مقالات

نرخ بازده سرمایه گذاری چیست؟ | نحوه محاسبه و کاربردهای ROI

همان طور که میدانید تصمیم گیری به اطلاعات مشخصی نیاز دارد و بدون این اطلاعات نمی توان تصمیمات درست و منطقی را اتخاذ نمود. البته در کنار جمع آوری و ارائه اطلاعات به تصمیم گیرنده، تشخیص نوع اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیری نیز بسیار مهم است.

در بحث حسابداری و اطلاعات مالی می توان اینگونه بیان کرد که از جمله اهداف حسابداری مالی کمک به افراد برای پیش بینی بازده سرمایه گذاری است. در ادامه با بازده سرمایه گذاری و نرخ آن بیشتر آشنا می شویم.

 نرخ بازده سرمایه گذاری

مفهوم نرخ بازده سرمایه گذاری چیست؟

به کمک اطلاعات، تصمیم گیری انجام می شود. در کنار این اطلاعات هر فرد با توجه به ساختار ذهنی خود و چارچوب مشخص شده بر اساس آن تصمیم نهایی را اتخاذ می کند. همین اختلاف در ساختارهای ذهنی، باعث شده است عدم شناخت از طبیعت و ماهیت فرآیند تصمیم گیری به صورت یکی از مشکلات عمده در توسعه استاندارهای حسابداری مطرح شود. در زمینه های مالی نرخ بازدهی سرمایه گذاری یکی از معیارهای مهم در تصمیم گیری است.

حتما بخوانید : 5 کاربرد داده های مالی در تصمیم گیری بهتر

بنابراین می توان بررسی نرخ بازدهی را یکی از روش های جمع آوری اطلاعات دانست. بازده را چشم پوشی از منافع فعلی به امید دستیابی به منافع بیشتر در آینده تعریف می کنند.

بازده در سرمایه گذاری، همان نیروی محرکی است که در افراد برای سرمایه گذاری انگیزه ایجاد کرده و به نوعی پاداش برای سرمایه گذاران به شمار می رود.

نرخ بازده سرمایه گذاری نیز معیار و نرخی است که کارایی و اثربخش بودن سرمایه گذاری را محاسبه می کند.

فرمول محاسبه نرخ بازده سرمایه گذاری خود تعریفی مناسب از این نرخ را ارائه می دهد. این فرمول مطابق زیر است:

نرخ بازده سرمایه گذاری برابر است با سود خالص تقسیم بر ارزش دارایی هایی که سرمایه گذاری شده اند.

بنا به تعریف نرخ بازده سرمایه گذاری می توان از این نرخ برای مقایسه بازدهی سرمایه گذاری های متعدد، تدوین و ارائه پروپوزال و طرح های تجاری بهره گرفت. به عنوان مثال فردی برای سرمایه گذاری در بازار سهام و مقایسه بازدهی شرکت های مد نظر می تواند از این نرخ برای تصمیم گیری استفاده نماید.

 مزایا و معایب نرخ بازده سرمایه گذاری

مزایا و معایب نرخ بازدهی سرمایه گذاری

پیش از لیست کردن مزیت ها و معایبی که برای این نرخ برشمرده اند، ماهیت این نرخ را در قالب بیان مثالی ساده توضیح می دهیم. اینگونه در نظر بگیرید که شما در سال 97 استارت آپ خود را با سرمایه اولیه 100 میلیون تومان تأسیس می کنید. در پایان سال و با محاسبه تمام هزینه ها و مخارج انجام شده مشخص می شود عایدی شرکت در این سال 180 میلیون تومان است که حدود 30 میلیون تومان هزینه های کسب وکار (مانند حقوق و دستمزد، بیمه، اجاره بها) و 150 میلیون تومان نیز سود حاصل بوده است.

حال بر اساس فرمول گفته شده در بالا، میزان نرخ بازده سرمایه 1.5 است که با ضرب کردن عدد حاصل در صد می توان نرخ بازدهی سرمایه را به صورت درصد نیز بیان نمود.

در مثال دیگر تصور کنید فردی در سال 98 یک میلیارد سرمایه خود را در شرکت مشخصی سرمایه گذاری می کند که در پایان سال سود خالص فرد یک میلیارد و 200 میلیون تومان می شود. با محاسبه نرخ بازگشت سرمایه، برای این سرمایه گذاری ROI=1.2 می شود.

با توجه به اعداد و ارقام بالا متوجه می شویم برخلاف آنکه رقم سود حاصل از سرمایه گذاری مثال دوم بیشتر است اما با در نظر گرفتن نرخ بازگشت سرمایه، سرمایه گذاری در مثال اول بازدهی سرمایه بالاتری دارد.

حال با در نظر گرفتن این مثال ها بهتر می توان مزیت ها و معایب نرخ بازگش سرمایه را بیان نمود.

 تعریف نرخ بازده سرمایه گذاری

مزیت های نرخ بازده سرمایه

با توجه به کاربردی بودن این نرخ در محاسبات مالی می توان مزیت های متعددی را برای آن برشمرد که در زیر مهم ترین آنها لیست شده اند:

  • درصدی بودن نرخ بازده سرمایه که امکان مقایسه کردن نرخ های مربوط به سرمایه گذاری های مختلف را فراهم می آورد.
  • سادگی استفاده از این فرمول در محاسبه نرخ بازگشت سرمایه
  • ساده بودن تحلیل و تفسیر نتایج حاصل از محاسبه فرمول نرخ بازدهی سرمایه که آن را به فرمولی با کاربرد فراوان تبدیل کرده است.
حتما بخوانید : تعریف سود چیست؟

 

معایب نرخ بازده سرمایه

  • تعریف نکردن زمان در فرمول نرخ بازده سرمایه

اگر به مثال های بالا دقت کنید، متوجه می شوید که سرمایه گذاری ها در دو سال مختلف انجام شده اند ولی در فرمول محاسبه نرخ بازگشت سرمایه هیچ اشاره ای به سال و مدت زمان سرمایه گذاری نشده است. به عبارت دیگر نمی توان در نرخ بازگشت سرمایه تعیین کرد که سود حاصل به ازای چه مدت سرمایه گذاری است.

می توان پیشنهاد کرد برای مقایسه دو نرخ سرمایه از تقسیم کردن نرخ بر بازه زمانی مشخص، نرخ بازدهی سرمایه برای یک بازه زمانی مشخص را محاسبه و بر اساس این نرخ سرمایه گذاری های مختلف را مقایسه نمایید.

  • چشم پوشی از تاثیر ابعاد کیفی سرمایه گذاری

ایراد دیگر مطرح شده این است که در نرخ بازده سرمایه گذاری تنها ابعاد مالی مرتبط با سرمایه گذاری در نظر گرفته می شود، در حالیکه هر سرمایه گذاری ابعاد و جنبه های کیفی نیز به همراه دارد. به عنوان مثال گاهی مدیریت بخشی از سرمایه خود را به تغییر در ظاهر محیط شرکت و اهدائ هدایای مختلف به عنوان پاداش به کارکنان اختصاص می دهد. این نوع از سرمایه گذاری باعث تغییر در روحیه کارکنان و افزایش وفاداری آنها به شرکت و حتی بهبود کیفیت زندگی کاری کارکنان می شود که بر اساس فرمول نرخ بازده سرمایه نمی توان تاثیر این نوع از سرمایه گذاری ها را محاسبه نمود.

 

 نرخ بازده سرمایه گذاری در بورس

هدف اصلی از سرمایه گذاری، رسیدن به بازده سرمایه گذاری بیشتر است. به همین دلیل ارزیابی بازده یک راه منطقی برای بررسی و مقایسه گزینه های مختلف سرمایه گذاری برای رسیدن به سود بالاتر است.

بد نیست در انتهای مقاله به دو قسمت مختلف بازده سرمایه گذاری یعنی بازده کیفی و بازده کمی اشاره شود. بازده کمی همان عایدی یا سودی است که به ازای دوره های زمانی مشخص به سرمایه گذار پرداخت می شود و نیز منفعت یا زیان سرمایه که به صورت افزایش یا کاهش قیمت دارایی ها بیان می شود.

تمام مواردی که به اعتبار شرکت مانند سرقفلی، امتیازات اجتماعی و موارد مشابه دیگر بستگی دارد به عنوان بازده کیفی سرمایه در نظر گرفته می شوند.

از آنجا که مقیاس بازده از شاخص های مهم برای ارزیابی عملکرد مالی شرکت به شمار می رود، افزایش ثروت سهامداران هدف اصلی هر واحد تجاری در نظر گرفته می شود؛ بنابراین شرکت باید به گونه ای عمل کند که با رسیدن به بازده مناسب، ثروت سهامداران را افزایش دهد. به همین دلیل نرخ ROI یکی از شاخص های مهم در بازار سهام است که اطلاعات مالی شرکت ها را می توان با یکدیگر مقایسه و برای سرمایه گذاری بهتر تصمیم گیری نمود.

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!