مقالات

بهای تمام شده تولید در حسابداری چیست؟

تعاریف مختلفی از حسابداری وجود دارد که در تمامی آنها به اطلاعات کمّی مرتبط به امور مالی تاکید بسیاری شده‌است. در واقع به کمک علم حسابداری اطلاعاتی که از نظر ماهیت مالی بسیار با اهمیت هستند و تصمیم‌گیری‌های اقتصادی به واسطه این اطلاعات انجام می‌شود، ارائه می‌شوند.

یکی از اطلاعات مهم در حسابداری به ویژه برای بخش‌های تولیدی، محاسبه بهای تمام شده کالای فروش رفته است که در این مقاله قصد داریم با مفاهیم آن بیشتر آشنا شویم.

تعریف بهای تمام شده در حسابداری

به مجموع ارزش عواملی که برای تولید یک محصول یا خدمت اختصاص داده می‌شود، بهای تمام شده آن کالا می‌گویند.

به بیان دیگر، تمامی هزینه‌های مستقیم مربوط به تولید محصول که شامل هزینه مواد مصرفی برای تولید محصول و هزینه‌های نیروی کاری که به صورت مستقیم بر تولید محصول فعالیت دارند را بهای تمام شده می‌نامند.

لازم است یادآور شویم که برای تولید یک محصول یا کالا و ارائه آن به بازار هدف، شرکت باید هزینه‌هایی را متحمل شود. برخی از این هزینه‌ها مستقیماً در فرآیند تولید محصول تعریف می‌شوند، مانند هزینه دستمزد کارگری که محصول را تولید می‌کند.

اما برخی دیگر از هزینه‌ها نیز هستند که به صورت غیرمستقیم بر فرایند تولید تأثیر دارند مانند هزینه استهلاک یا اجاره ساختمان.

در نتیجه لازم است اشاره کنیم در حسابداری بهای تمام شده همواره سه بخش مواد، دستمزدها و سربار در نظر گرفته می‌شوند و در واقع بر اساس این سه بخش بهای تمام شده محاسبه می‌شود.

 بهای تمام شده در حسابداری

انواع بهای تمام شده در حسابداری

با در نظر گرفتن تعریف بهای تمام شده می‌توان دسته‌بندی مختلفی برای آن تعریف نمود. در ادامه این مطلب انواع بهای تمام شده در حسابداری توضیح داده‌شده‌است.

 • بهای تمام شده مستقیم و غیرمستقیم

اغلب در حسابداری بهای تمام شده را بر اساس موضوع یا امور جاری فعالیت‌ها طبقه‌بندی می‌کنند. موضوع بهای تمام شده می‌تواند تولید، فروش و یا فعالیت‌هایی مانند تحقیق و توسعه باشد.

هزینه‌هایی که به صورت مستقیم بر موضوع هدف اثر دارند در دسته بهای تمام شده مستقیم قرار می‌گیرند. ولی هزینه‌هایی را که نتوان به آسانی به موضوع هدف مرتبط کرد، در دسته بهای تمام شده غیرمستقیم قرار می‌گیرند.

به عنوان مثال هزینه دستمزد کارگری که به طور مستقیم در فرآیند تولید محصول فعالیت دارد، یکی از فاکتورهای موثر در تعیین بهای تمام شده مستقیم است. در مقابل هزینه دستمزد کارگری که در زمینه انتقال مواد اولیه به خط تولید محصول فعالیت می‌کند، فاکتوری در تعیین بهای تمام شده غیرمستقیم است.

 • اقلام تفاضلی بهای تمام شده

در این نوع، بهای تمام شده یک فرایند یا محصول برای یک بازه زمانی خاص و عملیات مشخص اما به روش‌های مختلف مقایسه می‌شود و تفاوت حاصل به صورت اقلام تفاضلی بهای تمام شده بیان می‌شود.

به عنوان مثال زمانی که یک شرکت تولیدی می‌تواند یک قطعه به خصوص را خریداری نماید و یا خود تولید نماید، بهای تمام شده متفاوت خواهد بود. به کمک محاسبه بهای تمام شده کالا در دو روش و اقلام تفاضلی، مدیریت می‌تواند تصمیمات بهینه‌تری را اتخاذ نماید.

 • اقلام بهای تمام شده از دست رفته

این دسته هزینه‌هایی هستند که قبلاً پرداخت شده‌اند ولی دیگر نمی‌توان از آنها در تصمیمات بعدی استفاده نمود. با توجه به اینکه اقلام بهای تمام شده از دست رفته برای تصمیم‌گیری‌های آتی مناسب نیستند، اغلب در گزارش‌های حسابداری کاربرد ندارند.

 • بهای تمام شده قابل کنترل یا غیر قابل کنترل

در حسابداری می‌توان هزینه یا بهای تمام شده را بر اساس سطح مدیریتی تعریف شده به دو نوع قابل کنترل و غیرقابل کنترل تقسیم نمود.

به عنوان مثال فرض کنید سرپرست واحد ماشین‌آلات به عنوان عضو مدیریت عملیاتی، مسئولیت استفاده از مواد مستقیم برای بخش خود را نیز بر عهده دارد. بنابراین وی می‌تواند به صورت مستقیم بهای تمام شده مواد را کنترل نماید. ولی با توجه به اینکه حق بیمه ساختمان واحد خود در کنترل وی نیست، این اقلام برای او به عنوان بهای تمام شده غیر قابل کنترل در نظر گرفته می‌شود.

این در حالی است که برای خزانه‌دار شرکت، هزینه بیمه به عنوان بهای تمام شده قابل کنترل قید می‌شود.

 دسته بهای تمام شده کالا در حسابداری

 • بهای تمام شده اختیاری

بهای تمام شده‌ای که برای بازه زمانی کوتاه مدت لازم و ضروری نباشد را بهای تمام شده اختیاری می‌نامند. به عنوان مثال بهای دوره‌های آموزشی پرسنل یا هزینه‌های آگهی را می‌توان در دسته بها یا هزینه‌های اختیاری قرار داد.

 • بهای تمام شده فرصت از دست رفته

این بها یا هزینه با انواع دیگر بهای گفته شده در بالا کمی تفاوت دارد. این تفاوت از این نظر است که در این نوع، وجه نقد یا معادلی پرداخت نشده‌است. این بها را به کمک بیان یک مثال توضیح می‌دهیم.

فرض کنید یک شرکت بخشی از سرمایه خود را در بازاری با سود 6% سرمایه‌گذاری کرده‌است. در حالی که انتخاب دیگری برای سرمایه‌گذاری در بازار دیگر با سود 9% برای شرکت وجود دارد. سود 9% حاصل از سرمایه‌گذاری در این بازار به عنوان فرصت از دست رفته در نظر گرفته می‌شود.

مطالعه بیشتر : حسابداری انبار چیست؟ | هر آنچه باید از اصول حسابداری انبار بدانید

کاربرد بهای تمام شده در حسابداری صنعتی

با توجه به طیف گسترده کاربردهای حسابداری، آن را به شاخه‌ها و انواع مختلفی تقسیم کرده‌اند. هدف از تعریف انواع حسابداری صرفاً پاسخ دادن به نیازهای صاحبان کسب‌و‌کارها است و می‌توان گفت گرایش‌های مختلف حسابداری تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند.

حسابداری صنعتی یا بهای تمام شده یکی از انواع حسابداری است که هدف اصلی آن محاسبه بهای تمام شده هر واحد محصول و در نتیجه محاسبه دقیق میزان سود ناخالص و مراکز هزینه‌های آن است.

در حسابداری صنعتی که از بخش‌های مهم حسابداری مدیریت در نظر گرفته‌شده‌است، تهیه گزارش از جزئیات تولید، مراکز هزینه و مقدار مصرف مواد و تمامی عوامل موثر در تولید را به عنوان وظایف آن تعریف کرده‌اند.

در واقع به کمک حسابداری بهای تمام شده مدیران به دنبال راهکارهایی برای کاهش هزینه‌ها و رساندن آن به معقول‌ترین سطح هستند. بنابراین به کمک گزارش‌های حاصل از آن می‌توان تصمیم‌های اقتصادی بهینه و کاراتری را اتخاذ نمود.

لازم به ذکر است بهای تمام شده کالای فروش رفته در صورت سود و زیان اعمال می‌شود و یکی از عواملی است که برای محاسبه سود خالص شرکت در صورت سود و زیان در نظر گرفته می‌شود.

 هزینه یابی در حسابداری

تعریف هزینه یابی

در حسابداری در کنار بحث بهای تمام شده کالا، موضوع هزینه‌یابی مطرح می‌شود که می‌توان آن را این گونه تعریف نمود:

طبقه‌بندی و تسهیم صحیح هزینه‌ها جهت تعیین بهای تمام شده محصولات و خدمات واحد تجاری و نیز تنظیم و ارائه اطلاعات به مدیران جهت کنترل عملیات

بنابراین می‌توان گفت زمانی که در حسابداری بحث از هزینه‌یابی می‌شود، هدف یک یا چند مورد از موارد زیر است:

الف.تعیین بهای تمام شده ساخت یک محصول

ب.تعیین بهای تمام شده ارائه یک خدمت

ج.تعیین روشی برای کنترل هزینه ها

 

با در نظر گرفتن تعریف هزینه‌یابی، به دلیل ارائه اطلاعات شفاف و کامل به مدیریت و کمک در روند تصمیم‌گیری بسیار مهم شناخته‌شده‌است. به کمک اطلاعات حاصل از هزینه‌یابی، مدیریت می‌تواند برای شرکت در مناقصات، تخصیص ظرفیت تولید به محصولات با سودآوری بیشتر، راهبری سرمایه‌گذاری در زمینه افزایش میزان تولید و مواردی از این دست تصمیمات دقیق تری اتخاذ نماید.

فرمول محاسبه بهای تمام شده کالای به فروش رفته

برای محاسبه بهای تمام شده کالا می‌بایست عواملی که بر بهای یک کالا تأثیر دارند را به درستی شناسایی و با استفاده از فرمول محاسبه بهای تمام شده کالای به فروش رفته محاسبه نمود.

بهای تمام شده کالای به فروش رفته شامل موارد زیر می‌شود:

 • هزینه مواد اولیه و قطعات و تجهیزات مورد نیاز برای تولید محصول
 • هزینه مستقیم نیروی کار فعال برای تولید محصول
 • هزینه های سربار مانند هزینه های آب و برق
 • هزینه های غیرمستقیم

فرمول‌هایی که برای محاسبه بهای تمام شده کالا استفاده می‌شوند، به قرار زیر هستند:

 

 

فرمول موجودی کالای اماده برای فروش

 

فرمول بهای تمام شده کالای فروش رفته

 

فرمول موجودی کالای پایان دوره

 

با توجه به فرمول‌های بالا برای محاسبه دقیق بهای تمام شده و موجودی کالای در جریان ساخت باید با انواع هزینه‌های تعریف شده در حسابداری آشنا بوده و آنها را به درستی تشخیص دهید.

 • هزینه ثابت

هزینه‌هایی که با وجود تغییر در سطح فعالیت و میزان تولید، ثابت باقی می‌مانند. به بیان دیگر، این هزینه‌ها به میزان تولید ارتباطی نداشته و در کوتاه مدت ثابت هستند.

اقلام ثابت بهای تمام شده خود به دو نوع تقسیم می‌شود. اقلامی که قابل حذف نبوده و به کل تسهیلات تولیدی مرتبط می‌شود (اقلام ثابت تعهد شده) و اقلامی که به صلاح دید مدیریت می‌تواند حذف کرده و یا تغییر داد (اقلام ثابت اختیاری).

 • هزینه های متغیر

اقلامی که به طور مستقیم وابسته به میزان و سطح فعالیت است و می‌توان گفت بین هزینه‌های متغیر و مقدار تولید نسبت ثابتی وجود دارد. بنابراین با افزایش تولید، افزایش و با کاهش تولید، کاهش می‌یابند.

هزینه‌های مختلفی را می‌توان در دسته هزینه‌های متغیر قرار داد. ازجمله هزینه مواد مستقیم، دستمزد مستقیم و سربار ساخت، هزینه های اداری و توزیع و فروش.

 • هزینه های مختلط

هزینه هایی که نمی توان برای آنها یک الگوی خاص بیان کرد. در واقع بخشی از این هزینه ها ثابت و بخشی دیگر متغیر هستند.

 • هزینه نیمه متغیر

هزینه‌هایی که با افزایش سطح فعالیت افزایش می‌یابند ولی مانند هزینه‌های متغیر نسبت ثابتی برای آنها وجود ندارد. هزینه‌های نیمه متغیر را در دو نوع می‌توان تقسیم نمود.

اقلامی که افزایش در بهای تمام شده واحد اضافی، کمتر از افزایش برای تولید واحدهای قبلی است.

در نوع دیگر افزایش در واحد اضافی بیشتر از افزایش در تولید واحدهای قبلی است.

 • هزینه های نیمه ثابت

با افزایش سطح فعالیت، برخی هزینه‌ها به صورت متناوب افزایش می‌یابند که به آنها نیمه ثابت می‌گویند

 روش محاسبه هزینه تمام شده

روش محاسبه بهای تمام شده

به روش‌های مختلفی مانند لایفو و فایفو می‌توان بهای تمام شده کالا را محاسبه نمود که این روش‌ها و نحوه محاسبه آنها را در مقاله "اصلی ترین روش های قیمت گذاری کالا : فایفو، لایفو یا میانگین مسأله این است!" توضیح داده‌ایم. در ادامه قصد داریم با روند محاسبه بهای تمام شده کالا آشنا شویم.

مرحله اول: تعیین هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم

ابتدا باید هزینه‌های محصولاتی که شرکت به فروش می‌رساند، چه تولید خود شرکت باشد و چه به عنوان بازرگانی تنها وظیفه فروش را بر عهده دارد، شناسایی شوند.

هزینه‌های مستقیم شامل هزینه مواد اولیه مستقیم (موادی که به صورت مستقیم در تولید کالا استفاده می‌شوند) و دستمزد مستقیم ( دستمزد افراد و کارگرانی که به صورت مستقیم در فرآیند تولید کالا شرکت دارند) می‌شود.

هزینه سربار ساخت یعنی تمام هزینه‌هایی که در دسته هزینه‌های مستقیم مواد اولیه و دستمزد قرار نمی‌گیرند نیز هزینه‌های غیرمستقیم هستند.

مرحله دوم: تعیین هزینه های وسایل و تسهیلات

در این مرحله باید درصدی از نرخ تسهیلات مانند اجاره بها و یا رهن، هزینه آب و برق و دیگر موارد را برای یک دوره مالی محاسبه کنید.

مرحله سوم: تعیین موجودی اولیه

موجودی شامل مواد اولیه، کالاهای موجود در انبار، کالاهای در حال ساخت و محصول نهایی است که باید در حسابداری به صورت دقیق تعداد آنها مشخص باشد.

آنچه که اهمیت دارد این است که باید موجودی پایان دوره با موجودی ابتدای دوره بعد برابر باشد. در حسابداری هیچ گونه مغایرت بین این دو موجودی پذیرفتنی نیست.

مرحله چهارم: افزودن موارد خریداری شده

در برخی مشاغل موجودی در طول دوره از طریق خرید افزوده می‌شود. حسابدار باید هزینه محموله و یا بهای کل ساخت کالای اضافه شده به موجودی را محاسبه نماید.

مرحله پنجم: تعیین موجودی پایان دوره

موجودی پایان دوره اغلب از طریق انبارگردانی و تعیین میزان موجودی در پایان دوره مشخص می‌شود. انبارگردانی با هدف تعیین تعداد موجودی و محاسبه هزینه‌های انبار و دارایی موجود در آن انجام می‌شود.

در نهایت به کمک اطلاعات به دست آمده می‌توان بهای تمام شده کالا را محاسبه نمود.

نرم افزار تولید و بهای تمام شده پارمیس استار

نرم افزار تولید و بهای تمام شده پارمیس استار، از سری محصولات شرکت نرم افزار حسابداری پارمیس با دارا بودن تمامی امکانات مورد نیاز برای مدیریت و حسابداری تولید و بهای تمام شده یک کارخانه، سازمان یا شرکت تولیدی و خدماتی، کاربران و حسابداران را قادر می کند که به صورت کاملاً مکانیزه عملیات تولید را زیر نظر داشته باشند و اقلام بهای تمام شده تولید را از این طریق مدیریت کنند.

همچنین شما با کمک نرم افزار تولید و بهای تمام شده پارمیس استار می توانید قبل از اینکه فرآیند تولید یک محصول را شروع کنید، با توجه به فرمول ساخت هایی که برای هر محصول معرفی کردید، قیمت تمام شده محصول را مشاهده کنید و در صورتیکه صرفه اقتصادی داشت فرآیند تولید را  آغاز کنید. همچنین شما می توانید تولیدات خود را براساس سفارشات گرفته شده انجام دهید. امکانات کاربردی این نرم افزار در مدیریت صحیح و به صرفه اقتصادی بودجه یک سازمان بسیار موثر است و می تواند از ضررهای مالی آتی جلوگیری کند.

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!