اخبار فناوری اطﻼعات

راهکارهای جلوگیری از فیشینگ

فیشینگ (Phishing)یک تکنیک است که به وسیله مهندسی اجتماعی میتواند کاربر خود را فریب داده و کاربر را به یک وب سایت به ظاهر معتبر هدایت کند و بدین وسیله اطلاعات مهم کاربر مانند نام کاربری و رمز عبور را به راحتی سرقت کند.

امروزه با وجود کاربران زیاد شبکه های اجتماعی ، هکرها در گذشته با هدایت کاربر به یک وب سایت به ظاهر معتبر اطلاعات مهم و شخصی آن ها را از طریق فرستادن ایمیل سرقت می کردند اما اکنون به وسیله شبکه های اجتماعی و گوشی های هوشمند متصل به اینترنت حملات سرقتی خود را برنامه ریزی می کنند.

حال چگونه میتوان از این حملات سایبری به دور ماند که در بخش زیر به نکاتی در این باره می پردازیم :

1.قدرت تشخیص ایمیل های فیشینگ را افزایش دهید 

ایمیل های فیشینگ ویژگی هایی دارند که با دانستن آنها میتوانید پی به بودن یا نبودن ایمیل های فیشینگ ببرید به عنوان مثال در اکثر این دسته از ایمیل ها یک شغل رویایی با درآمد بالا و نقدی به شما پیشنهاد می کنند و یا از نام و لوگوی شرکت های معتبر برای جلب اعتماد شما استفاده می کنند.

2.منبع فرستنده ایمیل را چک کنید

بانک شما هرگز از شما درخواست نمی کند که کلمه عبور خود را برایش ایمیل کنید و اگر با همچین پیشنهادی مواجه شدید قطعا به آن شک کنید.

3.به هیچ عنوان بر روی لینک های موجود در ایمیل های مشکوک کلیک نکنید

اگر ایمیلی از بانک شما آمده ترجیح بدهید که با وارد کردن آدرس اینترنتی وب سایت بانک به حساب کاربری خود وارد بشوید با این کار احتمال به سرقت رفتن اطلاعات بانکی از طریق ایمیل های دروغی کاهش پیدا میکنند.

4.امنیت سیستم کامپیوتر خودتان رو را افزایش دهید

برای اینکه کمتر تو خطر دام هکرها بیفتید بهتره که یک آنتی ویروس معتبر روی رایانه خودتون نصب کنید و به روز رسانی سیستم عامل و مرورگر خودتون رو هم فراموش نکنید.

5.تنها در وب سایت های معتبر اطلاعات مهم و محرمانه خودتون رو وارد کنید

توجه کنید که وب سایتی که میخواید اطلاعات بانکی و محرمانه خودتون رو وارد کنید حتما در ابتدای آدرسش http:// رو ببینید.

6.اکانت های بانکی خودتون رو در زمان های مختلف بررسی کنید

در صورتی که به صورت دوره ای حساب های بانکی خودتون رو بررسی کنید بی نظمی هایی که در تراکنش های مالی به وجود می آیند زودتر دیده می شوند.

7.فیشینگ تنها به بانکداری آنلاین منتهی نمی شود

تصور عموم بر اینکه فقط اطلاعات بانکی مهم هستند تصور غلطیه خیلی از هکرها از طریق اکانت های شما در شبکه های اجتماعی میتوانند اطلاعات محرمانه شما رو سرقت کنند پس مراقب باشید.

8.فیشینگ و قدرت شناخت تمام زبان های دنیا

شما میتوانید از اشتباهات گرامری و املایی ایمیل های فیشینگ پی به دروغ بودن آن ببرید زیرا حملات فیشینگ بی حد و مرز است و در هرجایی ممکن است اتفاق بیفتد.

9.توجه به شک ها حتی کوچک ترینشان

یکی از راه های جلوگیری از فیشینگ توجه به ایمیل های دروغینی است که از سوی بانک به شما ارسال می شود و از شما اطلاعات مهم شما را می خواهد در این صورت باید برای روشن شدن مطلب به بانک خود تلفن بزنید.

10.افزایش اطلاعت درباره جرائم سایبری

از دیگر روش های مصون ماندن در برابر فیشینک بالا بردن آگاهی درباره حملات سایبری است با این روش میتوان احتمال به سرقت رفتن اطلاعات را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!