مقالات

7 نکته اثربخش در مدیریت موجودی انبار

پارمیس : انبار و انبارداری اصولی و مدیریت صحیح موجودی کالای انبار می تواند شاخص های عملکردی هر کسب و کار را به میزان قابل توجهی بهبود ببخشد. این کار شاید در سخن آسان به نظر برسد، اما در عمل نیازمند عمل کردن به نکاتی است که با رعایت کردن آن‌ها کسب و کار می تواند به سود مورد نظر خود برسد.

 نحوه چینش کالاها در انبار می‌تواند فضای انبار را به طرز اثرگذاری بهبود ببخشد

  • صرفه جویی در زمان
  • اطمینان حاصل کردن از نظارتی که بر کالاها و امنیت آن ها در انبار می شود
  • پایین آمدن هزینه های نگهداری انبار می تواند به سود کسب و کار شما کمک شایانی کند

اهمیت و اهداف انبارداری برای کسب و کارها

موجودی و کالاهای موجود در هر انبار، همان کالایی است که شما مستقیم و یا غیر مستقیم به مشتریان خود می فروشید. موجودی انبار در اصل یک دارایی تجاری ارزشمند است. البته مهم ترین ارزش آن زمانی است که بتوانید موجودی انبار را به فروش برسانید و از آن سود ببرید. حتی در صورتی که فروش کالاها انجام نشد، ارزش آن می تواند به عنوان وثیقه ای برای گرفتن وام کسب و کارها باشد.

مدیریت موجودی انبار

مدیران و صاحبان کسب و کارها در شرکت ها و سازمان های مختلف، امروزه به این موضوع پی‌ برده اند که استفاده منطقی از فضای انبار با شیوه‌های اصولی چیدمان انبار، موجب می‌گردد تا هزینه های نگهداری انواع موجودی ها در انبار و هزینه‌ انبارداری انواع کالاها در هر اندازه ای که باشند، به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند. در مقادیر و اندازه‌های مختلف در زمان‌های متفاوت‌ به میزان قابل توجهی کاهش یابد که نهایتاً تاثیر زیادی در کاهش قیمت تمام شده کالای تولیدی و قابل فروش و هزینه‌های عملیاتی سازمان خواهد گذاشت.

این کالاها می توانند شامل موارد زیر باشند:

  • محصولاتی که عمده خریداری می شوند و در فروشگاه های آنلاین به فروش می رسند.
  • مواد اولیه و خام که برای تهیه محصولات دیگر استفاده می شوند.
  • قطعات و قسمت های مختلف از یک محصول که در همان انبار سر هم می شوند تا به فروش برسند.

هزینه های انبارداری شامل چه مواردی است؟

هزینه فروش کالاهای آماده ی موجود در انبار، یک هزینه مهم برای کسب و کارها شناخته می شود. این هزینه شامل هزینه خرید کالاها، مواد اولیه و ابزارهای مختلف است. همچنین هزینه های انبارداری برای کالاهای موجود در انبار، حمل و نقل و تحویل کالا به مشتریان، مدیریت انبار و استخدام افراد برای کار در انبار را شامل می شود.

7 نکته مهم در انبارداری

انبار به عنوان یکی از ارکان اصلی هر کسب و کار با هر اندازه ای شناخته می شود؛ زیرا اجناس و موجودی انبار بخش عظیمی از دارایی های یک کسب و کار را تشکیل می دهد. به همین دلیل است که در کارخانه ها و تولیدی ها، برنامه ریزی تولید را بر مبنای موجودی های مواد خام در انبار و همچنین ظرفیت ذخیره سازی آن انجام می دهند، زیرا در صورت عدم موجودی یا ظرفیت کافی در انبار، در برنامه تولید اختلال به وجود می آید. 

مطالعه بیشتر : انبارگردانی چیست؟|راهنمای کامل انبارگردانی

در این مطلب به 7 نکته مهم و اثربخش در مدیریت کارآمد و بهینه ی انبار پرداخته ایم که یادآوری آن ها به انبارداران و صاحبان کسب و کار، می تواند دید بسیار خوبی برای بهره وری هرچه بیشتر بخش انبار که به طور مستقیم بر واحدهای دیگر نیز اثرگذار است را بدهد.

بهینه سازی فضای انبار

برای هر سانتی متر از فضای انبار شما، هزینه اجاره، برق و سایر وسایل و تجهیزات وجود دارد. هر قدمی که نیروی انباردار شما در فضای انبار قدم می‌زند نیز شامل هزینه‌ی زمانی و مالی برای شماست. با برنامه ریزی دقیق برای بهره وری بیشتر فضای انبار خود، می توانید کارآمدترین مسیرها را برای کارمندان و سودآوری کسب و کار خود ایجاد کنید و از این طریق در وقت و هزینه خود صرفه جویی زیادی خواهید داشت.

همچنین رعایت این نکات بدان معنی است که می توانید از کوچکترین جای ممکن به عنوان انبار، به راحتی استفاده کنید. با انجام این کارها، فضای کافی برای لیفتراک ها یا سایر دستگاه های خود خواهید داشت.

مطالعه بیشتر : 8 مزیت نرم افزار مدیریت و کنترل موجودی

بهینه سازی فضای انبار

تجهیزات و ابزارهای انبار را به طور مناسب چیدمان کنید

در انبار برخی از اجناس بیشتر از سایر استفاده می شود، فروش بیشتری دارند و تند مصرف هستند. بهتر است فضای انبار خود را با در نظر گرفتن این موارد برنامه ریزی کنید. اجناس و ابزارهای پراستفاده را در گوشه ای دور از دسترس در انبار قرار ندهید و آن ها را در مکانی با دسترسی آسان بگذارید. با اولویت بندی به کالاها سرعت کار بالا رفته و زمان بارگیری و تخلیه چنین محصولاتی را کاهش خواهید داد.

برای تقاضاهای مختلف با برنامه عمل کنید

 همه مشاغل مطالبات فصلی متفاوتی دارند و در برخی از ماه های سال از ماه های دیگر تقاضای بیشتری برای محصولاتشان در بازار وجود دارد. بنابراین بهتر است در مدیریت یک انبار تقاضا را بر اساس دوره های تاریخی و تقاضا پیش بینی کرده و اطمینان حاصل کنید که موجودی کالاهای شما در یک سطح بهینه برای آن دوره نگهداری می شود.

مدیریت کالا و انبار

به روز بودن اطلاعات انبار؛ شرط ادامه ی حیات آن است

نیازهای تجاری به مرور زمان تغییر پیدا می کنند. آنچه در روزهای اولیه برای انبار و کسب و کار شما کارآمد باشد، ممکن است در سال های بعد دیگر کارایی خود را نداشته باشد. بنابراین بهتر است نحوه عملکرد انبار خود را هر سال بررسی کنید. اطلاعات خود را از انبار اینکه چه چیزی نیاز به موجودی مجدد دارد و چه چیزی ممکن است از قلم افتاده باشد را بروزرسانی کنید. ارزیابی کنید که آیا لازم است تغییراتی ایجاد شود تا بهره وری انبار شما بهتر شود یا خیر. برای درک بهتر از شرایط در صورت امکان با کارمندان ارشد مشورت کنید و از پبشنهادات آن ها بهره ببرید. نرم افزار انبارداری می تواند در این امر به کمک شما بیاید.

برچسب گذاری در انبار و طبقه بندی کالاها

یکی از بخش های ضروری برای انسجام و آراستگی انبار، برچسب گذاری آن است. بسته به نیاز و اندازه انبار شما، نیاز به استفاده از سیستم بارکدخوان نیز ممکن است وجود داشته باشد. می توانید از تگ های RFID برای شمارش همه ی موجودی خود در کسری از ثانیه استفاده کنید.

تگ RFID در انبار

آموزش کارکنان انبار به طور موثر

کارکنانی که سیستم موجودی انبار را درک می کنند، از بهره وری بیشتری نیز برخوردار خواهند بود و بنابراین مدیریت کارآمدتری خواهند داشت. با داشتن کارکنان آموزش دیده، می توانید اطمینان حاصل کنید که نیروهای کار شما موجودی انبار درست و منظم را نگهداری می کنند و وظایف انبارداری به درستی محول شده اند.

برای مدیریت انبار، استانداردها و رویه های ایمنی تعیین کنید

یک انبار ایمن، یک انبار کارآمد است. برای بالا بردن سطح آگاهی کارکنان خود دوره های آموزشی منظم اجرا کنید. کارکنانی که می دانند چگونه از تجهیزات انبار به درستی و با اطمینان استفاده کنند، معمولاً انبارها را با کارآمدتر و بهتر اداره می کنند. به طور مشابه ، از مشخص شدن مناطق خطر و در صدر بودن پروتکل ایمنی درذهن همه اطمینان حاصل کنید.

مدیریت انبار و انبارداری

نرم افزار انبار چگونه به کمک انبارداران آمده است؟

زیر سیستم انبارداری پارمیس استار با هدف مدیریت دقیق آماری و ریالی کالاها برای کسب و کارهای متوسط و بزرگ به عنوان زیرسیستم نرم افزار حسابداری طراحی و تولید شده است. نرم افزار انبارداری پارمیس کلیه عملیات مورد نیاز یک انبار را با داشتن آخرین استانداردهای موجود برای انبارداری، به‌صورت خودکار و با قابلیت‌های بسیار بیشتری در اختیار کاربران خود قرار می دهد. پارمیس با توجه به تجربیات گذشته، نیازهای حال و آینده مشتریان و اهمیت کالا و انبار در کسب و کارهای تولیدی و بازرگانی و تنوع صنوف و کسب و کارهای مختلف، در پارمیس استار نگاه ویژه‌ای به کالا و انبار داشته است. انبار پارمیس استار با سیستم حسابداری، بازرگانی و تولید در ارتباط مستقیم است و همین طور می‌تواند انبار ریالی و تعدادی جداگانه‌ای را در اختیار کاربر قرار دهد.

ارتباط با پارمیس

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!