مقالات

برای فروشگاه چگونه کد بیمه کارگاهی بگیرم؟

معمولا شروع کردن کاری جدید از ادامه و توسعه دادن آن سخت‌تر است. برای شروع یک کسب‌و‌کار جدید کارهای اولیه که همان گرفتن مجوزهای مختلف است، شاید از سخت‌ترین مراحل باشد. حال اینکه ندانید از کجا و چگونه باید مجوزهای لازم را تهیه کنید، سردرگمی را افزایش و کار را سخت‌تر می‌کند. در ادامه می‌خواهیم روش دریافت کد بیمه کارگاهی که برای هر کسب‌و‌کاری از نون شب هم واجب‌تره به طور کامل توضیح دهیم.

قبل از هر چیز لازم است بدانیم «کد کارگاهی چیست» و چرا باید برای فروشگاه و شرکت خود گرفتن کد بیمه را در اولویت کارها قرار دهیم؟ 

کد کارگاه چیست؟

بر اساس ماده 4 قانون کار، به محلی که کارگر به درخواست کارفرما در آنجا مشغول به کار شده و به ازای کاری که انجام می‌دهد، مزد دریافت می‌کند؛ کارگاه می‌گویند. بر اساس قانون، کارفرما باید کارکنان خود را بیمه کرده و در پایان هر ماه لیست بیمه کارکنان را به سازمان تامین اجتماعی ارائه دهد. برای اینکه کارفرما بتواند کارکنان خود را بیمه تامین اجتماعی کند باید کد بیمه کارگاهی داشته باشد. بنابراین ثبت نام و دریافت کد کارگاهی از اولین کارهایی است که می بایست در شروع یک کسب‌و‌کار و یا راه‌اندازی فروشگاه انجام داد.

کد کارگاهی که برای هر شرکت و یا فروشگاه صادر می‌شود، عددی 10 رقمی است که به طور ویژه برای آن کارگاه صادر می‌شود؛ بنابراین هر کد تنها به یک کارگاه تعلق دارد. در این کد، سه رقم اول از سمت چپ نشان دهنده شعبه بیمه کارفرما، سه رقم دوم زمینه فعالیت کارگاه و در نهایت چهار رقم آخر، مشخص کننده شماره پرونده هستند. به عنوان توضیح تکمیلی لازم است بدانید که چهار رقم آخر کد بیمه نشان می‌دهد تا به حال چند کارگاه در حوزه کاری شما مشغول به کار بوده و کد بیمه دریافت کرده‌اند.

از آنجا که بیمه کردن کارکنان از شرایط ضروری برای هر کارفرما است، کد کارگاه برای دریافت شماره بیمه کارگران و بیمه کردن آنها لازم است. لازم است این سوال که شماره بیمه چیست و چه تفاوتی با کد کارگاهی دارد؟ را بررسی کنیم.

شماره بیمه چیست؟

امروزه یکی از شرایط لازم برای استخدام کارکنان و شروع همکاری، بیمه کردن آنها است. بنابراین داشتن کد کارگاهی برای اینکه بتوانید کارکنان خود را بیمه کنید و به نام آنها شماره بیمه دریافت کنید، لازم و ضروری است.

بنابراین شماره بیمه برای کارکنان تعریف شده‌است که هر فرد در ابتدای استخدام باید این شماره بیمه را از طریق شرکتی که در آن شروع به کار کرده‌است، دریافت کند. در واقع کارکنان با ارائه اصل و کپی شناسنامه و کد کارگاهی شرکت می‌توانند برای دریافت شماره بیمه اقدام کنند. کارکنان از طریق این شماره بیمه که کدی هشت رقمی است، سوابق بیمه خود را مشاهده و از مزایای در نظر گرفته شده بهره‌مند می‌شوند. البته این شماره بیمه برای هر فرد ثابت است و اگر با یک شرکت قطع همکاری کنند و در شرکتی دیگر مشغول به کار شوند با همین شماره بیمه برای آنها در شرکت جدید بیمه رد خواهد‌شد.

با توجه به عنوان این مطلب، بحث اصلی راهنمایی برای دریافت کد کارگاهی است که در ادامه مدارک لازم برای طی کردن مراحل گرفتن کد بیمه کارگاهی را لیست کرده‌ایم.

برای دریافت کد کارگاهی چه مدارکی نیاز است؟

کد کارگاهی توسط یکی از شعب سازمان تامین اجتماعی صادر می‌شود. بنابراین نماینده شرکت و یا خود کارفرما برای دریافت کد کارگاهی، می بایست با مدارک لازم که در زیر لیست کرده‌ایم به نزدیک ‌ترین شعبه سازمان تامین اجتماعی مراجعه کند. البته به عنوان یادآوری باید بگوییم اقدام برای دریافت کد کارگاهی بعد از ثبت شرکت انجام خواهدشد.

سازمان تامین اجتماعی مدارک لازم برای اشخاص حقیقی و حقوقی را به شرح زیر اعلام کرده‌است:

 • نامه اعلام تاسیس شرکت
 • روزنامه رسمی کشور که آگهی تاسیس در آن درج شده‌است
 • اساسنامه شرکت
 • تصویر سند مالکیت یا اجاره محل شرکت
 • پروانه تاسیس یا بهره‌برداری
 • تصویب نامه قانونی در خصوص تشکیل موسسه
 • سایر مدارک مرتبط با شروع فعالیت و تاسیس شرکت در صورت ضرورت مانند اظهارنامه ثبت و موافقت اصولی

شعبه تامین اجتماعی پس از دریافت مدارک شرکت و انجام مراحل اداری لازم، از محل شرکت بازدید کرده و در صورت فعال بودن کارگاه به صدور کد کارگاهی برای آن اقدام می‌کند. البته این فرایند حدود 30 روز طول خواهد‌کشید.

لازم است بدانید که کارفرما با شخصیت حقیقی به دو روش شناسایی می‌شود:

 • کارفرمایانی که اجازه کار دارند یعنی پروانه کسب، پروانه تاسیس یا بهره‌برداری با نام آنها صادر شده‌است.
 • کارفرمایان فاقد اجازه کار که مدارکی مانند سند اجاره رسمی، سند مالکیت، آرای مرجع قضایی مبنی بر مالکیت یا اجاره کارگاه، اجاره نامه عادی، شراکتنامه عادی و محضری، وکالتنامه بلاعزل، گزارش بازرسی و یا تاییدیه اتحادیه صنفی را دارند.

 

توجه داشته‌باشید که برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکل احتمالی در آینده می بایست برای هر کارگاه تنها یک بار درخواست کد بیمه دهید. در واقع هر کارگاه به یک کد کارگاهی نیاز دارد و داشتن چند کد بیمه می‌تواند مشکل ساز شود.

نکته دوم این است که اگر فردی در یک کارگاه دارای سابقه بیمه است ولی کد بیمه وی به صورت موقت است، باید در اولین فرصت به منظور انتقال سوابق وی به کد بیمه اصلی اقدام شود.

همچنین بعد از دریافت کد کارگاهی به عنوان کارفرما، موظف هستید لیست بیمه کارکنان خود را در پایان هر ماه برای سازمان تامین اجتماعی ارسال کنید تا بیمه کارکنان برای آنها رد شود. البته همان طور که می‌دانید مبلغ بیمه بسته به قرارداد و حقوق توافق شده کارکنان متفاوت است که پرداخت 23% بیمه تعلق گرفته شده به حقوق کارکنان بر عهده کارفرما و 7% نیز بر عهده خود کارکنان است که از حقوق آنها کسر می‌شود. برای ارائه لیست بیمه و پرداخت مبلغ آن برای هر ماه تا پایان ماه آینده فرصت دارید.

یکی از شرایط کاری و قراردادهایی که برای انجام کارها بسته می‌شود، کار به صورت پیمانکاری است که لازم است شرایط کد بیمه برای پیمانکاران را نیز بدانید.

شرایط اخذ کد بیمه کارگاهی برای پیمانکاران

کد کارگاهی بیمه برای پیمانکاران، یک کد 10 رقمی است که از سمت چپ سه رقم اول نشان دهنده کد شعبه، دو رقم بعدی صفر و پنج رقم آخر نیز شماره مسلسل کد پیمانکاری است.

در صورتی که کارفرما برای انجام بخشی از کارهای خود تصمیم بگیرد با اشخاص حقیقی و یا حقوقی به صورت پیمانکاری همکاری کند، باید بر اساس ماده 38 قانون تامین اجتماعی در متن قرارداد متعهد شود که کارکنان خود و کارکنان پیمانکار فرعی را بیمه کرده و حق بیمه را به سازمان تامین اجتماعی می پردازد.

در قراردادهای غیرعمرانی، کارفرما باید پنج درصد مبلغ ناخالص کارکرد را از هر صورت وضعیت کسر و نزد خود نگه دارد.

پس از امضای قرارداد، کارفرما و یا پیمانکار موظف هستند یک نسخه از قرارداد را به نزدیک ترین شعبه سازمان تامین اجتماعی تحویل دهند تا شعبه با تشکیل پرونده برای کارگاه، کد کارگاه و ردیف پیمان را به آن اختصاص دهد.

همچنین پیمانکار موظف است صورت دستمزد و مزایای کارکنان خود در پروژه کاری را تنظیم و مقدار مبلغ اختلاف حق بیمه را پرداخت و مفاصا حساب را دریافت نماید.

در رابطه با کد بیمه کارگاهی چند مورد را به یاد داشته باشید:

 • کد کارگاهی اشخاص حقوقی ثابت است و تغییری نمی‌کند. در واقع کد کارگاهی صادر شده توسط اولین شعبه تا زمانی که شرکت به فعالیت خود ادامه می‌دهد و منحل نشده‌است، ثابت بوده و تغییری نمی‌کند.
 • اگر آدرس کارگاه و یا نوع فعالیت کارگاه تغییر کند، کد کارگاهی شخص حقیقی تغییر خواهد کرد که باید کارفرما با مراجعه به شعبه سازمان تامین اجتماعی برای دریافت کد جدید اقدام کند.
 • دریافت مفاصا حساب از شعب تامین اجتماعی در زمان نقل و انتقالات کارگاه الزامی است.
پیشنهاد مطالعه : بهترین نرم افزار حسابداری برای کسب و کار شما

نوشته های مشابه

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!