مقالات

5 فاکتور مهم در انتخاب سیستم مدیریت انبار برای خرده فروشی

بسته به نوع یک کسب و کار، موجودی انبار می تواند بخش عظیمی از دارایی های آن را تشکیل دهد. حال تصور کنید کنترل و نظارت دقیقی بر موجودی انبار و ورود و خروج اقلام مختلف از آن وجود نداشته باشد، چه بر سر این بخش از دارایی کسب و کار خواهد آمد!

اگر کمی پای صحبت صاحبان مشاغل کوچک و متوسط بنشینید، به این نتیجه خواهید رسید که عدم استفاده از سیستم مدیریت موجودی مناسب باعث از بین رفتن بخشی از سرمایه موجود در انبار شده است. حتی در برخی موارد عدم مدیریت درست موجودی ها میزان تولید را تحت تاثیر قرار داده و به دلیل نداشتن مواد اولیه بخشی از خط تولید کارگاه های کوچک برای مدت کوتاهی متوقف شده است که این امر می تواند هزینه های سنگینی را بر صاحب کسب و کار تحمیل نماید.

همچنین برخی از کالاهای انبار به شرایط خاصی برای نگهداری نیاز دارند و یا به دلیل تعریف تاریخ انقضا محدودیت زمانی برای مصرف آنها وجود دارد. حتی ممکن است به دلیل عدم رعایت اصول انبارداری، مشکلاتی برای کالاها و اقلام در اندازه های کوچک مانند گم شدن در میان حجم انبوهی از دیگر کالاها و اقلام موجود در انبار و یا حتی به سرقت رفتن توسط افرادی که به انبار رفت و آمد دارند، پیش آید.

بنابراین مدیریت موجودی انبار برای کسب و کارها به ویژه برای خرده فروشی ها از حساس ترین فرآیندهای تعریف شده در راستای توسعه و موفقیت کسب و کار است.

ازجمله راهکارهای تکنولوژی برای کمک به مدیران به ویژه فروشگاه های ارائه دهنده کالاهای متنوع و متعدد، ارائه سیستم های مدیریت انبار است که کنترل موجودی انبار و ورود و خروج کالا در انبار را با دقت فراوان انجام می دهد.

با این حال انتخاب سیستم مدیریت انبار مناسب کسب و کار یکی از سخت ترین مراحل در افزایش بازدهی این دسته از مشاغل است. مدیریت قبل از هر کاری باید شناخت دقیقی از نیازهای کسب وکار خود داشته و پس از آن با بررسی امکانات سیستم های مدیریت انبار، بهترین سیستمی که می تواند نیازهای آن کسب و کار را پاسخ دهد، انتخاب نماید.

به عبارت دیگر، بهتر است تمام مشکلات مرتبط با کنترل موجودی و مدیریت انبار بررسی و برای رفع این موارد نرم افزارهای حسابداری انبار و کنترل موجودی ارزیابی شوند تا بتوان بهترین نرم افزار انبار برای کسب و کار مشخص انتخاب شود.

در ادامه 5 فاکتور مهمی که باید به هنگام انتخاب سیستم مدیریت انبار در نظر داشت را معرفی کنیم.

 فاکتورهای موثر در انتخاب نرم افزار انبار

در انتخاب سیستم مدیریت انبار به چه فاکتورهایی باید توجه نمود؟

همواره برای انتخاب باید به فاکتورهای مختلفی توجه نمود که در این بخش عواملی که باید مد نظر کسب و کارهای کوچک قرار گیرد را معرفی می کنیم.

  • قابلیت یکپارچگی با دیگر سیستم های حسابداری موجود

اولین فاکتور که از نظر مدیریت و تصمیم گیری در رابطه با بهبود فرآیندهای موجود در کسب و کار باید در نظر گرفت، امکان ایجاد ارتباط نرم افزار انبار با دیگر سیستم های حسابداری موجود در شرکت است.

این ویژگی به ویژه برای کسب و کارهای متوسط و بزرگ بسیار مهم و ارزشمند است. زیرا به واسطه این ویژگی دسترسی به داده های دیگر بخش های شرکت و استفاده همزمان از داده های مورد نیاز تمام بخش ها در زمان تصمیم گیری تسهیل می شود.

به عنوان مثال تصور کنید نرم افزار انبار یک شرکت تولیدی با نرم افزار حسابداری متصل است؛ در این شرایط حسابدار به راحتی به تمام اطلاعات ثبت شده در واحد انبار، مانند ورود کالاهای خریداری شده و یا تعداد موجودی هر کالا و دیگر اطلاعات دسترسی دارد. در نتیجه واحد حسابداری برای ثبت جریان های مالی شرکت به راحتی به اطلاعات انبار دسترسی دارد.

کنترل موجودی با نرم افزار انبار پارمیس استار

در مثال دیگری می توان به فروشگاه های خرده فروشی و یا فروشگاه های زنجیره ای اشاره نمود. در این نوع از مشاغل به دلیل تنوع محصولات و ریز و درشت بودن اقلام برای مدیریت درست تر کالاهای موجود بهتر است زیر سیستم انبار با زیر سیستم بخش فروش مرتبط باشد تا اطلاعات موجودی کالای خریداری شده و اطلاعات دقیق تمام کالاهای فروخته شده در کنار هم در دسترس حسابدار و مدیر مجموعه باشد. البته فروشگاه ها برای حسابداری دقیق کالاهای خود به یک صندوق فروشگاهی نیز نیاز دارند که یکپارچه بودن صندوق فروشگاهی با زیرسیستم انبار بسیار مفید خواهد بود.

البته اگر صاحب یک کسب و کار خرد هستید شاید این ویژگی برای شما چندان اهمیت بالایی نداشته باشد ولی اگر به فکر توسعه کسب و کار خود هستید، توصیه می کنیم حتما این مورد را مد نظر قرار دهید تا در آینده و با رشد کسب و کارتان نیاز به هزینه دوباره برای خرید نرم افزار حسابداری یکپارچه نداشته باشید.

مطالعه بیشتر : حسابداری انبار چیست؟ هر آنچه باید از اصول حسابداری انبار بدانید

 

  • محیط کاربری مناسب و ساده در نرم افزار انبار

یکی از فاکتورهای مهم برای خرید نرم افزارهای مورد نیاز کسب وکارها، سادگی محیط کاربری آن و تعامل راحت کاربران آن نرم افزار با سطح یادگیری مختلف است.

این فاکتور برای صاحبان مشاغل خرد از این نظر اهمیت دارد که زمان مورد نیاز برای آموزش کار با نرم افزار برای کارکنان جدید کاهش یافته و به دلیل ساده بودن محیط کاربری آن امکان بروز اشتباه به هنگام ثبت داده ها کاهش می یابد. زیرا این نوع از مشاغل ممکن است به دلیل شرایط کاری خود جابه جایی کارکنان را زیاد تجربه کنند و در نتیجه انتخاب نرم افزار انبار با محیط کاربری ساده باعث می شود کارکنان جدید سریعتر با روال کار آشنا شده و احتمال خطا در ثبت داده ها نیز کاهش یابد.

 تجهیزات لازم برای نرم افزار انبار

  • تجهیزات و سخت افزار لازم لازم برای اجرای نرم افزار حسابداری انبار

هر نرم افزار برای اجرا شدن به بستر مناسبی نیاز دارد. اغلب نرم افزارهای حسابداری برای محیط ویندوزی طراحی شده اند و این امر نیاز به سخت افزار خاصی را برای شرکت به وجود می آورد.

گاهی بسته به شرایط و نوع فعالیت یک شرکت، نیاز است که نرم افزار انبار و مدیریت موجودی محدود به یک سیستم خاص نباشد و دسترسی به اطلاعات و داده های آن به راحتی امکانپذیر باشد. این نیاز با نرم افزارهای انبار مبتنی بر فضای ابری پاسخ داده می شود. بنابراین اینگونه می توان بیان کرد که با در نظر گرفتن نیاز شرکت می توان نرم افزار انبار با راهکار ابری را نیز بین گزینه های انتخاب قرار داد.

 

  • امکانات و ویژگی های خاص هر نرم افزار انبار

 توصیه می کنیم برای انتخاب نرم افزارهای حسابداری و کنترل موجودی انبار به دنبال ویژگی های خاصی باشید که هر نرم افزار به کاربران خود ارائه می دهد.  زیرا این ویژگی های خاص بر اساس شناسایی نیازهای مشاغل مختلف طراحی می شوند. در نتیجه شما با تهیه و خرید این ویژگی ها می توانید به تمام یا بخشی از نیازهای اساسی کسب و کار خود پاسخ دهید.

به عنوان مثال برای نرم افزار انبار و کنترل موجودی در برخی کسب و کارها نیاز است امکان طبقه بندی کالاها بر حسب مشتریان تعریف شده وجود داشته باشد. گاهی کالای تولید شده برای پاسخ به نیاز بازار در فصل های مشخصی است و این کالاها به شرایط خاصی برای نگهداری نیاز دارند که از طریق تعریف انبارهای مختلف در سیستم مدیریت موجودی می توان محل نگهداری این نوع از کالاها را مشخص نمود. بنابراین به تمام قابلیت ها و امکاناتی که نرم افزارهای انبار در اختیار شما قرار می دهند، توجه داشته باشید.

مطالعه بیشتر : 8 مزیت نرم افزار مدیریت و کنترل موجودی

 

  • نرخ بازگشت سرمایه در خرید نرم افزار انبار

می دانیم که هدف از خرید هر نوع تجهیزات و به عبارت دیگر سرمایه گذاری برای خرید تجهیزات و امکانات، به دست آوردن منافع خاصی است. از این طریق می توان بازگشت سرمایه حاصل از خرید امکاناتی مانند نرم افزار انبار و مدیریت موجودی را محاسبه نمود.

در رابطه با بازگشت سرمایه خرید نرم افزار حسابداری و انبار می توان افزایش کارایی در انبار، منظم شدن فضای انبار و استفاده بهینه از فضای موجود، کاهش ضایعات به دلیل مدیریت بهتر اقلام موجود در انبار و دیگر مزیت ها را در نظر گرفته و این تغییرات را در مقایسه با هزینه های انجام شده برای خرید سیستم انبار مقایسه نمود.

البته تا قبل از خرید نرم افزار و ثبت داده های مد نظر در آن نمی توان بازگشت سرمایه را به صورت دقیق ارزیابی نمود. اما توجه به تمام امکاناتی که در نرم افزار انبار افزوده شده است و انتخاب نرم افزار انبار و کنترل موجودی متناسب با نیازهای کسب و کار می توان این نرخ را افزایش داد.

 نرم افزار حسابداری انبار پارمیس استار

معرفی نرم افزار انبار زیرسیستم نرم افزار حسابداری یکپارچه پارمیس

فناوری اطلاعات پارمیس سال ها است که در زمینه طراحی نرم افزار حسابداری و مالی فعالیت دارد و همواره سعی داشته است، شناسایی نیاز کسب و کارهای مختلف از نرم افزار حسابداری را در اولویت کار خود قرار دهد.

با توجه به نیاز کسب و کارهای رو به رشد و توسعه یافته، نرم افزار یکپارچه حسابداری با نام پارمیس استار را تولید و به بازار عرضه کرده است. این نرم افزار با هدف پاسخ به تمام نیازهای کسب و کار شامل زیر سیستم های مختلفی چون حسابداری، نرم افزار تولید و بهای تمام شده، نرم افزار انبار، نرم افزار بازرگانی، نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری، نرم افزار حقوق و دستمزد و حتی فروشگاه اینترنتی می شود.

با توجه به نیاز شرکت های تولیدی و بازرگانی که انبار بخش مهمی از فرآیندهای کاری تعریف شده برای آنها است و میزان قابل توجهی از سرمایه شرکت را به خود اختصاص می دهد، نرم افزار انبار پارمیس با امکان ادغام با دیگر زیر سیستم های مورد نیاز شرکت ها ارائه شده است. بنابراین مهم ترین مزیت نرم افزار انبار پارمیس، یکپارچه شدن با دیگر سیستم های مالی مورد نیاز شرکت است که بخشی از نرم افزار یکپارچه حسابداری پارمیس به شمار می رود. در واقع با رشد و توسعه یک کسب و کار می توان ادعا کرد که نرم افزار حسابداری یکپارچه پارمیس پاسخگوی تمام نیازهای شرکت خواهد بود و نیازی به تغییر کلی نرم افزار حسابداری نخواهد بود.

نرم افزار حسابداری انبار مشاغل کوچک

نیاز اصلی هر کسب و کار همگام بودن با تغییرات جامعه و به ویژه تکنولوژی است تا بتواند متناسب با نیاز جامعه هدف خود رشد نماید. فناوری اطلاعات پارمیس با ارائه راهکار ابری نرم افزار حسابداری، دسترسی همیشگی به اطلاعات مهم مالی و حسابداری را برای کاربران خود و مدیران را فراهم کرده است.

از مزیت های مهم نرم افزار انبار پارمیس که می تواند در مدیریت صحیح انبار بسیار تاثیرگذار باشد، مشخص کردن جانمایی دقیق کالاها در انبارها، طراحی بارکد پویا برای کالاها، معرفی کالاها به وسیله قابلیت ویژگی، امکان صدور همزمان اسناد مالی برای عملیات های تعریف شده در انبار و نیز امکان تعیین کالای جایگزین برای کالاهای تعریف شده اشاره نمود.

بد نیست در اینجا به وجود تکنولوژی RFID در نرم افزار انبار پارمیس نیز اشاره شود که این تکنولوژی می تواند مدیریت انبار و موجودی بسیاری از کسب و کارها را تسهیل کرده و به انبارگردانی و شمارش اقلام موجود در انبار سرعت بخشد.

تکنولوژی RFID در نرم افزار انبار

مطالعه بیشتر : انبارگردانی چیست؟ راهنمای کامل انبارگردانی

لازم به ذکر است یکی از روش های کاربردی برای کنترل موجودی، تهیه و ارائه گزارش های مختلف از موجودی کالا است. نرم افزار انبار پارمیس از طریق ارائه گزارش های مختلفی همچون گزارش موجودی به تفکیک انبار و گزارش موجودی کالا بر اساس گروه های کالا در تاریخ معین به دو صورت مقداری و مقداری/ریالی، گزارش مقایسه ای موجودی کالا در انبارها، گزارش موجودی کالا و قیمت تمام شده آن با محاسبه سود و زیان به تفکیک کالا، مدیریت موجودی انبار را تسهیل می بخشد.

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!