مقالات

نرم افزار حسابداری عمده فروشی مواد غذایی چه ویژگی‌‌هایی دارد؟

بخش مهمی از زنجیره تولید و عرضه محصول برعهده عمده فروشان است. در واقع این صنف به عنوان واسطه برای تولیدکنندگان و خرده‌فروشان هستند که همانند هر شرکت یا کسب‌و‌کار دیگری به حساب و کتاب دقیق نیاز دارند. در عمده فروشی‌ها، به دلیل خرید و یا فروش محصولات در حجم بالا، مبالغ بالایی جابه‌جا می‌شوند که علاوه بر حسابداری دقیق فاکتورهای خرید و فروش، مدیریت موجودی و انتقال کالا نیز اهمیت دارد. برای خرید بهترین نرم افزار حسابداری عمده فروشی باید متناسب با نیازهای کسب‌وکار، امکاناتی که نرم افزار حسابداری به کاربران خود ارائه می‌دهد و قیمت آن توجه نمود.

 نرم افزار حسابداری عمده فروشی

  • سلام. جاوید جعفریان هستم. چه طور می تونم کمکتون کنم؟

-سلام. وقتت بخیر. من دنبال یک نرم افزار حسابداری کار بلد برای فروشگاهم هستم که به عنوان عصای دست برای حسابداری خرید و فروش‌ها و نقدینگی کسب‌و‌کار کمکم کند.

  • لطف می‌کنید کمی بیشتر در رابطه با زمینه فعالیت و امکانات لازم برای حسابداری بهتر امور مالی خودتان توضیح بدید تا من بدونم دقیقا به چه چیزی نیاز دارید؟

-بله حتما. خدمت شما عرض کنم من چندین ساله مغازه پخش مواد غذایی به صورت عمده دارم. از اول تا الان همیشه حساب و کتابهای مغازه را در دفاتر حسابداری مثل دفتر روزنامه ثبت می‌کردم. اما از آنجا که به قول معروف از بازاری‌های قدیمی این حوزه هستم، به لطف خدا مورد اعتماد خیلی از مشتریان قرار گرفتم و چرخ کاسبی خوب می‌چرخد. به‌خاطر تعداد فروش بالا در طول روز و مبالغ سنگین هر معامله، دقت در ثبت حساب‌ها برای من خیلی مهم است. چرا که یک اشتباه سهوی و کوچک می‌تواند مبلغ بالایی را جابه‌جا کند.

از این‌ها که بگذریم سرعت بالا برای ثبت هر فاکتور فروش، بسیار مهم است؛ چون مشتریان ما مثل قدیم نیستند که در حجره بنشینند و چایی بخورند و سر قیمت چانه بزنند. بلکه اغلب تلفنی سفارش می‌دهند و باید هر چه سریع‌تر بار خریدشان را ارسال کنیم.

  • با توجه به توضیحات شما و نیاز کاربران نرم افزار حسابداری ما که در این زمینه فعال هستند، در رابطه با سرعت در ثبت فاکتور خرید هر مشتری با نرم افزار ما هیچ مشکلی نخواهید داشت. چرا که در نرم افزار می‌توانید برای هر محصول یک کد محموله تعریف کنید و ثبت آن محصول بر اساس همان کد خواهد بود که در این صورت اگر با کدهایی که خودتان در نرم افزار تعریف کرده‌اید، آشنا باشید خیلی سریع می‌توانید اقلام خرید هر مشتری را در فاکتور ثبت کنید.

 این کد محموله کار شما را برای محاسبه قیمت و سود و زیان خیلی راحت می‌کند. چون شما ممکن است یک محصول واحد را از تامین کنندگان مختلف تهیه کنید، در نتیجه هزینه حمل‌و‌نقل و انبار یک محصول مشخص در خریدهای مختلف، متغیر خواهد بود که با تعریف کد محموله برای هر خرید، به راحتی محصولات یکسان ولی در خریدهای متفاوت را از هم جدا می‌کنید.

 علاوه‌براین، چون هنگام تعریف کد محموله، قیمت را هم مشخص می‌کنید؛ در صورتی که کد محموله درست وارد شده باشد، اشتباه قیمتی و محاسباتی برای فاکتور وجود نخواهد داشت. این کد محموله به شما اجازه می‌دهد، تمام هزینه‌های حمل‌و‌نقل و انبار مربوط به بارِ خریداری شده را از زمان خرید تا زمان فروش ثبت کنید. همچنین توسط گزارش‌های کد محموله می‌توانید قیمت‌های فروش محصول به مشتریان مختلف را مشاهده کنید. البته برای افزایش سرعت در فرایند پرداخت نیز، فیش صندوق در فاکتور لینک می‌شود و پرداخت هر فاکتور کاملا مشخص است.

-چقدر عالی. در رابطه با مشتریان نیاز دیگری هم داریم. اینکه برخی از مشتریان ما قدیمی هستند و علاوه‌بر اعتبار آنها، اغلب مبلغ فاکتورهای خرید آنها سنگین و به همین دلیل دست من برای تخفیفِ بیشتر برای این مشتریان بازتر است. با این توصیف برای اعمال تخفیف بیشتر به بعضی از مشتریان در نرم افزار، راهکاری در نظر گرفته‌اید یا خیر؟

  • صد البته. این نیاز شما از خواسته‌های مهم هر کسب‌و‌کاری به‌شمار می‌رود؛ چرا که مشتری برای هر کسب‌و‌کاری نقشی حیاتی دارد. به همین دلیل ما در نرم افزار حسابداری برای تامین این خواسته کاربران امکان اعمال دو کد تخفیف قرار داده‌ایم. در واقع شما برای هر محصولی که مد نظر دارید می‌توانید در فاکتور خرید دو کد تخفیف، ثبت و قیمت نهایی را بر اساس آن محاسبه کنید.

 بد نیست به یکی دیگر از امکانات نرم افزار که برای مدیریت بهترِ حسابِ مشتریان بسیار کاربردی است، اشاره کنم. اگر شما در فروشگاه چند فروشنده دارید که کار بازاریابی و فروش محصولات را انجام می‌دهند، می‌توانید با تعریف هر کدام به عنوان بازاریاب، برای میزان فروش آنها به صورت چکی، سقف اعتبار در نظر بگیرید. در واقع با این امکان نرم افزار  برای هر کدام از فروشندگان خود محدودیت مشخصی تعریف می‌کنید که بیشتر از این محدودیت نمی‌توانند فروش چکی داشته‌باشند. بنابراین به راحتی فروش‌های چکی و غیرنقدی فروشگاه را مدیریت می‌کنید. البته این امکان برای محدود کردن مشتریان نیز کارایی دارد. بدین صورت که برای هر مشتری که در نرم افزار حسابداری عمده فروشی تعریف کرده‌اید، سقف اعتبار تعیین می‌کنید و درنتیجه تعداد فاکتورهای تسویه نشده برای مشتریان را محدود می‌کنید تا مشکلی برای نقد کردن فروش‌های اعتباری نداشته‌باشید.

  با توجه به اهمیت ارتباط با مشتریان، امکان ارسال پیامک به مشتریان را نیز برای شما در نظر گرفته‌ایم. بنابراین شما می‌توانید از طریق ارسال پیامک به مشتریان، آنها را از وضعیت مانده حساب و مانده صورت‌حساب آگاه کنید.

 اگر اجازه دهید توضیحی کلی نیز از نرم افزار حسابداری پارمیس و بخش‌های آن ارائه بدم؟

-اختیار دارید. خیلی هم عالی چون برای تصمیم‌گیری و انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری پخش مواد غذایی کمک بزرگی به من می‌کنید.

  • در نرم افزار حسابداری پارمیس، بخش‌های مختلف و مهم برای حسابداری در نظر گرفته‌شده‌است. ما بخش‌های حسابداری، بانک و چک، خرید و فروش، اشخاص و انبار را بر اساس اصول و استانداردهای حسابداری طراحی کرده‌ایم.

در قسمت بانک و چک با ثبت تمام اطلاعات مربوطه، زمان سررسید چک‌ها و یا چک‌های برگشتی به شما اعلام می‌شود و از طریق تعریف حساب‌های بانکی، به راحتی می‌توانید وضعیت حسابهای بانکی فروشگاه را مدیریت کنید. در قسمت اشخاص می‌توانید بازاریاب‌ها و مشتریان خودتان را تعریف کنید و در هر زمانی از گزارش‌هایی که نرم افزار به شما ارائه می‌دهد برای بررسی نحوه عملکرد اشخاص استفاده کنید. در بخش خرید و فروش می‌توانید به گزارش‌های مختلفی بر اساس بازاریاب‌ها، مشتریان، صندوق و یا تاریخ دسترسی داشته‌باشید و بر اساس این اطلاعات برای بهبود کسب‌و‌کار خود تصمیم‌گیری کنید.

نرم افزار حسابداری پارمیس براساس اصول و استانداردهای حسابداری طراحی شده است و به همین دلیل شما در تهیه و ارائه گزارش‌های مالی مهم مانند اظهارنامه مالیاتی، ترازنامه و صورت سود و زیان به شرط ثبت درست اطلاعات در نرم افزار مشکلی نخواهید داشت.

از آنجا که مالیات از دغدغه‌های اصلی صاحبان مشاغل است، با ثبت اطلاعات مالی در نرم افزار حسابداری و ارائه گزارش‌های مالیاتی شفاف به سازمان امور مالیاتی، دغدغه‌ای برای احتمال جریمه مالیاتی نخواهید داشت. به همین دلیل توصیه می‌کنم حتما به هنگام انتخاب نرم افزار حسابداری عمده فروشی مواد غذایی و خوراکی به مطابقت نرم افزار با استانداردهای حسابداری توجه داشته‌باشید.  

به خاطر داشته‌باشید که اغلب نرم افزارهای حسابداری و مدیریت موجودی به صورت کلی و برای تمام اصناف طراحی شده اند. اما عمده فروشی مواد غذایی به دلیل نوع معاملات و تامین محصولات خود برای فروش به امکانات خاصی در نرم افزار حسابداری نیاز دارد.

به عنوان مثال مواد غذایی بر حسب واحدهای مختلف مانند وزن و یا حجم به فروش میرسند؛ به همین دلیل لازم است نرم افزار حسابداری امکان تعریف واحدهای اندازه گیری مختلف برای محصولات را داشته باشد که در نرم افزار پارمیس این امکان وجود دارد. در انتها هم اگر یک یا چند انبار برای نگهداری محصولات خود دارید، در بخش انبار می‌توانید موجودی انبار را مدیریت کنید و در صورت اتمام موجودی محصولات با اعلان نقطه سفارش مجدد در نرم افزار مشکلی برای تامین محصولات نخواهید داشت و حتی می‌توانید انباری که محصولات فروخته شده از آن خارج شده‌است را مشخص کنید.

-از توضیحات کامل و جامع شما بسیار سپاسگزارم. بهتر است برویم سر اصل مطلب و آن هم این که قیمت نرم افزار حسابداری برای عمده فروشی چقدر است؟

  • اختیار دارید. قابل شما را ندارد و اما قبل از اینکه قیمت محصولات را خدمتتان عرض کنم، باید یادآوری کنم که قیمت خرید نرم افزار حسابداری را بر اساس امکاناتی که در اختیار شما قرار می‌دهد، مقایسه کنید. نرم افزار حسابداری پارمیس در کنار امکاناتی که برای شما توضیح دادم، یک سال پشتیبانی رایگان به شما ارائه می‌دهد. این پشتیبانی شامل پاسخگویی به تمام سوالات شما در زمینه نرم افزار حسابداری پارمیس می‌شود. بنابراین هر سوال و یا ابهامی که در مورد بخش‌های مختلف نرم افزار داشته‌باشید، دوستان ما در بخش پشتیبانی کنار شما خواهند بود. علاوه‌براین، با توجه به تغییر نیازهای کسب‌و‌کارها از نرم افزار حسابداری به طور مداوم نرم افزار پارمیس در حال به‌روز رسانی و ارائه امکانات جدید است که در صورت داشتن پشتیبانی می‌توانید از آپدیت‌های جدید نرم افزار استفاده کنید.

بد نیست این مورد را هم یادآوری کنم که نرم افزار حسابداری پارمیس قابل اتصال به فروشگاه اینترنتی نیز هست. بنابراین اگر روزی خواستید از طریق راه‌اندازی وبسایت فروشگاهی کالاهای خود را در اختیار مشتریان قرار دهید، مشکلی برای اتصال نرم افزار حسابداری به وبسایت فروشگاهی خود نخواهید داشت.

 

 

نوشته های مشابه

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!