مدیریت مالی شخصی

5 راهکار ساده برای پس انداز پول

 

اگر واکنش شما در برابر عنوان مطلب این است که پس انداز کردن به قدری واضح و مشخص است که دیگر نیازی به گفتن راهکار و اصول صحیح پس انداز نیست و اگر هزینه های زندگی امروز و تورم اجازه دهند هرکسی می داند چگونه پول خود را پس انداز کند، حتما با ما همراه باشید.

تقریبا تمام افراد از اهمیت پس انداز پول در بازه های زمانی طولانی مدت اطلاع دارند. زیرا می توان هر آنچه که نیاز دنیای امروز است و البته نسبت به درآمد فرد مبلغی بالاتر از حد معمول دارد را به کمک پس انداز کردن هدفمند خریداری نمود.

برای هر فردی در طول زندگی ممکن است حوادث و اتفاقات پیش بینی نشده ای رخ بدهد؛ گاهی برای عبور از چنین روزهایی باید هزینه هایی چه کم یا زیاد را پرداخت. در این شرایط داشتن پس انداز مناسب، بهترین راهکار برای پرداخت های ناگهانی است.

اما مهم ترین مسئله برای داشتن پس انداز، آغاز پس انداز کردن پول هرچند به مقدار بسیار جزئی و ناچیز است. همان طور که برای ایجاد هر تغییری، شروع فعالیت سخت ترین مرحله است می توان گفت پس انداز پول نیز از این قاعده مستثنی نیست. ما در این مقاله کوتاه سعی داریم چند پیشنهاد عملی برای شروع پس انداز کردن ارائه دهیم تا به کمک آنها پس انداز پول به یک روال در زندگی شخصی شما تبدیل شود. امیدواریم این مقاله بتواند به شما در حسابداری شخصی درآمدها و مخارج زندگی روزمره کمک نماید.

 هزینه های خود را یادداشت کنید

  • هزینه های خود را مو به مو یادداشت کنید

اولین قدم برای شروع به پس انداز کردن پول اطلاع از میزان دقیق هزینه های ماهیانه است. اغلب درآمدهای هر فرد مقداری شفاف و مشخص است. ولی هزینه ها را نمی توان به صورت دقیق تعیین نمود. بنابراین با وجود اینکه هزینه ها بسیار جزئی و پراکنده هستند، برای عملی کردن پس انداز کردن باید میانگین هزینه های ماهیانه را مشخص نمود.

لازم است هزینه های هر ماه به صورت مشخص و جداگانه ثبت شوند. زیرا به کمک اطلاعات حاصل از ثبت هزینه ها شما می توانید تخمین بزنید که در ماه به چه مقدار می توانید برای خود پس انداز داشته باشید. البته طبیعی است که هزینه ها در هر ماه بسیار متغیر است و نمی توان محدوده مشخصی برای آن در نظر گرفت ولی از طریق ثبت هزینه های ماهیانه می توانید مدیریت بهتری بر درآمد خود داشته باشید.

مطالعه بیشتر : حسابداری چیست؟ | وضعیت بازار کار حسابداری در ایران

 

تا همین چند سال پیش اغلب افراد دارای درآمد، هزینه های زندگی شخصی خود را در دفاتر مخصوصی ثبت می کردند تا مخارج ماهیانه برای یک تا چند سال را داشته باشند و بدین طریق بهتر از شرایط زندگی خود و مخارج لازم آگاهی یابند.

یادداشت کردن ریز و درشت هزینه ها در دفترهای حسابداری شخصی کار موثری است ولی همواره با خطا همراه است. زیرا ممکن است به هر دلیلی یکی از مخارج روزانه در این دفاتر ثبت نشوند. اگر این هزینه مبلغ قابل توجهی باشد می تواند تاثیر زیادی بر مدیریت بودجه ماهیانه داشته باشد.

درمقابل امروزه که گوشی هوشمند به جزء لاینفک زندگی انسان مدرن تبدیل شده است، امکان استفاده از برنامه های مختلف را برای کاربران خود فراهم کرده است. اپلیکیشن حسابداری شخصی یکی از برنامه های کاربردی در زندگی پرمشغله امروز است که به کاربر این امکان را می دهد، هزینه های روزانه خود را با دقت و سرعت بالا در گوشی همراه خود ثبت نماید.

اپلیکیشن های حسابداری شخصی مانند یک نرم افزار حسابداری همیشه همراه است که همراه بودن همیشگی گوشی این امکان را به ما میدهد تا دفتر حسابداری شخصی را همیشه به همراه داشته باشیم و بهانه ای برای ثبت نکردن هزینه های ریز و درشت خود نتراشیم.

  • بودجه ای برای پس انداز کردن تعیین کنید

دومین قدم برای عادت کردن به پس انداز این است که هزینه های ماهیانه یادداشت شده برای یک یا دو ماه خود را بازبینی کنید. سعی کنید هزینه های خود را دسته بندی کرده و حتی درصورت نیاز آنها را مدیریت کنید. گاهی با بازبینی نوع و میزان هزینه های قبل متوجه می شوید که برخی از هزینه ها ضرورتی نداشته و یا بیشتر از مقدار معمول خود بوده است. درنتیجه می توانید این نوع از هزینه ها را برای ماه های آتی کمی کاهش دهید.

زمانیکه هزینه های خود را دسته بندی می کنید و حتی هزینه های مربوط به هر عضو از خانوده را در دسته تعریف شده وی قرار می دهید، می توانید با دید روشن تری هزینه های ماهیانه را کنترل کنید. این یکی از مهم ترین امکاناتی است که باید از نرم افزار حسابداری شخصی خود انتظار داشته باشید.

لازم است یادآوری کنیم که بخش مهمی از هزینه های ماهیانه به صورت منظم و ثابت باید هر ماه پرداخت شوند. با تمرکز بر این هزینه ها و کاهش آنها در صورت امکان، می توانید منبع خوبی برای پس انداز کردن ماهیانه به دست آورید.

پیشنهاد می کنیم درصد مشخصی از درآمد ماهیانه را برای پس انداز درنظر بگیرید. اگر برای پس انداز خود یک بخش جداگانه در نظر بگیرید، با ثبت میزان مبلغ پس انداز شده و مشاهده افزایش آن به مرور زمان، مشوق خوبی برای ادامه پس انداز کردن فراهم کرده اید.

مطالعه بیشتر : درآمد منفعل چیست؟ | چگونه در خواب نیز درآمد داشته باشیم

 

  • به دنبال راه فرار از هزینه های ماهیانه باشید

کاهش هزینه های روزمره و غیرضروری موثرترین راه برای پس انداز کردن است. با ثبت هزینه ها به صورت دقیق می توانید هزینه های غیرضروری را پیدا کرده و از تکرار این دست هزینه ها در آینده جلوگیری کنید.

گاهی افراد بدون اینکه متوجه باشند هزینه هایی را ماهیانه پرداخت می کنند که ضرورتی به پرداخت آنها وجود ندارد. به عنوان مثال برای برخی از خدمات حق اشتراک ماهیانه را پرداخت می کنند درحالیکه در طول ماه از خدمات آن بهره نمی برند. یا افراد بدون توجه به درآمد خود صرف غذا را به عنوان یک تفریح درنظر می گیرند؛ حال آنکه برای اجرایی کردن پس انداز پول از درآمد باید این دست از تفریحات را مدیریت کنند.

این راهکار به ویژه برای افرادی موثر است که عادت به خرید دارند و اغلب آنچه را که نیاز ندارند، صرفاً به عنوان تفریح خریداری می کنند. به این افراد توصیه می کنیم، هر زمان که هوای خرید به سرشان زد، به هر بهانه ای اقدام به خرید را برای چند روز به تعویق بیندازند، شاید در این فرصت میل به خرید یک وسیله غیرضروری  را از دست بدهند.

برای پس انداز کردن هدف داشته باشید

  • با تعیین هدف مشخص، به خود روحیه بدهید

از موثرترین راهکارها برای پس انداز کردن، تعیین هدف مشخص برای پس انداز است. این اهداف می توانند بلندمدت و یا کوتاه مدت باشند.

تصور کنید فراهم کردن مبلغ مورد نیاز برای خرید دوربین مورد علاقه تان همان هدف شما برای پس انداز کردن است. در این صورت تمام تلاشتان را می کنید تا هرچه زودتر این مبلغ فراهم شود. بنابراین تا جای ممکن از هزینه های خود می زنید تا زودتر به هدف تعیین شده برسید.

نکته مهمی که در اینجا باید در نظر بگیرید اولویت بندی اهداف تعیین شده است. این اولویت بندی به شما اجازه می دهد تصمیم گیری درست تری برای پولی که پس انداز کرده اید، داشته باشید.

  • برای نگهداری پول پس انداز شده تصمیم بگیرید

  از دیگر قدم هایی که باید برای پس انداز پول درنظر داشته باشید این است که مبلغ پس انداز شده را چگونه و کجا نگه دارید. گاهی مدت زمان تعیین شده برای پس انداز مبلغ مشخص به چند سال می رسد که با توجه به نرخ تورم به مرور پول شما ارزش خود را از دست می دهد. بنابراین سرمایه گذاری می تواند یک روش موثر برای حفظ ارزش پول و نیز منبع درآمد دیگری باشد. همچنین می توانید پول خود را در حساب های بانکی به صورت سپرده نگهداری کنید تا احتمال خرج شدن آن پول را به حداقل برسانید.

 

پس انداز کردن به کمک نرم افزارهای حسابداری شخصی

پس انداز کردن امری ضروری برای تامین آینده ای بهتر است. البته گاهی پس انداز برای اهداف کوتاه مدت درنظر گرفته می شود. یک عامل موثر برای پس انداز کردن اطلاع دقیق از میزان هزینه های ماهیانه است که با کاهش در هزینه های غیرضروری می توان میزان پول پس انداز شده را افزایش داد.

یکی از ابزارهایی که به مدیریت هزینه ها و درآمدهای شخصی افراد کمک می کند، نرم افزارهای حسابداری شخصی است که با ثبت جریان های مالی روزانه، مدیریت دقیق درآمدها و هزینه ها را فراهم می آورد.

فناوری اطلاعات پارمیس، در کنار تولید و ارائه نرم افزارهای حسابداری شرکتی و تخصصی برای تامین نیاز افراد به حسابداری شخصی نیز اپلیکیشن رایگان خود را در اختیار کاربران قرار داده است.

درصورت نیاز می توانید از طریق صفحه حسابداری شخصی پارمیس همراه لینک دانلود این اپلیکیشن را دریافت نمایید.

 

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!