مقالات

پخش مویرگی چیست؟ | بررسی سیستم توزیع و پخش مویرگی

توزیع فرآیند رساندن محصول مناسب به دست مشتری در زمان و مکان مناسب تعریف شده است. می توان توزیع را از مهم ترین ارکان بازاریابی قرار داد؛ به گونه ای که اگر استراتژی توزیع به درستی برای یک کسب وکار انتخاب شود، به عنوان یک مزیت رقابتی برای آن عمل نماید.

بنابراین چگونگی سیستم توزیع کالا و درنتیجه فروش آن از مهم ترین مواردی است که در کسب وکارها تصمیم گیری می شود. یکی از سیستم های توزیع که می تواند تاثیر چشمگیری در فروش محصولات و جلب رضایت مشتری داشته باشد، سیستم توزیع و پخش مویرگی است که در این مقاله قصد داریم بیشتر با آن آشنا شویم.

 

 

آشنایی با کانال‌های توزیع و پخش کالاها و محصولات

توزیع یکی از اجزای بازاریابی است که در ساده ترین حالت وظیفه انتقال محصول از محل تولید به محل مصرف را برعهده دارد. به عبارت دیگر، وظیفه توزیع این است که کالای مدنظر را در زمان و مکان مناسب به دست مشتریان بالقوه برساند. با توجه به اهمیت بخش توزیع در یک سیستم تولید می توان گفت نبض یک شرکت در دست شبکه توزیع و فروش آن است.

کانال توزیع را می توان به صورت مجموعه ای از سازمان ها و افراد وابسته به هم که کالا یا خدمت مد نظر را به دست مشتریان نهایی می رسانند، تعریف نمود. کانال توزیع کمک می کند تولیدکننده محصولات و مصرف کننده آن محصولات به یکدیگر متصل شوند.

به منظور انتخاب سیستم توزیع متناسب با نیازها و اولویت ها می بایست مواردی چون پراکندگی فضایی میان تولیدکننده و مصرف کننده، اختلاف زمانی میان تولید و مصرف کالا و محصولات، شناسایی و پیش بینی دقیق میزان نیاز  بازار مصرف کننده نسبت به کالا یا محصول خاص بررسی شوند.

کانال های توزیع و پخش مویرگی

در طراحی کانال توزیع مناسب با کسب وکار در نظر گرفتن مراحل زیر ضروری است:

 • تحلیل نیازهای خدماتی مشتریان

در این مرحله باید نیاز مشتری به صورت دقیق بررسی شده و میزان خرید مشتری، زمان انتظار برای تحویل محصول خریداری شده و تعداد عرضه کنندگان مشخص شود.

 • تعیین اهداف کانال توزیع

با توجه به ویژگی های محصول، هدف از طراحی کانال توزیع مشخص شده و درباره مستقیم یا غیرمستقیم بودن واسطه های کانال توزیع تصمیم گیری می شود.

 • مشخص کردن کانال های توزیع موجود

در این مرحله تعداد و نوع واسطه های مورد نیاز و شرایط هر کدام از این واسطه ها تعیین می شود.

 • ارزیابی گزینه های مختلف و انتخاب کانال توزیع

مراحل قبل، شناسایی کانال های توزیع مختلف است که در این مرحله باید کانال های ممکن برای شرکت را بر اساس معیارهای اقتصادی، شیوه کنترل کردن کانال و سازگاری با شرایط شرکت ارزیابی و در نهایت گزینه مناسب را انتخاب نمود.

 • عقد قرارداد

پس از بررسی گزینه های کانال توزیع و انتخاب گزینه مناسب می بایست نیروی انسانی مورد نیاز را انتخاب و برای شروع کار تحت آموزش لازم قرار داد.

 

سطح در کانال توزیع به چه معنا است؟

همان طور که گفتیم کانال توزیع با هدف ایجاد ارتباط بین تولیدکننده و مصرف کننده تشکیل می شود. طول یک کانال نشان دهنده تعداد واسطه های بین تولیدکننده و مشتری نهایی است. به عنوان مثال کانال سطح صفر که کانال بازاریابی مستقیم نیز نامیده می شود، تنها از تولیدکننده و مصرف کننده تشکیل می شود. با توجه به اینکه تعداد سطح کانال نشان دهنده تعداد واسطه ها است، کانال توزیع سطح یک شامل یک واسطه مانند خرده فروش است.

 

انواع کانال های توزیع و پخش محصولات

توزیع انحصاری : در این کانال توزیع برای هر منطقه یک واسطه به عنوان نماینده در نظر گرفته می شود. درنتیجه در مقایسه با دیگر کانال های توزیع تعداد واسطه ها کمتر بوده و اغلب از این کانال توزیع برای محصولات ویژه انتخاب می شود.

توزیع گزینشی : در این کانال توزیع برای مناطق مختلف با هدف عرضه محصولات شرکت خرده فروشانی انتخاب می شوند. در توزیع گزینشی تعداد واسطه ها در مقایسه با توزیع انحصاری بیشتر ولی از توزیع مویرگی کمتر است. بد نیست اشاره کنیم که بیشتر برای لوازم خانگی توزیع گزینشی را در نظر می گیرند.

توزیع مویرگی : که با نام توزیع گسترده نیز معرفی می شود، از تعداد زیادی خرده فروش برای توزیع محصولات استفاده می شود که این کانال توزیع برای محصولات و کالاهای مصرفی مناسب است.

 پخش مویرگی

موارد مهمی که باید در فرآیند توزیع مد نظر قرار داد

از زمانی که تولیدکننده سفارش مشتری را دریافت می کند، فرآیند توزیع شروع می شود. آنچه در فرآیند توزیع برای مشتری اهمیت دارد، تحویل گرفتن سفارش خود در زمان مورد نظر است.

زمان انتظار در فرآیند توزیع، فاصله زمانی بین زمان سفارش و دریافت کالا است. از آنجا که کوتاه بودن این زمان برای مشتریان امروز بسیار مهم است، یکی از اهداف در سیستم توزیع کوتاه کردن زمان انتظار برای تحویل کالا تعیین شده است. در این بخش آنچه را که در فرایند توزیع اتفاق می افتد را مرور می نماییم.

 • پردازش سفارشات

سفارش از طریق بخش فروش دریافت می شود و پردازش آن اولین مرحله از فرایند توزیع است. به منظور بهینه کردن سیستم توزیع باید سیستم سفارش سریع و دقیق عمل کند و بخش های دیگر سازمان از دریافت سفارش مطلع شوند و به گونه ای فرایند اجرا شود که زمان انتظار، کمترین مقدار را داشته باشد.

در اینجا ضرورت استفاده از یک سیستم کنترلی یکپارچه که به تمام بخش ها متصل است و اطلاعات مربوط به سطح موجودی و فرایند توزیع را به صورت لحظه ای ثبت کرده و نمایش میدهد، مشخص می شود.

 • مدیریت موجودی ها

مدیریت موجودی یکی دیگر از مباحث مهم در فرایند توزیع فیزیکی است. سطح موجودی بر سرعت توزیع و هزینه های انبار محصولات موثر است. اگر میزان موجودی کمتر از میزان تقاضای بازار باشد، شرکت بخشی از سهم بازار خود را از دست می دهد و درصورتی که موجودی بسیار بیشتر از میزان تقاضای واقعی بازار باشد، هزینه های انبارداری سنگینی را بر شرکت تحمیل می کند. بنابراین مدیریت موجودی ها از دیگر فرآیندهای مهم در سیستم توزیع است که می بایست برای انتخاب کانال و استراتژی توزیع مناسب در نظر گرفته شود.

 • انبارداری

یک کسب وکار با توجه به نوع سفارشاتی که دریافت می کند، به یک سیستم انبارداری مناسب نیاز دارد. درصورتی که میزان سفارش کالا به صورت مرتب و در مقیاس های کوچک باشد، وجود انبارهای متعدد در قسمت های مختلف برای شرکت مناسب تر است زیرا در این صورت سرعت توزیع کالا و ارائه خدمات به مشتریان بهبود می یابد.

پیشنهاد مطالعه : انبارگردانی چیست؟ راهنمای کامل انبارگردانی
 • حمل و نقل و ارسال برای مشتری

مهم ترین بخش از فرایند توزیع، ارسال کالا و تحویل آن به مشتری است. این بخش به دلیل امکان برقراری ارتباط مستقیم با مشتری و به دست آوردن اطلاعات مهم در رابطه با نیازها و خواسته های آنها بخش بسیار مهمی در تعیین استراتژی های شرکت است. انتخاب نوع استراتژی توزیع مناسب با سیاست های شرکت می تواند در ایجاد ارتباط گسترده تر با مشتریان نهایی و شناخت دقیق نیازهای آنها کمک نماید.

 تعریف توزیع و پخش مویرگی

تعریف و بررسی توزیع مویرگی 

اجازه دهید توزیع مویرگی را با یک مقدمه کوتاه تعریف کنیم:

مویرگ ها در بدن انسان، رگ های بسیار کوچکی هستند که وظیفه انتقال و رساندن خون به سلول ها را برعهده دارند. با درنظر گرفتن سیستم گردش خون در بدن انسان که از قلب شروع شده و از طریق شاهرگ و سرخرگ ها در تمام بدن جریان می یابد؛ تعریف سیستم توزیع مویرگی شکل گرفته است.

در سیستم پخش و توزیع مویرگی نیز توزیع کالا و خدمات از یک مرکز که می تواند شرکت یا نمایندگی های آن باشد شروع شده و به صورت جریانی مستمر و بدون وقفه ادامه پیدا می کند.

پخش یا توزیع مویرگی همان فرآیند تحویل کالا و خدمات به مشتری توسط خود تولیدکننده است؛ به عبارت دیگر توزیع مویرگی رساندن محصولات تا آخرین فروشنده تعریف شده است.

در ابتدا برخی از واحدهای تجاری برای محصولات خاصی از این سیستم توزیع استفاده می کردند ولی امروزه اهمیت آن بر تمام کسب وکارها روشن شده است و با توجه به اینکه پخش مویرگی هیچ محدودیتی برای اجرا و پیاده سازی ندارد؛ می توان گفت برای هر نوع کسب وکاری مناسب است.

برای سیستم توزیع وظایفی تعریف شده است که می توان به صورت زیر دسته بندی نمود:

 • ذخیره سازی و انبار کالا با هدف توزیع
 • دریافت سفارش از سمت مشتریان
 • تحویل کالا به مشتریان توسط تولیدکننده
 • وصول مطالبات
 • کنترل و دریافت اطلاعات از بازار

 ویژگی های شرکت پخش مویرگی

ویژگی های یک شرکت پخش مویرگی چیست؟

شرکت پخش مویرگی شرکتی است که وظیفه توزیع کالای تولید شده یک شرکت را تا پایین ترین سطح تعریف شده در کانال توزیع برعهده می گیرد. در ابتدا بیشتر شرکت های تولیدکننده صنایع غذایی به دلیل ماهیت کالاهای تولیدشده و لزوم مصرف سریع پیش از انقضای تاریخ مصرف از این شیوه پخش استفاده می کردند. ولی امروزه با توجه به مزیت هایی که این شیوه برای اکثر تولیدکنندگان به همراه دارد، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

از آنجا که شرکت توزیع مویرگی واسطه ها را در سیستم توزیع حذف می کند، هزینه و زمان رسیدن محصول نهایی را به مشتریان کاهش می دهد و به کمترین میزان خود می رساند. به همین دلیل بسیاری از شرکت های تولیدی از شرکت های توزیع مویرگی استقبال می کنند؛ زیرا درکنار کسب رضایت مشتری از کاهش در زمان انتظار و هزینه نهایی، جریان نقدینگی تولیدکننده نیز افزایش می یابد.

پیشنهاد مطالعه : صندوق فروشگاهی چه کمکی به کسب وکارها می کند؟

 

دسته بندی شرکت‌های پخش مویرگی

شرکت های پخش مویرگی را می توان براساس اندازه و ساختار طبقه بندی نمود. از نظر اندازه شرکت های پخش مویرگی را می توان به سه دسته شرکت های کوچک محلی، شرکت های متوسط و شرکت های پخش سراسری تقسیم نمود. در طبقه بندی از نظر ساختار نیز به دو نوع مستقل و غیرمستقل تقسیم می شود.

 • شرکت پخش مویرگی مستقل: این شرکت ها همزمان با چند برند مختلف کار می کنند و اغلب مسئولیت پخش محصولات شرکت های دارویی، غذایی و شوینده را به عهده دارند.
 • شرکت پخش مویرگی غیرمستقل: با توجه به اینکه این شرکت ها زیر نظر هلدینگ شرکت تولیدکننده است، تنها وظیفه پخش محصولات شرکت تولیدکننده را برعهده دارد.

شرکت های پخش مویرگی

مزایا و معایب شرکت پخش مویرگی چیست؟

درصورت پیاده سازی درست توزیع مویرگی و مطابقت آن با عواملی مانند نحوه قیمت گذاری، ارتباطات و نیز جذب و آموزش نیروی انسانی مزیت هایی دارد که در زیر برخی از این مزایا لیست شده اند:

 • به دست آوردن اطلاعات دقیق تر و به روزتر از بازار رقابتی : ارتباط نزدیک با مشتریان می تواند اطلاعات بسیار مهمی را در مورد بازار به کسب وکارها منتقل کند. با توجه به ماهیت توزیع مویرگی و ارتباط نزدیک تولیدکننده با مصرف کنندگان نهایی می توان اطلاعاتی در رابطه با نیاز و میزان رضایت مشتریان از محصول را به دست آورد.
 • پوشش بیشتر بازار در صنعت و رسیدن به سهم بازار بزرگتر : به کمک توزیع مویرگی و با هدف قرار دادن محصولات در ویترین فروشگاه ها می توان درصد بیشتری از بازار هدف را پوشش داد و در بلند مدت از طریق شناخت نیاز واقعی بازار، حضور شرکت در بازار را قوی تر نمود.
 • گسترده تر شدن حیطه ارتباط با مشتریان : به کمک خرده فروشان سیستم توزیع مویرگی می توان سطح ارتباط با مشتریان را افزایش داده و اطلاعات مورد نیاز برای شناخت بیشتر محصولات و خدمات را از طریق آنها در اختیار مشتریان قرار داد.
 • کاهش ریسک از دست دادن پول : در شرایطی که شرکت برای توزیع محصولات خود با چندین عمده فروش همکاری می کند، درصورت قطع همکاری و یا ورشکست شدن یک عمده فروش، تولیدکننده سرمایه بیشتری را در مقایسه با ورشکستگی خرده فروش از دست خواهد داد. زیرا در پخش مویرگی، تولید کننده با عمده فروشان رابطه کمتری برقرار کرده و سعی بر حذف عمده فروشان از زنجیره توزیع دارد.
 • افزایش قدرت چانه زنی شرکت : اغلب عمده فروشان به دلیل خرید حجم بالای محصولات درمقابل تولیدکننده قدرت چانه زنی بیشتری داشته و امتیازهای بزرگتری را از شرکت مطالبه می کنند. ولی در توزیع مویرگی قدرت چانه زنی تولیدکننده در مقابل خرده فروشان بسیار بیشتر است و همین به عنوان مزیتی مهم برای تولیدکننده به شمار می رود.
 • کاهش احتمال به وجود آمدن رقبای جدید : گاهی همکاری بلند مدت با یک عمده فروش باعث می شود که عمده فروش علاوه بر کسب اطلاعات به روز و دقیق از مشتریان و نیازهای آنها، به اطلاعات مناسبی برای شروع فعالیت به عنوان تولیدکننده دست یابد؛ درنتیجه عمده فروش به عنوان یک رقیب جدید برای تولیدکننده وارد بازار می شود. اما در توزیع مویرگی به دلیل ارتباط تولیدکننده با خرده فروشان احتمال اینکه خرده فروشان دست به تولید همان محصولات بزنند بسیار پایین است.
 • کاهش ریسک از دست دادن مشتریان : در توزیع مویرگی عرضه محصولات از طریق تعداد زیادی از خرده فروشان انجام می شود. به همین دلیل در مقایسه با روش های دیگر که اغلب تولید کننده محصولات خود را به عمده فروشان عرضه می کند، درصورت قطع همکاری با یک خرده فروش تعداد کمتری از مصرف کنندگان نهایی محصول خود را از دست خواهد داد.
 • ایجاد جریان ثابت در نقدینگی شرکت : تولیدکننده به واسطه شروع توزیع مویرگی و خرده فروشی محصولات یک جریان ثابت نقدینگی را برای خود به وجود می آورد. با توجه به شرایط بازار امروز مدیریت پول و نقدینگی توسط شرکت ها اهمیت زیادی پیدا کرده است و همین افزایش نقدینگی در توزیع مویرگی مزیت مهمی شمرده می شود.
 • امکان تفویض اختیار بیشتر به شعبه ها : در توزیع مویرگی و از طریق تاسیس چندین شعبه در مناطق مختلف امکان افزایش اختیارهای مدیران شعبه جهت اتخاذ تصمیمات و مدیریت فروش با توجه به شرایط و نیاز مشتریان منطقه وجود دارد. این تفویض اختیار به بهینه کردن فروش و عرضه محصولات شرکت به مشتریان کمک شایانی می کند.
 • صرفه جویی در هزینه ها : در سیستم توزیع مویرگی بسیاری از هزینه های مرتبط به پخش محصولات را می توان کاهش داد.
 • کاهش چشمگیر در قیمت نهایی محصولات : به واسطه حذف واسطه ها در پخش مویرگی تولیدکننده می تواند کنترل بهتری بر قیمت نهایی محصول که به دست مصرف کننده می رسد، داشته باشد. در نتیجه با کاهش در قیمت نهایی رضایت مشتریان نیز بیشتر خواهد شد.

 

درکنار تمام مزیت هایی که برای کانال توزیع مویرگی در نظر گرفته شد می توان به چندین مورد  نیز به عنوان معایب و اشکالات این نوع کانال توزیع اشاره کرد:

 • با توجه به ماهیت این کانال توزیع، پیاده سازی توزیع مویرگی پرهزینه و گسترده است و هماهنگی و مدیریت امور مربوط را کمی مشکل می کند که برای پیاده سازی موفق آن به مدیریت قوی در بخش های مختلف نیاز دارد.
 • در توزیع مویرگی به سرمایه در گردش نسبتا بالایی نیاز است.
 • در صورت عدم مدیریت صحیح می تواند هزینه های شرکت را به طور چشمگیری افزایش دهد.
 • گاهی به هر دلیلی امکان گسترش مویرگ ها به تمام نقاط وجود نخواهد داشت.

 منابع انسانی در توزیع مویرگی

منابع انسانی تعریف شده در پخش مویرگی

در مدیریت، برنامه ریزی از مهم ترین مباحثی است که باید به صورت اصولی و دقیق اجرا شود. از طرف دیگر منابع انسانی برای شرکت با ارزش ترین عامل تولید و مهم ترین سرمایه آن در ایجاد مزیت رقابتی شناخته شده است.

برای اجرای سیستم توزیع مویرگی یکی از اقدامات مهمی که باید در نظر گرفته شود استخدام و آموزش درست نیروی انسانی مورد نیاز برای اجرای وظایف تعیین شده است. استخدام منابع انسانی از طریق تعیین سمت های مختلف کاری ممکن است که در ادامه مشاغل مختلف تعریف شده در توزیع مویرگی را لیست کرده ایم.

ویزیتور یا بازاریاب

یکی از مشاغلی که امروزه زیاد به گوش می خورد و تقریبا هر کسب وکاری می تواند به این سمت کاری نیاز پیدا کند، ویزیتور است. بازاریاب از مهم ترین سمت های کاری در شرکت های پخش است که وظیفه دریافت سفارش و ارتقاء فروش را برعهده دارد و به دلیل ارتباط مستقیم با مشتریان می تواند اطلاعات مناسبی در رابطه با نیاز و بازخورد آنها نسبت به محصولات به دست آورد.

سوپروایزر

در این سمت شغلی فرد به عنوان سرپرست بازاریاب ها در نظر گرفته می شود که مسئولیت آموزش نیروهای جدید و نظارت بر کیفیت کار تمام بازاریاب های بخش خود را دارد. علاوه براین، در صورت نیاز می بایست کار بازاریابی نیز انجام دهد.

سرپرست فروش

فردی که وظیفه سرپرستی تیم های تحت نظرش را برعهده دارد و گاهی با هدف سرکشی و حضور به همراه ویزیتور با مشتریان ملاقات می کند. سرپرست فروش می بایست کار دسته بندی مشتریان براساس منطقه و مسیر، تخصیص مشتریان به بازاریاب، بودجه بندی برای هر منطقه تعیین شده و بررسی عملکرد روزانه در هر منطقه را انجام دهد.

سرپرست منطقه

در شرکت های توزیع و پخش بزرگ که مناطق مختلف جغرافیایی را تحت پوشش قرار می دهند، به سرپرست منطقه برای نظارت بر کار پخش در چندین شهر مختلف و کنترل اجرا شدن استراتژی های شرکت نیاز است.

توزیع کننده یا مامور پخش

موزع یا مامور پخش فردی است که وظیفه دریافت بار از انبار و تحویل به مشتری و تسویه بار با واحد حسابداری را برعهده دارد. مسئولیت کسری کالا یا وجه نقد، مخدوش یا مغایرت چک های دریافتی از مشتری برعهده مامور پخش است.

سرپرست توزیع

سرپرست توزیع وظیفه هدایت تیم های توزیع را برعهده دارد. به عنوان مثال هماهنگی با واحد فروش و انبار جهت دریافت سفارشات، برقراری تعادل در مناطق توزیع، نظارت بر اجرای درست دستورالعمل ها، اعلام کسری کارها و زمانبندی عملیات توزیع از وظایف سرپرست توزیع است.

 مسئولیت های تعریف شده در پخش مویرگی

یکپارچگی شرکت‌ های پخش مویرگی با نرم افزارهای حسابداری یکپارچه

دنیای رقابتی امروز باعث شده است شرکت ها به دنبال مزیت های رقابتی پایدار با حاشیه سود بالا باشند. بر همین اساس طراحی کانال توزیع مناسب می تواند یک زمینه رقابتی پایدار برای شرکت فراهم نماید، زیرا به واسطه ایجاد سیستم توزیع یکپارچه و انتخاب واسطه ها در میزان هزینه های شرکت و هدر رفت سرمایه صرفه جویی می شود.

درنتیجه انتخاب نوع کانال توزیع متناسب با فعالیت های شرکت می تواند علاوه بر کاهش هزینه ها، میزان نقدینگی و حاشیه سود شرکت را بالا ببرد. روش های توزیع مختلفی وجود دارد که در بالا با آن ها آشنا شدیم و اینکه به دلیل ویژگی ها و مزیت هایی که توزیع مویرگی به همراه دارد، در بازار امروز بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

علاوه بر انتخاب استراتژی مناسب برای توزیع، به منظور موفقیت در پیاده سازی سیستم توزیع به زیرساخت هایی نیاز است که در اجرای موفق کانال توزیع به شرکت کمک نماید. در پخش مویرگی آنچه اهمیت بسیار دارد، یکپارچگی سیستم تولید و توزیع است که به کمک نرم افزارهای یکپارچه می توان به این نیاز پاسخ داد.

فناوری اطلاعات پارمیس با بررسی دقیق نیازهای مشاغل مختلف به طراحی و عرضه نرم افزار حسابداری یکپارچه پارمیس استار پرداخته است که یکی از نرم افزار های مهم آن، نرم افزار پخش مویرگی است. از امکانات نرم افزار پخش مویرگی پارمیس استار امکان تعریف مسیر به صورت ساختار درختی، امکان تعیین مسیر برای هر بازاریاب و یا مشتری، ثبت سفارش ها توسط بازاریاب ها و ارسال آن به برنامه و امکانات دیگر است.

مزیت مهم این نرم افزار یکپارچه شدن با دیگر نرم افزارهای موجود در سازمان است که این امر به مدیریت بهتر کالاها و محصولات و عرضه آنها به مشتریان کمک می کند.

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم، در موفق عمل کردن توزیع و پخش مویرگی می بایست بخش های مختلفی از کسب و کار با یکدیگر مرتبط و هماهنگ باشند. یکی از روش های موثر برای ایجاد هماهنگی لازم بین بخش های مختلف پیاده سازی نرم افزار جامع و یکپارچه است که فناوری اطلاعات پارمیس این نیاز را پاسخ داده است.

در نرم افزار مالی و حسابداری یکپارچه پارمیس استار، نرم افزارهای بخش های مختلف طراحی شده اند که به بهینه تر شدن توزیع محصولات کمک می کند. ازجمله این نرم افزارها می توان به نرم افزار انبار برای مدیریت بهتر موجودی اقلام و کالای انبار، نرم افزار تولید و بهای تمام شده که تولید محصولات و بهای تمام شده آنها را مدیریت می کند، نرم افزار ارتباط با مشتری جهت ایجاد تعامل بیشتر با مشتریان و مصرف کنندگان محصولات شرکت، نرم افزار خزانه با هدف کنترل وضعيت وجوه نقد و انواع اسناد دريافتني و پرداختني ، نرم افزار اطلاع رسانی که به نوعی ارتباط با مشتریان را حفظ می کند و نرم افزار مالی و حسابداری پارمیس که تمام امور حسابداری شرکت را مدیریت می کند، اشاره نمود.

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!