مقالات

بهترین نرم افزار حسابداری برای شرکت های تولیدی

بخش تولید از مهم ترین بخش های اقتصاد هر کشور به حساب می آید، زیرا از طریق تولید می توان درآمد و سطح رفاه جامعه را بهبود داد. عوامل مختلفی در بهبود و رشد تولید موثر هستند که مدیریت امور مالی شرکت با هدف افزایش سودآوری حاصل از تولید و فروش از مهم ترین فاکتورهای موثر است.

در شرکت های تولیدی، انواع هزینه و محاسبه دقیق آنها اهمیت بسیاری دارد. زیرا یکی از روش های افزایش سود که از دیرباز به آن تاکید شده است، کنترل هزینه ها و کاهش آن تا سطح معقول است. با توجه به اینکه فرایندهای مختلفی در شرکت های تولیدی برای تولید محصول نهایی تعریف می شود، برای کنترل درست این فرآیندها و انجام امور حسابداری مربوطه به ابزارهای دقیقی نیاز است.

جهت پاسخ به این نیاز مهم، نرم افزارهای حسابداری با هدف کنترل جریان های مالی بر اساس اصول و مفروضات حسابداری مورد نیاز در شرکت های تولیدی طراحی و عرضه شده اند. یکی از مهم ترین دغدغه های صاحبان مشاغل تولیدی انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری تولیدی متناسب با نیاز و فرآیندهای موجود در صنعت آنها است. در ادامه قصد داریم فاکتورهای لازم برای نرم افزار حسابداری مناسب شرکت های تولیدی کوچک و متوسط را بررسی نماییم.

 حسابداری برای شرکت های تولیدی

حسابداری در شرکت های تولیدی

اولین مرحله برای انتخاب نرم افزار حسابداری مناسب شرکت های تولیدی آشنایی با نوع حسابداری در این شرکت ها است. حسابداری شرکت های تولیدی بیشتر مرتبط با محاسبه قیمت تمام شده کالای تولیدی و ارزیابی موجودی مواد مصرفی در فرآیند تولید است.

برای محاسبه بهای تمام شده کالای تولیدی می بایست مراکز هزینه موجود در فرآیندهای تولید به درستی شناسایی و منابع تخصیص داده شده به آنها بررسی و ثبت شوند.

بنابراین در شرکت های تولیدی مهم ترین بخش، مواد مصرفی در فرایند تولید هستند که در بحث حسابداری سه دسته موجودی (مواد اولیه، محصول در حال ساخت و محصول نهایی) برای آنها تعریف می شود.

گفتنی است برای کنترل بهتر هزینه ها و ثبت رویدادهای مالی مختلف، دوره مالی تعریف می شود. موجودی ها در دوره های مالی تعیین شده در حال تغییر هستند و همین تغییر مداوم، نیاز به ابزاری دقیق برای ثبت درست تغییرات موجودی را شکل داده است. 

مواد اولیه خام: تمامی موادی که برای تولید محصول نهایی لازم بوده و باید خریداری شود در این دسته قرار می گیرد.  نوع مواد اولیه تعریف شده در سیستم حسابداری به محصول نهایی بستگی دارد که تنها هزینه خرید برای این دسته در نظر گرفته می شود.

محصول نیمه آماده: محصولاتی که در چرخه تولید ساخته شده اند ولی نمی توان آنها را به عنوان محصول نهایی در نظر گرفت. در حسابداری برای این دسته هزینه های دستمزد کارگران و هزینه سربار نیز در نظر گرفته می شود.

محصول نهایی نیز همان محصول تولید شده توسط شرکت بوده که به مصرف کننده نهایی عرضه می شود. برای این دسته هزینه خرید مواد اولیه، هزینه سربار و دستمزد کارگران در نظر گرفته می شود. در حسابداری بهای تمام شده هدف تعیین بهای تولید این محصول است.

لازم است در این بخش به نوع تولید در شرکت ها نیز اشاره شود. زیرا برخی تولید انبوه را به عنوان سیاست کاری خود انتخاب می کنند و برخی تولیدی ها نیز به دلیل نوع محصولات تولیدی بر اساس سفارش های دریافتی از مشتریان برنامه تولید خود را تنظیم می نمایند. بنابراین ارزیابی موجودی مواد مصرفی در این شرکت ها با یکدیگر متفاوت است. زیرا برحسب فرایند تولید مشخص شده ممکن است در صورت اتمام یکی از مواد مصرفی، خط تولید آن محصول به طور کامل متوقف شود.

در ادامه لازم به ذکر است برخی شرکت های تولیدی بر اساس امکانات و سیاست های کاری خود، بخشی از فرآیند تولید محصول را از طریق همکاری با دیگر شرکت ها انجام می دهند. پیگیری کالاهای نیمه ساخته شده و هزینه های پیمانکاری یکی از مهم ترین دغدغه های شرکت های تولیدی با این روش کاری است. به همین دلیل  از امکاناتی که باید در نرم افزارهای حسابداری به دنبال آن بود، پاسخ به این دست از نیازهای شرکت های تولیدی است.

 محاسبه هزینه ها در حسابداری تولید

محاسبه هزینه دستمزد و هزینه سربار در حسابداری تولید

در شرکت های تولیدی علاوه بر هزینه مواد مصرفی در تولید کالا، دو نوع هزینه دیگر نیز در نظر گرفته می شود. هزینه دستمزد و هزینه های سربار که به صورت هزینه های مستقیم و هزینه های غیرمستقیم نیز تقسیم می شوند.

هزینه های مستقیم

تمام هزینه هایی که به طور مستقیم برای تولید محصول نهایی انجام می شوند. این هزینه ها شامل مواد مصرفی که در محصول نهایی قابل تشخیص هستند و دستمزد کارگرانی که به طور مستقیم در تولید محصول فعال هستند، می شود.

هزینه های غیرمستقیم

 تمامی هزینه هایی که نمی توان به طور مستقیم به محصول تولید شده مرتبط دانست را هزینه ی سربار یا غیرمستقیم می نامند. به عنوان مثال هزینه استهلاک ساختمان و تجهیزات، اجاره بها و هزینه های مربوط به انرژی و حتی هزینه دستمزد نگهبان شرکت در این دسته قرار می گیرند.

بد نیست یادآور شویم برای شرکت های کوچک و متوسط اختصاص هزینه های مستقیم و غیرمستقیم به هر واحد کالا کاری بسیار پیچیده است که به دانش و تخصص بالا و همچنین امکانات ویژه ای در نرم افزار نیاز دارد که تمامی این امکانات مرتبط به نرم افزارهای حسابداری نیست. به همین دلیل در ادامه بیشتر به نیازهای واقعی شرکت های تولیدی از یک نرم افزار حسابداری می پردازیم.

مطالعه بیشتر : 8 مزیت نرم افزار مدیریت و کنترل موجودی

 

امکانات نرم افزار حسابداری برای شرکت های تولیدی

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم در شرکت های تولیدی مهم ترین بخش سرمایه مربوط به مواد مصرفی در تولید محصولات و کالای نهایی است. بنابراین برای انجام امور حسابداری همچون ثبت تمام جریان های مالی تعریف شده در فرآیند، محاسبه هزینه ها و درآمدها و سود حاصل از فعالیت های انجام شده باید نرم افزار حسابداری امکانات ویژه ای را در اختیار حسابدار قرار دهد.

آنچه که به عنوان حسابداری در شرکت های تولیدی اهمیت بسیاری دارد، محاسبه بهای تمام شده کالا بر اساس روش های حسابداری و قیمت خریداری شده مواد اولیه است. در نتیجه داده های لازم برای حسابدار شامل ثبت موجودی کالاهای مصرفی و تولید شده در شرکت، قیمت خرید مواد اولیه و نیز تعریف فرمول ساخت برای تولید هر محصول است.

در فرمول ساخت، مواد مصرفی در فرآیند تولید کالا و تعداد مورد نیاز مشخص می شود. این اطلاعات به حسابدار برای محاسبات مربوط به حسابداری بسیار راه گشا هستند. بنابراین یکی از ویژگی های مهم نرم افزار حسابداری تولیدی، قابلیت تعریف فرمول ساخت با توجه به مواد مصرفی و ایستگاه های کاری برای محصولات تولیدی شرکت است. به کمک تعریف فرمول ساخت می توان فرایند تولید و موجودی کالاهای مورد نیاز را تعیین و در صورت نیاز برای تامین مواد اولیه مورد نیاز اقدام نمود. به عبارت دیگر، تعریف فرمول ساخت در نرم افزار حسابداری می تواند به کنترل موجودی انبار به منظور جلوگیری از توقف خط تولید یا کاهش در تولید روزانه کمک نماید.

نرم افزار حسابداری باید امکان مدیریت هزینه ها و نیز مدیریت سفارش ها را برای حسابدار فراهم آورد. زیرا در تولید مهم ترین دغدغه بعد از کیفیت در محصولات تولیدی، کاهش قیمت تمام شده و در نتیجه افزایش سود حاصل از تولید است.

با توجه به نوع محصول می توان فرایندهای تولید انبوه، سفارشی، کارگاهی و دسته ای را در بخش تولید تعریف کرد. ایستگاه های کاری تعریف شده در خط تولید برای اختصاص مواد مصرفی و برنامه ریزی تولید اهمیت دارند. بنا به نوع فرایند ضرورت تامین مواد مصرفی اهمیت می یابد. زیرا گاهی بر حسب فرایند تولید تعریف شده، کمبود مواد اولیه باعث توقف کل خط تولید می شود و همین امر هزینه سنگینی را به شرکت تحمیل می کند. با توجه به این ضرورت برای شرکت های تولیدی در نرم افزار حسابداری تولیدی امکان تعریف مواد و کنترل موجودی آنها نیز در نظر گرفته شده است.

در چند سطر بالاتر، اشاره کوتاهی به ضرورت وجود ثبت اطلاعات مربوط به فعالیت های تولیدی که به پیمانکار تحویل داده می شود، صحبت کردیم. به منظور ثبت دقیق داده های مالی باید نرم افزار حسابداری امکان تعریف پیمانکار و داده های مربوط به همکاری با وی مانند میزان کالای مواد تحویل داده شده به آن و کالای تحویل گرفته شده، هزینه ای که باید به پیمانکار پرداخت شود و حتی درصد ضایعات حاصل را داشته باشد.

لازم است اشاره کنیم که هر شرکت تولیدی بسته به نوع محصول تولیدی و درنتیجه نوع فعالیت های تعریف شده برای آن و نیز اندازه و سطح کسب و کار به ویژگی های خاصی از یک نرم افزار حسابداری نیاز دارد که باید قبل از انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری تولیدی برای خود شناخت درستی از نیازها و خواسته های کسب و کار از یک نرم افزار حسابداری داشته باشد.

 امکانات نرم افزار حسابداری برای شرکت های تولیدی

معرفی نرم افزار حسابداری تولیدی پارمیس

فناوری اطلاعات پارمیس با چندین سال سابقه فعالیت در زمینه طراحی و ارائه نرم افزارهای حسابداری و آشنایی کامل با نیازهای مشاغل مختلف با طراحی انواع نرم افزارهای حسابداری به دنبال پاسخی درست برای تمامی نیازهای کسب وکارها است.

در نرم افزار حسابداری پارمیس پرو نسخه تولیدی سعی شده است با در نظر گرفتن تمام ابعاد کاری شرکت های تولیدی، امکانات و قابلیت های لازم برای حسابداری این نوع شرکت ها طراحی شود.

در نسخه تولیدی پارمیس پرو که متناسب با کسب وکارهای کوچک و متوسط طراحی شده است، امکان تعریف کالاهای مصرفی و تعیین فرمول ساخت با جزئیات لازم فراهم شده است. در کنار مدیریت سفارش ها و هزینه ها در این نسخه، امکان پیش بینی سفارشات و در نتیجه مدیریت موجودی کالاهای مصرفی فراهم شده است. در بخش مدیریت بهای تمام شده کالای تولیدی تمام اطلاعات مورد نیاز حسابدار در نظر گرفته شده اند. نرم افزار حسابداری پارمیس با در نظر گرفتن تمام نیازهای شرکت های تولیدی امروزه و لزوم همکاری با دیگر شرکت ها به صورت پیمانکاری با هدف کاهش هزینه های تولید محصولات، قابلیت تعریف پیمانکار و ثبت داده های حسابداری مرتبط با هر پیمانکار را برای شرکت های تولیدی در نظر گرفته است.

از مهم ترین داده ها در بحث تولید، موجودی ضایعات حاصل از تولید است. همان طور که می دانید برخی از ضایعات قابلیت استفاده در خط تولید محصولات را دارند ولی برخی دیگر قابل استفاده نیستند و یا می توان آنها را به عنوان مواد اولیه در دیگر کسب و کارها به کار برد. در نتیجه می توان ادعا کرد ضایعات در برخی از کسب و کارها سرمایه قابل توجهی را به خود اختصاص می دهد و همین امر دلیلی برای ثبت ضایعات در نرم افزار حسابداری بیان می شود. در نرم افزار تولیدی پارمیس این امکان با هدف کمک به صاحبان کسب و کار در کنترل دقیق درآمدها و هزینه ها تعریف شده است.

هدف هر کسب وکاری رشد و پیشرفت در بازار رقابتی و توسعه آن است. در کنار رشد یک کسب وکار نیازهای واحد حسابداری نیز تغییر می کند. بنابراین برای انتخاب نرم افزار حسابداری تولیدی فاکتور مهمی که همواره باید در نظر داشت، اندازه یک کسب وکار است.

نرم افزار حسابداری پارمیس در کنار طراحی نرم افزار حسابداری یکپارچه با نام پارمیس استار که متناسب با کسب وکارهای در حال رشد و متوسط و بزرگ است، با هدف پاسخگویی به نیاز در دسترس بودن اطلاعات مالی اقدام به پیاده سازی راهکار ابری در نرم افزار یکپارچه خود کرده است.

نرم افزار حسابداری یکپارچه پارمیس استار با ارائه زیرسیستم های مختلف سعی بر یکپارچه کردن اطلاعات بخش های مختلف دارد تا از این طریق به مدیریت بهتر امور به صاحبان مشاغل کمک نماید.

در زیر سیستم نرم افزار حسابداری تولید و بهای تمام شده پارمیس استار محاسبه قیمت تمام شده محصولات تولیدی، گزارش مواد در جریان ساخت تولید با توجه به ایستگاه های کاری و نیز مدیریت فرآیند تولید فراهم آمده است. همچنین با هدف مدیریت چرخه تولید و برنامه ریزی آن، نرم افزار تولید و بهای تمام شده در نسخه نرم افزار حسابداری یکپارچه در ارتباط با زیر سیستم های حسابداری و انبار بوده و این یک مزیت برای مدیران به حساب می آید.

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!