مقالات

چگونه برای کسب و کار پروانه کسب بگیریم؟

این روزها تب کارآفرینی و شروع کسب‌و‌کار خانگی بسیار داغ شده‌است. به‌ویژه اینکه امکانات تکنولوژی و وجود شبکه‌های اجتماعی به حذف محدودیت‌های جغرافیایی کمک کرده‌است و شکل فروش و ارائه خدمت از شکل سنتی خود به گونه‌ای مدرن تغییر یافته‌است. در کنار امکاناتی که شروع کسب‌و‌کار جدید و پیاده کردن ایده‌های نو را راحت‌تر کرده‌است، اجرای قوانین و پایبند بودن به اصول جامعه برای موفقیت در این راه ضروری است. بنابراین اولین گام برای شروع کسب‌و‌کار جدید به صورت قانونی، اقدام برای دریافت پروانه کسب یا همان جواز کسب است. دریافت این جواز، به عنوان اولین گام برای شروع کار جدید به چند مرحله ساده خلاصه می‌شود که در ادامه با هم این مراحل را مرور خواهیم کرد.

پروانه کسب چیست؟

پروانه کسب یا جواز کسب همان مجوزی است که باید برای ایجاد یک واحد صنفی داشته‌باشید. در واقع برای اینکه بتوانید به صورت رسمی وارد فضای کسب‌و‌کار شوید باید از همان ابتدای شروع کار، برای دریافت جواز کسب به صورت قانونی اقدام کنید.

پروانه کسب توسط مراجع قانونی صادر می‌شود و به همین دلیل می‌توان گفت از مهم‌ترین اسناد و مدارک تجاری مورد نیاز برای هر کسب‌و‌کاری است.

پروانه کسب به نام فرد یا واحد صنفی صادر می‌شود که به صورت موقت و دائم است. پروانه کسب موقت فقط یک سال اعتبار دارد و دیگر قابل تمدید نیست. در صورت اتمام یک سال و به شرط فعال بودن واحد صنفی، لازم است برای دریافت جواز کسب دائم اقدامات لازم انجام شود.

اما پروانه کسب دائمی به مدت پنج سال اعتبار دارد که فرد یا واحد صنفی موظف است پیش از انقضای اعتبار پروانه کسب دائم برای تمدید مهلت آن اقدام کند.

همان طور که گفتیم، پروانه کسب به نام فرد یا واحد صنفی صادر می‌شود که لازم است در اینجا با تعریف واحد صنفی آشنا شویم.

 پروانه کسب

واحد صنفی چیست؟

واحد صنفی برای معرفی شخص حقوقی که در یکی از انواع فعالیت‌های صنفی سرمایه‌گذاری کرده‌است، به کار برده می‌شود. اگر یک فرد به عنوان شخص حقیقی از طریق وارد کردن بخشی از سرمایه خود وارد یکی از فعالیت‌های صنفی شود، به عنوان فرد صنفی شناخته می‌شود.

تمام مشاغلی که به نوعی در فعالیت‌های تولیدی، خرید و فروش، توزیع و خدمات و یا تبدیل قرار می‌گیرند، به عنوان واحد صنفی معرفی می‌شوند.

برای دریافت پروانه کسب چه مراحلی را باید طی کرد؟

انجام کارهای قانونی روال خاصی دارد که اغلب شروع آن‌ها با ثبت درخواست به صورت قانونی شروع می‌شود. بنابراین برای دریافت پروانه کسب، لازم است به اتحادیه مربوطه مراجعه کنید و درخواست خود را ثبت کنید. اتحادیه نیز موظف است تا 15 روز بعد از ثبت  درخواست شما، نظر قبول یا رد خود را به شما اعلام کند. در صورت پذیرش درخواست شما برای دریافت پروانه کسب موظف هستید نهایتا تا سه ماه تمام مدارک مورد نیاز را تکمیل و ارائه دهید. پس از ارائه تمام مدارک به واحد مربوطه، تا 15 روز بعد پروانه کسب شما به نام خود و یا واحد صنفی صادر می‌شود و شما می‌توانید فعالیت اقتصادی خود را به صورت قانونی شروع کنید.

البته لازم است این نکته را یادآوری کنیم که برای دریافت مجوز کسب، امکان ثبت درخواست پروانه به صورت اینترنتی و غیرحضوری نیز وجود دارد. در واقع برای ثبت درخواست به صورت غیرحضوری باید به سامانه صدور پروانه کسب به آدرس اینترنتی www. iranianasnaf.ir مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز را اسکن و در سایت بارگذاری کنید. در صورت ثبت نام به صورت اینترنتی از طریق همین سامانه می‌توانید مراحل درخواست خود را پیگیری کنید.

به کمک کد رهگیری امکان ورود به سامانه و پیگیری درخواست وجود دارد که در این صورت پس از موافقت با درخواست شما، می‌توانید جواز کسب را از طریق پست الکترونیک و پس از 15 روز از زمان ثبت درخواست دریافت کنید.

برای انجام هر کار قانونی نیاز به مدارک و اسناد خاصی است. بهتر است پیش از اقدام برای ثبت درخواست پروانه کسب تمام مدارک لازم را آماده کنید تا در حین فرایند ثبت و دریافت جواز کسب به مشکل برنخورید.

شرایط و مدارک لازم برای دریافت جواز کسب

برای ثبت این درخواست، مدرکی جهت تعیین وضعیت ملکی واحد صنفی نیاز است. بنابراین می‌بایست یکی از مدارک زیر را به واحد مربوطه ارائه دهید:

 • سند مالکیت
 • اجاره نامه رسمی
 • اجاره نامه عادی
 • مبایعه نامه
 • حکم قطعی دادگاه مبنی بر الزام به تنظیم سند اجاره
 • رسید پرداخت اجاره بهای معتبر
 • قرارداد اجاره محل کسب با اداره ها و سازمانهای دولتی

به‌خاطر داشته‌باشید، اجاره نامه و یا دیگر اسنادی که در بالا نام بردیم، باید به نام متقاضی صادر شده باشند.

یکی از مراحل ضروری برای صدور هر مجوزی، استعلام فرد حقیقی یا حقوقی درخواست دهنده است. بنابراین ازجمله مدارکی که برای امکان استعلام در نظر گرفته شده‌است، موارد زیر هستند:

 • گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر و گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • گواهی مرکز بهداشت و کارت معاینه پزشکی برای پروانه کسب اصناف مواد غذایی و بهداشتی
 • گواهی شرکت در دوره آموزشی از موسسات معتبر
 • مدرک مبنی بر تشکیل پرونده مالیاتی
 • کد شناسه ده رقمی برای درج روی پروانه کسب

بخش دیگری از مدارک مربوط به تعیین وضعیت خدمت آقایان است که باید مدارک زیر را برای ثبت درخواست به همراه داشته‌باشید:

 • گواهی پایان خدمت و یا معافیت دائم
 • گواهی اشتغال به تحصیل در صورت عدم شرکت در نظام وظیفه
 • گواهی معتبر از معافیت پزشکی
 • دفترچه آماده به خدمت بدون مهر غیبت

به عنوان یک نکته به‌خاطر داشته‌باشید، اگر به عنوان شخص حقیقی درخواست خود را ثبت می‌کنید، برای خانم‌ها حداقل سن 18 سال در نظر گرفته‌شده‌است.

درنهایت هم مدارک عمومی که برای هر کاری باید ارائه شوند مانند کپی شناسنامه و کارت ملی، کپی مدرک تحصیلی برای اثبات سواد خواندن و نوشتن، 12 قطعه عکس پرسنلی، تعهدنامه کلیه اصناف و پیش واریز مبلغ حق عضویت اتحادیه را نیز باید ارائه دهید.

خرید و فروش پروانه کسب

به عنوان یک قانون، امکان خرید و فروش پروانه کسب وجود ندارد و با توجه به اینکه خرید و فروش جواز کسب ممنوع است، تنها می‌توان برای انتقال حقوق پروانه کسب به شخصی دیگر اقدام کرد.

برای انتقال جواز کسب نیز می‌بایست درخواست کتبی خود را با معرفی شخص مد نظر به اتحادیه ارائه دهید. در صورت تایید شدن این شخص، پروانه کسب قبلی باطل شده و جواز کسب جدیدی با نام شخص صادر می‌شود.

همچنین اگر بخواهید شغل قبلی خود را که برای آن جواز کسب دریافت کرده‌اید، تغییر دهید لازم است حتما برای دریافت پروانه کسب جدید اقدام کنید. زیرا پروانه کسب برای هر شغل صادر می‌شود و در صورت تغییر صنف خود باید پروانه کسب آن صنف را داشته‌باشید.

تمدید جواز کسب دائم

همان‌طور که گفتیم، پروانه‌های کسب به صورت دائم و یا موقت صادر می‌شوند. پروانه کسب موقت امکان تمدید ندارد و مهلت اعتبار آن فقط یک سال است. اما پروانه کسب دائم را باید هر پنج سال و پیش از رسیدن به زمان اتمام اعتبار، اقدامات لازم برای تمدید اعتبار جواز را انجام دهیم.

برای تمدید اعتبار پروانه کسب باید جواز کسب قبلی، 6 قطعه عکس پرسنلی، سند معتبر پرداخت مالیات دوره‌های پیش، مدرک پرداخت عوارض مشاغل شهرداری، کارت معاینه بهداشتی دارای اعتبار زمانی،  پرداخت هزینه های مربوط به تمدید پروانه کسب را به همراه داشته‌باشید.

همچنین اگر تغییری در شرکای کاری به‌وجود آمده است، باید فرم رضایت محضری شرکا، کپی مدارک شناسایی شرکای جدید و قرارداد انتقال سهم را نیز برای تمدید اعتبار جواز کسب ارائه دهید.

در این متن سعی کردیم به طور کامل فرایند دریافت پروانه کسب را توضیح دهیم. بد نیست یادآوری کنیم بعد از اقدام به دریافت پروانه کسب و شروع کسب‌و‌کار جدید، حتما مدیریت امور مالی خود را از همان شروع کار جدی بگیرید. زیرا جریان مالی در یک شرکت ازجمله مهم‌ترین فاکتورها برای موفقیت و یا شکست فعالیت‌های اقتصادی آن است. به همین دلیل توصیه می‌کنیم بهترین نرم افزار حسابداری را متناسب با صنف و بودجه مد نظر تهیه کنید تا از همان ابتدا بتوانید تراکنش‌های مالی خود را بر اساس اصول حسابداری ثبت و مدیریت نمایید.

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!