مقالات

کسب وکارهای کوچک هم به حسابداری نیاز دارند

حسابداری از طریق ارائه گزارشی دقیق از نقدینگی شرکت، ارائه درست اظهارنامه مالیاتی و انجام امور مربوط به مالیات و به صورت کلی شفاف کردن جریان های مالی کسب وکار موثر واقع شود. اغلب افراد در راه اندازی و شروع کسب وکار نوپا حضور حسابدار و رعایت کردن مسائل حسابداری را چندان مورد توجه قرار نمی دهند و به دلیل اینکه اول راه هستند و از نظر آنها هنوز فرآیند مالی کسب وکار آنها هنوز شکل نگرفته است، نیازی به حسابداری دقیق امور مالی نمی بیند. درحالیکه نظارت و کنترل دقیق فرآیندهای مالی هر چند کوچک و جزئی می تواند بر موفقیت کسب وکار تاثیرگذار باشد. پس بهتر است از همان ابتدا کنترل دقیق فرآیندهای مالی خود را جدی بگیرید. البته بسته به نوع کسب وکار و سطح شروع آن حتما نیازی به استخدام حسابدار حرفه ای ندارید. بلکه گاهی یک صاحب کسب وکار می تواند به واسطه آگاهی از اصول حسابداری، کار حسابداری شرکت خود را شروع کند.

 

حسابداری چطور به یک کسب وکار کمک می کند؟

اغلب افراد نسبت به حسابداری به عنوان محاسبه کارکرد و حقوق و دستمزد کارکنان، انجام امور مالیاتی برای پرداخت به موقع آن و هر چیزی که مربوط به پرداخت فاکتورهای خرید و فروش می شود، نگاه می کنند. اما در واقع حسابداری در کنار انجام این نوع از کارها، به صاحبان مشاغل تصویری روشن از جایگاه کسب وکار و حوزه فعالیت آنها ارائه دهد و در اجرایی کردن ایده های اقتصادی و ایجاد مشتریان بیشتر کمک نماید. در این بخش به آنچه حسابداری برای کسب وکارها به ارمغان می آورد، اشاره می کنیم.

  • پایداری و ثبات مالی

اصول حسابداری تدوین شده اند تا جریان های مالی کسب وکارها دقیق و منظم شوند. به کمک پیگیری فرایندهای مالی در چارچوب حسابداری می توانید منابع ورودی و خروجی پول را به عنوان درآمد و هزینه ردیابی کنید. بنابراین چشم اندازی درست از هزینه ها و درآمدهای کسب وکار خود خواهید داشت که می تواند در مدیریت کاهش هزینه ها و تخصیص سرمایه و بودجه به شما کمک کند.

  • بهبود کارایی کسب وکار

در کنار ثبات مالی، حسابداری می تواند به بهبود کسب وکار شما کمک کند. بدین صورت که در سیستم حسابداری همواره اطلاعات مالی به روز هستند و درنتیجه به عنوان صاحب کسب وکار نوپا، راحت تر می توانید برای انجام فعالیت های لازم و ضروریِ رشدِ کسب و کار تصمیم بگیرید. به کمک بررسی اطلاعات مالی به روز می توانید برای میزان و نحوه سرمایه گذاری در کسب وکارتان تصمیم بگیرید تا بتوانید رضایت مشتریان خود را افزایش داده و مشتریان جدیدی به دست بیاورید.

  • بازاریابی هوشمندانه برای کسب وکار

در دنیای دیجیتال و پر رقابت امروز، تبلیغات فاکتوری موثر و مهم در رشد و توسعه هر کسب وکاری است. در واقع بدون تبلیغات بهینه امکان معرفی کسب وکار به مشتریان و در نتیجه فروش محصولات به آنها وجود ندارد. در اجرای تبلیغات موفق باید ابعاد مختلفی از کار را در نظر بگیرید که یکی از آنها موقعیت مالی شرکت و نحوه سرمایه گذاری برای تبلیغات هست. به کمک اطلاعات حسابداری ثبت شده می توانید در مورد زمان شروع تبلیغات، مخاطبان هدف با توجه به نوع مشتریان و پیشنهادات ارائه شده در تبلیغات تصمیم بگیرید.

اصول حسابداری کسب وکارهای کوچک

پیشنهاد مطالعه بیشتر : آینده خرده فروشی هم جهت با تغییرات تکنولوژی

اصول حسابداری کسب وکار کوچک

بعد از بیان ضرورت حسابداری در کسب وکارهای کوچک، بد نیست کمی درباره اصول حسابداری در این کسب وکارها نیز بحث کنیم. می توان سه اصلی که در ادامه معرفی می کنیم، به عنوان مهم ترین اصول برای حسابداری کسب وکارهای کوچک در نظر بگیریم.

  • دفاتر حسابداری اصلی

تصور عمومی از دفاتر حسابداری، مشکل ترین بخش حسابداری است که باید ریز و درشت جریان های مالی را در دو یا سه دفتر به صورت دقیق و شفاف ثبت کرد. شاید شنیده باشید که اشتباه کوچک در ثبت اطلاعات در دفاتر حسابداری می تواند جریمه های سنگینی را به همراه داشته باشد. اما آنچه در حسابداری و دفاتر حسابرسی اتفاق می افتد، تنها ثبت و پیگیری تراکنش های مالی است تا بتوان دیدگاهی روشن از درآمدها و تمام منابعی که برای آنها هزینه شده است، فراهم شود. فراموش نکنید هدف اصلی از راه اندازی هر کسب وکار، رسیدن به درآمد بیشتر است و تمام تلاش ها به این دلیل صورت می گیرد که این درآمد افزایش یابد. هدف از ثبت داده ها در دفاتر حسابداری و یا نرم افزار حسابداری نیز کمک به تحقق این هدف است. در واقع به واسطه ثبت داده ها شما به طور مشخص متوجه خواهید شد چه فعالیت هایی برای کسب وکار شما سودآور بوده اند، اگر کسری سرمایه و بودجه داشته باشید سریعتر متوجه خواهید شد و تمام کارهای مرتبط به امور مالیات را از همان ابتدا به طور منظم انجام می دهید.

  • پرداخت مالیات مربوط به کسب وکار

یکی از مهم ترین و شاید پیچیده ترین مسائل برای کسب وکارها بحث مالیات و ارائه اظهارنامه مالیاتی در زمان مقرر است. از آنجا که انواع مختلف مالیات مانند مالیات بر درآمد، مالیات حقوق و دستمزد، مالیات بر ارزش افزوده و دیگر موارد تعریف شده است، برای شما که صاحب کسب وکار جدید هستید می تواند کمی پیچیده به نظر بیاید. اما در صورتی که امور حسابداری و ثبت جریان های مالی در نرم افزار حسابداری از همان ابتدا به درستی انجام شود، تهیه گزارش های مالیاتی مرتبط مانند اظهارنامه مالیاتی و یا ترازنامه چندان سخت و دردسرساز نخواهد بود.

  • تهیه گزارش های مالی

در حسابداری تهیه گزارش های مالی بخش بسیار مهمی است که به ویژه در سطح کلان در تصمیم گیری ها و تعیین استراتژی های شرکت ها نقشی موثر دارد. در واقع گزارش های مالی تصویری روشن از داشته های شرکت و هر آنچه تاکنون انجام شده است و آورده های آنها را به شما ارائه می دهد تا بتوانید با دیدی درست تر برای خرید تجهیزات جدید، استخدام نیروی کار جدید، بستن قراردادهای پیمانکاری و یا ایجاد تغییر در محصولات تصمیم گیری کنید. مهم ترین گزارش های مالی که باید به عنوان صاحب کسب وکار با آن آشنا باشید و نحوه تحلیل آنها را بدانید در ادامه معرفی می کنیم.

صورت سود و زیان : این گزارش مهم ترین گزارش مالی در حسابداری است که عملکرد مالی شرکت ها را برای یک دوره مالی نشان می دهد. در انتهای این گزارش با توجه به فاکتورهای موجود، سود خالص شرکت در دوره مالی مد نظر محاسبه می شود. البته اگر حواستان به کسب وکار نباشد، سود محاسبه شده در صورت سود و زیان، می تواند نشان دهنده زیان باشد.

صورت جریان وجوه نقد : در این گزارش مالی، اطلاعات اضافی مرتبط با جریان های نقدی ورودی و خروجی برای عملیات های جاری و سرمایه گذاری های شرکت نمایش داده می شود.

ترازنامه : این گزارش مالی نیز دارایی ها، بدهی ها و حقوق صاحبان سهام شرکت برای یک بازه زمانی مشخص را به تصویر می کشد. در واقع در ترازنامه موقعیت مالی شرکت به صورت لحظه ای مشخص می شود.

انجام امور مالی کسب وکارهای کوچک

سر و سامان دادن به امور مالی کسب وکار

در بخش های بالا در مورد ضرورت رعایت اصول حسابداری و ثبت و پیگیری جریان های مالی کسب وکارها صحبت کردیم و بر نیاز کسب وکارهای نوپا بر حسابداری تاکید کردیم. حال در این بخش می خواهیم به سر و سامان دادن امور مالی مشاغل اشاره ای مختصر داشته باشیم:

  • حسابی جداگانه برای کسب وکار خود داشته باشید

اولین اقدامی که برای کسب وکار جدید خود باید انجام دهید، باز کردن حساب بانکی مختص به کسب وکار است. سعی کنید از همان ابتدا حسابی جداگانه برای پرداخت هزینه ها و واریز درآمدها داشته باشید تا از این طریق از بروز هر گونه مشکل در انجام امور حسابداری و مالیاتی در آینده پیشگیری کرده باشید.

  • ثبت داده های مالی به صورتی دقیق

پیشنهاد می کنیم برای حفظ امنیت داده های مالی خود از همان ابتدا اطلاعات مالی را در یک نرم افزار حسابداری ثبت کنید. ناگفته نماند هزینه ی بالایی که خرید نرم افزار حسابداری به صاحبان مشاغل تحمیل می کند، می تواند علت اصلی باشد که کسب وکارهای نوپا به سراغ آن نمی روند. راه حلی که برای هزینه بالای نرم افزار حسابداری ارائه شده است، نرم افزارهای آنلاین هستند که مبتنی بر فضای وب بوده و در کنار حذف محدودیت های زمانی و مکانی برای دسترسی به نرم افزار، هزینه بسیار پایینی دارند. در واقع کاربران نرم افزار حسابداری آنلاین فقط حق اشتراک ماهیانه می پردازند و دیگر به پرداخت هزینه اولیه نرم افزارهای ویندوزی و نصبی نیازی نیست. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با ویژگی های این نرم افزار، به صفحه نرم افزار حسابداری آنلاین پارمیس مراجعه کنید.

  • ثبت تمام تراکنش های مالی بر حسب اصول حسابداری

تنها ثبت جریان های مالی اهمیت ندارد بلکه مهم این است که اصول حسابداری در ثبت داده های مالی رعایت شوند. از آنجا که نرم افزار حسابداری مهم ترین ابزار کار حسابداران، مهم است داده ها در نرم افزار حسابداری مطابق با اصول حسابداری ثبت شود.

 

در این مقاله در مورد ضرورت حسابداری در کسب وکارها صحبت کردیم و اینکه چگونه حسابداری می تواند در موفقیت یک کسب وکار نقش موثری داشته باشد. گفتیم کسب وکارهای نوپا به انجام امور حسابداری نیاز دارند که این وظیفه را خود صاحبان مشاغل نیز می توانند برعهده بگیرند و احتیاجی به استخدام حسابدار حرفه ای از همان ابتدا نیست.

برای انجام هر کاری به ابزار خاصی نیاز است که نرم افزار حسابداری مهم ترین ابزار کار حسابداران است. به عنوان معرفی برای انتخاب بهترین نرم افزار کسب وکار شما، حسابداری پارمیس را معرفی می کنیم که نرم افزار حسابداری مناسب برای شرکت های تولیدی، بازرگانی و خدماتی را ارائه می دهد.

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!