اخبار فناوری اطﻼعات

گفت وگو با مدیرعامل گوگل


  گفت وگو با مدیرعامل گوگل : صحبت با استیو افتخار بزرگی بود

21 فروردين 1391 - حدود یک سال از زمانی که «لری پیج» سکان مدیرعاملی غول موتور جست‌وجوی اینترنتی دنیا را به عهده گرفته است، می‌گذرد. او جانشین «اریک اشمیت» حرفه‌ای و با تجربه شد و به این دلیل چشم‌های زیادی روش کار و برنامه‌های او را دنبال می‌کنند. به این ترتیب مجلهBloomberg Businessweek هفته گذشته مصاحبه‌ای با لری پیج انجام داده است و در آن درباره اولین سال مدیر عاملی‌اش در گوگل، برنامه‌هایش برای آینده و روابط این شرکت با شرکت‌‌های رقیب صحبت کرده است. این مصاحبه را در ادامه می‌خوانید:


وقتی شما به عنوان مدیرعامل گوگل کار خودتان را شروع کردید یکي از اهدافتان پاسخگویی شفاف و تصمیم‌گیری درباره بخش‌هایی مانند آندروید بود. شما چطور این کارها را کردید؟

فکر می‌کنم این کارها را واقعا عالی انجام داده‌ایم. تصمیم‌هایی هست که ما سال‌های بسیار بسیار دور درباره آندروید، کروم و یوتیوب گرفته‌ایم. این تصمیم‌های بلند مدت بسیار موفق بوده‌اند. یکی از تصمیمات بلند مدت ما که اخیرا به نتیجه رسید گوگل پلاس است. هنوز یک سال از اجرای این پروژه نمی‌گذرد؛ اما همه چیز بسیار بهتر از چیزی که انتظار داشتم پیش می‌رود. کاربران نگرانی‌های مختلفی دارند و ما آنها را شناسایی می‌کنیم.
ما شروع خوبی داشتیم. خود من تا حالا بیش از دو میلیون نفر دنبال کننده (Follower) در گوگل پلاس دارم. من از روند رشد گوگل پلاس خیلی راضی هستم. نمی‌گویم گوگل پلاس در آینده بزرگ‌تر از شبکه‌های اجتماعی دیگر می‌شود؛ این منطقی نیست، اما به نظر من روند رشد گوگل پلاس بسیار سریع‌‌تر از سرویس‌های مشابه دیگر است و من از این موضوع خیلی خوشحالم.


ما در برهه جالبی در دنیای تکنولوژی قرار داریم که در آن تقریبا هیچ کدام از شرکت‌های بزرگ مانند Apple، Facebook و Amazon.com با یکدیگر کار نمی‌کنند. چرا اینطور است؟

شرکت‌های بزرگ همیشه به یکدیگر نیاز دارند و در مواردی که تشخیص بدهند، با هم همکاری می‌کنند. نمی‌دانم چرا شرایط اینطوری شده است؛ اما من معتقدم که یک تغییر بسیار بزرگ و عجیبی در دنیای تکنولوژی دارد اتفاق می‌افتد. ما واقعا دوست داریم با شرکت‌های بزرگ کار کنیم و مدت‌ها با شرکت AOL همکاری نزدیکی داشتیم که نتیجه آن ترکیب دو سرویس Google Talk و AOL Instant Messaging شد. این کار به دنبال تلاش‌های فنی و تکنیکی بسیار سخت و زیادی اتفاق افتاد و کاربران استفاده‌های مختلفی از آن بردند؛ اما من مطمئن نیستم که این تلاش‌ها ارزشش را داشت. به طور کلی تجربه‌ام در این موارد می‌گوید که این همکاری‌ها معمولا کمی مشکل هستند.
گوگل زمانی یک موتور جست‌وجوی بی چون و چرا بود. اما گوگل امروز چیست؟

منظور شما از یک شرکت جست‌وجوگر اینترنتی چیست؟ من فکر می‌کنم چه در آن زمان و چه حالا روح شرکت ما در اساس یکی بوده است. ما این روزها سعی داریم از انواع مختلف کاربردهای تکنولوژی بهره ببریم تا به مردم کمک کنیم زندگی بهتری را تجربه کنند و در نهایت جامعه بهتری داشته باشیم. کاملا مشخص است که ماموریت ما سازماندهی اطلاعات جهانی و فراهم آوردن امکان دسترسی به آنها به صورت مفید و کارآمد است. در این روند گاهی حس می‌کنم ما تعدادی از افرادی را که باید پوشش می‌دادیم، هنوز پوشش نداده‌ایم و به زبان ساده‌تر هنوز راه زیادی در پیش داریم.


در ته دل‌تان فکر می‌کنید تبدیل شدن به یک شبکه اجتماعی واقعا ارزش دارد؟

بله، قطعا. یکی از چیزهایی که واقعا من را خوشحال می‌کند این است که در شبکه اجتماعی گوگل برای شما می‌توانید یک شخصی را جست‌وجو کنید. این یعنی ارتباط افراد در شبکه مجازی و این برای هم اهمیت زیادی دارد.


پرونده معامله Motorola هنوز بسته نشده است، اما می‌توانید کمی بیشتر درباره برنامه‌های آینده‌تان درباره این شرکت بگویید؟

واقعا برایم سخت است که چیزی بیشتر از آنچه قبلا در این مورد گفته‌ام، بگویم. ما فقط به خاطر فرصتی که پیش آمده است، بسیار هیجان زده‌ایم. چیزی که ما می‌بینیم آن است که این دستگاه‌های دیجیتال جالب را در جیب شما بگذاریم. هر وقت من یک دستگاه‌ دیجیتال جدید می‌گیرم، مثل کودکی می‌شوم که هدیه کریسمسش را گرفته باشد. فکر می‌کنم استفاده از این موبایل‌های جدید مانند تجربه‌ای است که برای اولین بار در استفاده از اینترنت یا کامپیوتر داشته‌اید.

چطور امتیازهای ثبت اختراع را با معامله Motorola هماهنگ می‌کنید؟

ما خودمان به عنوان گوگل در حال حاضر تعداد واقعا زیادی حق ثبت اختراع داریم. ما هرگز از آنها در برابر هیچ کسی استفاده نکرده‌ایم. برای مثال ما تعداد زیادی حق ثبت اختراع در زمینه جست‌وجو داریم. ما به هر صورت بدون متهم کردن افراد دیگر درباره دارایی‌های معنوی هم موفق بوده‌ایم. برای ما برخلاف بسیاری از شرکت‌های بزرگ دیگر موضوع کلی در این صنعت جنجالی بودن نیست. دعواهای حقوقی واقعا اتفاق خوبی نیست. این دعواها پول زیادی را به جیب وکلا می‌ریزد به جای آنکه یک محصول جدید برای کاربران تولید شود. من فکر می‌کنم این شرکت‌ها درست زمانی گرفتار این درگیری‌ها می‌شوند که به پایان چرخه زندگی‌شان رسیده‌اند یا اعتماد لازم به توانایی‌هایشان برای رقابت طبیعی با دیگران را از دست داده‌اند.


تبلت آندرویدی هست که شما از آن خوشتان بیاید؟

من واقعا از کار با تبلت لذت می‌برم. مدتی از تبلت Motorola Xoom استفاده می‌کردم و آن را هم دوست داشتم. به نظرم همه این تبلت‌ها خوب هستند، اما در آینده عملکرد بهتری خواهند داشت. به عقیده من ما در مراحل اولیه این اتفاق بزرگ هستیم.


مدتی پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه گوگل احتمالا تبلتی را با برند خودش به صورت مستقیم و آنلاین به مشتریان می‌فروشد. آیا این درست است؟

من واقعا نمی‌توانم درباره شایعات نظری بدهم.


آیا شما از اینکه گوگل جایگاه تجاری و نوآوری را که در دهه اول کارش داشت کمی از دست داده است، نگران نیستید؟

نه. من اصلا از این بابت نگرانی ندارم. شما می‌دانید که ما نسبت به ده سال گذشته شرکت بسیار بزرگ‌تری شده‌ایم. بنابراین کارهای بیشتری برای انجام دادن داریم. تقریبا تمام کارهای موفقی که انجام داده‌ایم نتیجه تلاش‌هایمان در سال‌های گذشته بوده است. حتی قبل از آنکه شرکت را تاسیس کنیم، روی ایده‌هایمان در استنفورد کار می‌کردیم. موفقیت‌های ما تنها یک خواب و رویا نبوده و ما زمان زیادی برای رسیدن به آنها صرف کرده‌ایم. من از اینکه مانند گذشته جاه طلب و جویای نام نیستیم و ممکن است کارهایی بکنیم که واقعا برای مردم اهمیت نداشته باشد، نگران نیستم. این چیزی نیست که بابت آن نگران باشم. من فکر می‌کنم که ما این روزها بسیار متمرکز و دقیق‌تر عمل می‌کنیم.


شما این روزها از چه کسی راهنمایی می‌گیرید؟ واضح است که اریک اشمیت و سرگی برین به شما مشورت می‌دهند، اما آیا شخص دیگری در خارج از شرکت هم این نقش را برای شما ایفا می‌کند؟ من از همکارانم شنیده‌ام که شما گاهی با «مایک بلومبرگ» هم صحبت و مشورت می‌کنید.

بله. من واقعا از اشمیت کمک می‌گیرم و سعی می‌کنم راهنمایی‌هایش را به‌کار بگیرم.

صحبت‌های شهردار بلومبرگ در شورای شهر هم همیشه برای من الهام بخش بوده‌اند.


همراه با هفت نفر قائم مقام‌های اصلی‌تان؟

بله. همانطور که شرکت‌ها بزرگ می‌شوند، لازم است یک تیم مدیریتی حرفه‌ای با یکدیگر مشورت کنند تا آنها هم گروه‌های کاری زیر مجموعه‌شان را هدایت کنند. یکی از دیدگاه‌هایی که از شهردار بلومبرگ آموخته‌ام این است که جمله: «این زمان از روز می‌خواهیم با هم باشیم. در این زمان از روز شما بروید با تیم خودتان باشید.» بسیار تاثیرگذار است. با این کار شما همه کسانی را که به آنها نیاز دارید، دور هم جمع می‌کنید. این کار نیاز به برنامه‌ریزی خاصی هم ندارد.


شرکت Apple اخیرا سود سهامش را اعلام کرده است. آیا این موضوع تفکر شما درباره پرداخت نقدی سود سهام به سهامداران تغییر نمی‌دهد؟

من فکر می‌کنم Apple نقدینگی بیشتری از ما دارد.


در کتاب بیوگرافی استیو جابز آمده است که وقتی شما مدیر عامل گوگل شدید، برای راهنمایی پیش جابز رفتید. می‌دانم که درباره آندروید تفاوت عقیده داشتید، اما شما چه چیزی از جابز به عنوان یک دوست و یک راهنما شنیدید؟

فکر می‌کنم تفاوت عقیده جابز با من درباره آندروید واقعا تظاهری بود. من رابطه خوبی با استیو داشتم. نمی‌گویم زمان زیادی را با او گذرانده‌ام، اما گاه گاهی او را می‌دیدم. او کاملا از روی کنجاوی برای من ایمیل زد و گفت: «هی تو نمی‌خواهی همدیگر را ببینیم و گپی بزنیم؟» من جواب دادم: «حتما. من می‌آیم.» ما گپ خوبی زدیم. ما همیشه با هم بحث‌های مختلفی می‌کردیم. او کمی بیمار بود. این برای من افتخار بزرگی است که او خواست زمانی را با من بگذراند؛ زمانی که شاید ترجیح می‌داد با خانواده‌اش بگذراند. او دیدگاه‌های جالبی درباره چگونگی اداره یک شرکت داشت. فکر می‌کنم برای بسیاری از شرکت‌ها این بسیار خوب است که رقیب بزرگی پیش رو داشته باشند تا با آن رقابت کنند. گاهی شما نمی‌خواهید به رقبایتان نگاه کنید و ترجیح می‌دهید به کارهای ممکن پیش رویتان فکر کنید.

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!