مقالات

بررسی وظایف رشته حسابداری | با گرایش های حسابداری بیشتر آشنا شویم

هر انسانی در یک دوره مشخص از زندگی به دنبال پیدا­ کردن رشته تحصیلی مناسب برای خود است تا بتواند به واسطه تحصیل در دانشگاه و کسب دانش و اطلاعات لازم، در شغل رویایی خود مشغول به کار شود.

این روز­ها با توجه به تغییرات کسب ­و ­کار­ها و اعمال قوانین جدید، رشته حسابداری به یکی از رشته ­های پر­طرفدار تبدیل­ شده ­است. تصور عموم جامعه بر این است که هر مجموعه با گردش مالی به یک حسابدار برای ثبت فرآیند­های مالی و ارائه گزارش از آنها نیاز دارد. البته این تصور زیاد هم از واقعیت فاصله ندارد و با روی کار آمدن نرم ­افزار­های حسابداری و لزوم رعایت اصول حسابداری در ثبت جریان­ های مالی مختلف بازار کار حسابداری بسیار رونق گرفته­ است.

به بیان دیگر می توان این گونه گفت که حسابداری به مرور زمان و با روی کار آمدن انواع نرم افزارهای حسابداری نه تنها بازار کار خود را از دست نمی دهد، بلکه ماندگارتر نیز می شود. زیرا هدف از طراحی نرم افزارهای حسابداری مختلف، کمک به حسابدار در انجام امور حسابداری است. در واقع نرم افزارهای حسابداری کارهای ساده و روزانه را انجام می دهند تا حسابدار وقت بیشتری برای انجام وظایف تخصصی خود داشته باشد. پس در وضعیت بازار کار آینده برای رشته حسابداری تردید نداشته باشید.

اما پیش از انتخاب رشته تحصیلی حسابداری و کسب دانش تخصصی مورد نیاز آن باید از شرایط کاری، مهارت­ های مورد نیاز برای موفقیت در آن رشته و سختی­ ها و مشکلات احتمالی در مسیر فعالیت در زمینه تخصصی اطلاعات لازم را به­ دست­ آورد.

اگر شما نیز حسابداری را به عنوان شغل مناسب خود انتخاب کرده­ اید و تصمیم دارید در این زمینه تحصیل و فعالیت نمایید، پیشنهاد می­ کنیم با ما همراه باشید تا از نحوه ورود به دنیای حسابداری و طی کردن مسیر پیشرفت تا سطح مدیر مالی را بررسی نماییم.

 

چه مهارت هایی برای رشد در حسابداری ضروری است؟

شاید اولین سوالی که برای فرد به هنگام انتخاب رشته مناسب برای تحصیل مطرح می شود، این است که با توجه به خصوصیات و ویژگی­ های فردی چه مشاغلی می تواند برای رشد و ارتقاء وی مفید و مناسب باشند.

در اینجا قصد نداریم فرمول شخصیت شناسی ارائه کنیم و یا از طریق تست­ های روانشناسی مختلف نوع شخصیت شما را مشخص نماییم. بگذارید سوال را با توجه به هدف این نوشته اینگونه بیان کنیم: اگر من بخواهم در حسابداری پله های ترقی و پیشرفت را یکی پس از دیگری طی کنم، به تقویت چه ویژگی و خصوصیات اخلاقی نیاز دارم؟

 مهارت های حسابدار

 

حسابدار چگونه به کسب و کار کمک می کند

وظایفی که برای هر سمت کاری تعریف می­ شود، متناسب با نیاز کسب ­و­کار از آن سمت و علتی که این جایگاه شغلی در نظر گرفته­ می­ شود، است. بنابراین وظایف حسابدار در تعریف حسابداری نهفته­ است. 

با در نظر گرفتن تعریف حسابداری (فرآیند شناسایی، اندازه گیری و ثبت اطلاعات اقتصادی) وظیفه اصلی و هر روزه حسابدار ثبت، جمع ­آوری و تحلیل داده ­ها و اطلاعات مالی شرکت است. حسابدار این اطلاعات را با هدف تهیه گزارش ­ها و صورت ­های مالی مختلف و تحلیل مالی جهت تعیین وضعیت شرکت از نظر میزان سودآوری ثبت می­ کند.

می توان این گونه نیز بیان کرد که حسابدار و رشته حسابداری با هدف کمک به کسب و کارها تعریف شده است. زیرا کار اصلی حسابدار نظارت و کنترل بر فعالیت های یک شرکت و رعایت تمام اصول و قوانین مرتبط با کسب و کارها در راستای محاسبه سود و زیان حاصل از فعالیت های شرکت است. علاوه بر این، با در نظر گرفتن تسلط وی بر تمام قوانین و پیگیری قوانین جدید برای کسب و کارها می توان حسابدار را به عنوان رابط داخل شرکت با سازمان های بیرونی مانند بیمه و مالیات معرفی کرد که وظیفه انجام امور مرتبط با این سازمان ها بر عهده حسابدار است.

از آنجا که فرآیندهای مالی در شرکت­ های مختلف متناسب با نوع فعالیت آن تعریف می­ شود، گرایش­ های مختلف حسابداری برای انجام وظایف مورد نیاز مشاغل مختلف تعریف­ شده­ است.

در زیر لیستی کلی از وظایف حسابدار جهت آشنایی بیشتر با حرفه حسابداری ارائه­ شده ­است:

 • جمع­ آوری اطلاعات مالی و تهیه انواع صورت­ های مالی همچون ترازنامه، اظهارنامه مالیاتی و صورت سود­ و­ زیان
 • بررسی حساب­ های دریافتی و پرداختی
 • محاسبه کارکرد کارکنان و پرداخت حقوق و دستمزد آن ها
 • ثبت تمامی هزینه­ ها و درآمدهای مربوط به شرکت
 • ارائه گزارش عملکرد مالی شرکت برای یک دوره مالی مشخص
 • تحلیل داده ­های مالی شرکت و کمک به تصمیم ­گیری بهتر مدیریت در راستای رسیدن به اهداف تعیین­ شده
 • بررسی و کنترل معاملات مالی شرکت از نظر مطابقت با اصول و قوانین مالی تعیین شده
 • تحلیل و ارزیابی داده­ های مالی با هدف تعیین وضعیت تولید و درآمد شرکت

 

همان­طور که گفتیم گرایش­ های مختلف حسابداری جهت پاسخ به یک نیاز مشخص تعریف شده­ اند. در ادامه وظایف گرایش های مهم حسابداری شرح داده­­ شده است.

 شرح وظایف حسابداری

شرح وظایف حسابداری مالی

حسابداری مالی موظف است با استفاده از داده ­های مالی موجود صورت­ های مالی مختلف را تدوین نماید. این صورت­ های مالی جهت ارائه تصویری درست از وضعیت مالی و عملکرد سازمان به افراد خارج از سازمان تدوین می شوند و می توان گفت برای استفاده توسط سهام­داران، صاحبان مشاغل­، تأمین­ کنندگان، بانک­ ها و ادارات دولتی در اختیار آنها قرار می­ گیرد.

 

شرح وظایف حسابداری مدیریت

حسابداری مدیریت از گرایش های مهم حسابداری است که با ارائه اطلاعات دقیق مالی و غیرمالی به مدیران در تعیین و انتخاب استراتژی شرکت کمک می­ کند. ازجمله وظایف حسابداری مدیریت می توان به موارد زیر اشاره­ نمود:

 • ارائه گزارش ­های هفتگی و ماهانه با هدف کمک به تصمیم­­گیری­ های کوتاه ­مدت
 • تحلیل پیامدهای مالی اجرایی کردن یک پروژه مشخص توسط شرکت­­های دیگر
 • ارزیابی ریسک فعالیت­ ها و مدیریت ریسک انجام آنها

در واقع فردی که به عنوان حسابداری مدیریت فعالیت دارد، به پشتوانه تخصص و اطلاعات مالی خود به مدیران شرکت برای تصمیم ­گیری های بهتر کمک می­ کند.

 

شرح وظایف حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی که با نام حسابداری بهای تمام شده نیز معرفی می­ شود از دیگر گرایش­ های مهم در حسابداری است. این نوع از حسابداری با هدف محاسبه هزینه­ های شرکت و تعیین سودآوری حاصل از تولید تعریف­ شده ­است و علاوه بر کارخانه­ های تولیدی، مناسب بانک­ ها، شرکت­ های حمل­ و­نقل و بیمه و بیمارستان­ ها است. شرح وظایف حسابداری صنعتی به قرار زیر است:

 • جمع آوری داده ها و ارزیابی هزینه انجام فعالیت­ های تعریف شده مانند تهیه مواد اولیه، موجودی کالا و هزینه دستمزد کارکنان
 • تحلیل و بررسی اعمال تغییرات مد نظر و تاثیر آن بر هزینه محصولات
 • بررسی هزینه واقعی تولید و انجام فعالیت ­ها با هزینه پیش­ بینی شده
 • پیش­ بینی هزینه تولید محصولات جدید با توجه به فرآیندهای تولید در نظر گرفته­ شده
 • ارائه گزارش میزان سود حاصل از تولید محصولات و تحلیل تأثیر عوامل هزینه بر میزان سود

 چگونه وارد حرفه حسابداری شویم

چگونه وارد حرفه حسابداری شویم؟

رشته حسابداری ازجمله رشته­ های پرطرفدار در بازار کار است و به همین دلیل بسیاری افراد به دنبال راهی سریع برای ورود به بازار کار حسابداری و موفقیت در آن هستند. در ادامه مسیر ورود و تحصیل در رشته حسابداری را مرور می­ کنیم ولی لازم به تاکید است یکی از مزیت هایی که می توان برای رشته حسابداری در نظر گرفت این است که نیاز به تحصیلات آکادمیک ندارد و فرد علاقمند به این رشته می تواند به روش های دیگر دانش و تخصص لازم برای حسابداری را کسب نماید. 

شروع حسابداری با تحصیل در هنرستان: قبل از هر چیز برای ورود به حرفه حسابداری مانند هر رشته دیگری به دانش تخصصی آن نیاز است. اغلب توصیه می­ شود افرادی که تصمیم جدی برای فعالیت در زمینه حسابداری دارند، کار خود را از تحصیل در رشته حسابداری در هنرستان های فنی و حرفه ­ای شروع کنند. زیرا با تحصیل حسابداری در هنرستان شما از همان ابتدا بر حسابداری تمرکز می­ کنید و در صورتی که متوجه شوید به اشتباه حرفه حسابداری را برای خود انتخاب کرده ­اید، به راحتی زمان برای جبران دارید.

گذراندن دوره کارآموزی همزمان با تحصیل: این موقعیت بهترین فرصت برای یادگیری عملی حسابداری در کنار آموزش مسائل تئوری است. زیرا شما در کنار تحصیل با گذراندن دوره های کارآموزی از همان ابتدا با فضای کار و نیاز مشاغل به حسابداری به خوبی آشنا شده و در مقاطع بعدی تحصیلی با آگاهی کامل به تقویت مهارت­های خود می­­پردازید.

رشته حسابداری ازجمله رشته هایی است که قوانین و اصول ثابتی دارد و در طول زمان مانند بسیاری از رشته های دیگر تغییرات زیادی را به خود ندیده است. همچنین آنچه در رشته حسابداری آموزش داده می شود، طیف بسیار گسترده ای از دانش حسابداری است که در هر حوزه کاری تنها بخشی از این دانش و اطلاعات مورد نیاز حسابدار است. بنابراین برای بهبود مهارت حسابداری خود بر ورود به بازار کار و تقویت مهارت های لازم حسابداری در زمینه مورد علاقه خود تاکید بسیار شده است.

از آنجا که نرم­ افزار حسابداری از مهم ترین ابزارهای کار حسابدار است، این امکان برای شما فراهم می­ شود که در محیط کاری با نرم­ افزار حسابداری کار کرده و بسته به فعالیت شرکت به بخش ­های مهم نرم ­افزار مسلط شوید.

انتخاب گرایش حسابداری مناسب در دانشگاه : پس از اتمام دوره متوسطه در فنی حرفه ای با آگاهی کامل از علاقه و توانمندی های خود می­ توانید مناسب­ ترین گرایش حسابداری را برای رشته تحصیلی در دانشگاه انتخاب کنید. بهتر است همزمان با تحصیل در دانشگاه به فراخور شرایط درسی به صورت کارآموز در شرکتی­ متناسب با گرایش تحصیلی مشغول به­ کار ­شوید. این را همواره به­ خاطر داشته ­باشید، فعالیت در واحد حسابداری یک شرکت حسابدار را بسته به نوع فعالیت شرکت در بخش های خاصی توانمند خواهد­کرد.

شرکت در دوره ­های تخصصی حسابداری : به خاطر داشته­ باشید برای موفق شدن در رشته حسابداری نیاز به دانش و تخصص­ های مهمی دارید که از طریق دوره­ های مهم و مطرح حسابداری می­ توانید دانش لازم را به­ دست­ آورید.

عضویت در انجمن­ های حسابداری : ازجمله کارهایی که در موفقیت شما می تواند تأثیرگذار باشد، شرکت در آزمون­ های انجمن حسابداری و ورود به انجمن حسابداران رسمی ایران و انجمن حسابداران خبره ایران است. اگر تمایل دارید در گرایش مالیات فعالیت داشته­ باشید می­ توانید وارد انجمن مشاوران رسمی مالیاتی ایران شوید و برای فعالیت در زمینه حسابرسی عضویت در انجمن حسابرسان رسمی ایران را پیشنهاد می­ کنیم.

 

دسته بندی مشاغل حسابدری

حسابداری را می­ توان برحسب گرایش ­ها و سطح تجربه و تخصص دسته­ بندی نمود. آگاهی از نوع فعالیت و شرایط کاری هر دسته می­ تواند در انتخاب درست شغل مناسب به شما کمک­ کند. در تصویر زیر دسته­ بندی به نسبت کاملی از مشاغل و انواع حسابداری مشاهده می­ کنید.

 

دسته بندی مشاغل
منبع:پرشین حساب

 

بازار کار حسابداری چگونه است؟

حسابداری را زبان تجارت می­ نامند و برای تامین نیاز­های متنوع مشاغل مختلف در تجزیه و تحلیل داده­ های مالی گرایش­ های مختلفی در حسابداری در نظر گرفته­ شده­ است. همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم، حسابداری ازجمله رشته های تحصیلی است که با گذشت زمان و ورود تکنولوژی به عرصه حسابداری کارایی خود را از دست نمی دهد و حتی برعکس می توان ادعا کرد به مرور زمان نیاز کسب و کارها به حسابداران بیشتر نیز می شود. بازار کار حسابداری بر اساس گرایش و نیاز بازار از تخصص حسابداری تعیین می­ شود. در ادامه نیاز مشاغل مختلف به گرایش های حسابداری را بررسی می­ کنیم.

البته گفتنی است امروزه صاحبان مشاغل بین گرایش ها به­ ویژه برای حسابداران تازه نفس تفاوت چندانی قائل نبوده و برای استخدام یک حسابدار بر تسلط وی بر اصول حسابداری و مهارت های فردی مد نظر توجه می­ کنند.

بازار کار حسابداری مالی

حسابداری مالی که بر فرآیند­های لازم در تهیه صورت­ های مالی(صورت سود­ و ­زیان، ترازنامه و جریان وجوه نقد) میان دوره و سالانه تمرکز دارد و معاملات مالی شرکت را ثبت می ­کند، به عنوان حسابداری گزارشگری نیز شناخته می­ شود. این تخصص برای موسسات و شرکت­ های تجاری و غیرانتفاعی مناسب است.

بازار کار حسابداری دولتی

هر اداره یا سازمان دولتی در محاسبه بودجه مورد نیاز برای اجرایی کردن برنامه­ها و تحقق اهداف تعیین شده و نیز ثبت تمام هزینه­ها و درآمد­های خود به واحد حسابداری نیازمند است. بنابراین گرایش دولتی رشته حسابداری مورد نیاز برای تمام سازمان­ها و ادارات دولتی است.

بازار کار حسابداری مدیریت

این گرایش از مدیریت به سطح بالاتری از دانش و تخصص حسابداری نیاز دارد و با ارائه اطلاعات و گزارش ­های بسیار کاربردی به مدیریت در تصمیم­ گیری برای برنامه ­ریزی و تعیین استراتژی کمک می­ کند. با توجه به نوع اطلاعات مرتبط با قیمت تمام شده محصولات، بهای فروش کالا و خدمات و تعیین میزان ظرفیت تولید این گرایش از حسابداری برای کسب­ و­کارهای متوسط و بزرگ مناسب است.

بازار کار حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی که با نام حسابداری بهای تمام شده کالا نیز شناخته می شود از گرایش های مهم حسابداری است. همان­طور که از نام این گرایش پیدا است، حسابداری صنعتی به محاسبه بهای تمام شده کالا و شناسایی تمام هزینه­ ها در شرکت می­ پردازد. فردی که در رشته حسابداری صنعتی تحصیل کرده است می ­تواند در شرکت­ های تولیدی، شرکت­ های حمل­ و­ نقل، بانک­ ها و شرکت­ های بیمه، دانشگاه­ ها و بیمارستان­ ها مشغول به کار شود.

بازار کار حسابداری مالیاتی

در این شاخه از حسابداری ورود و خروج وجوه نقد و غیر­نقد و تمام امور مربوط به مالیات شرکت­ ها کنترل و بررسی می­ شود. با توجه به تخصصی بودن بحث مالیات این گرایش از حسابداری برای دارایی و شرکت­ های حسابرسی مناسب است.

 ابزار کار یک حسابدار

حسابدار به کمک چه ابزارهایی وظایف خود را انجام می­دهد؟

برای انجام دادن درست هر کاری همواره ابزارهای مخصوصی وجود دارند که در حسابداری ماشین حساب، کتاب اصول حسابداری و نرم­ افزار حسابداری از مهم­ترین و تأثیرگذارترین ابزارهای کاری هستند.

ماشین­ حساب : ازجمله وظایف حسابداران و متخصصان مالیاتی، محاسبه عملکردهای مالی مختلف همچون هزینه­ های مرتبط به وام­ های اتخاذ­شده و ارزش مالی حاصل از سرمایه ­گذاری در بازارهای سرمایه است. برای انجام دقیق این محاسبات می بایست یک ماشین حساب تخصصی کمک دست حسابدار باشد.

کتاب استاندارد حسابداری: از مهم­ترین مسائل در حسابداری رعایت اصول و قوانین تعریف­ شده در حسابداری برای ثبت و گزارش ­دهی تمام جریان­ های مالی است. بنابراین نیاز همیشگی یک حسابدار آگاهی کامل از این اصول و رعایت همیشگی آن است.

نرم­افزار حسابداری :  مهم­ترین ابزار کار یک حسابدار نرم­ افزار حسابداری است که بسته به امکانات و قابلیت­ هایی که ارائه می­ دهد، در امر ثبت و ذخیره اطلاعات ثبت­ شده به حسابدار کمک می­ کند. هرچه امکانات طراحی شده در نرم­ افزار حسابداری بیشتر و دقیق ­تر باشد، کار حسابدار برای ثبت اطلاعات ساده ­تر و گزارش ­های ارائه شده توسط وی کامل­ تر خواهد­بود.

در دنیای حسابداری نرم­ افزارهای مختلفی در بازار وجود دارد که هر یک متناسب با نیاز مشاغل و صاحبان کسب­ و­کار طراحی شده ­اند. به عنوان مثال جهت پاسخ به نیاز صاحبان مشاغل به دسترسی لحظه­ ای به اطلاعات حسابداری و بدون محدودیت زمانی و مکانی، نرم­ افزارهای حسابداری با راهکار ابری به بازار عرضه شده ­اند.

فناوری اطلاعات پارمیس نیز با سابقه فعالیت چندین ساله در حوزه طراحی نرم ­افزارهای حسابداری و توجه به نیازهای متغیر مشاغل انواع نرم ­افزارها را طراحی و به بازار عرضه کرده ­است. نرم ­افزار پارمیس استار در جهت پاسخ به نیاز یکپارچگی شرکت­ ها با چندین واحد فعالیت طراحی و عرضه شده ­است. نرم ­افزار حسابداری یکپارچه با استفاده از جدیدترین تکنولوژی های روز طیف گسترده ای از امکانات و قابلیت های یک نرم افزار حسابداری را در اختیار مشاغل قرار می دهد. این نرم­ افزار دارای زیرسیستم­ های متنوعی مانند نرم افزار انبار، نرم افزار حقوق و دستمزد، نرم افزار تولید و بهای تمام شده، نرم افزار بازرگانی و نیز فروشگاه اینترنتی است.

حسابداری ابری نیز ازجمله راهکارهای جدید در حسابداری است که به منظور حذف موانع دسترسی به اطلاعات حسابداری طراحی شده است. راهکار ابری حسابداری پارمیس با عنوان پارمیس 360 به بازار عرضه شده است که به واسطه آن می توان تمام امور حسابداری را تحت وب و بدون نیاز به سخت­ افزاری خاص انجام داد.

 آشنایی با رشته حسابداری

حسابداری از زبان حسابداران با­تجربه

بهترین راهنمای رشد و پیشرفت در مسیر کاری، افراد با تجربه در همان سمت کاری هستند. زیرا آن ها همان مسیری را پیموده اند که شما در ابتدای آن هستید و به طور کامل با فراز و نشیب های آن آشنا هستند. در ادامه پیشنهادهای چند حسابدار موفق و با تجربه را بیان می­ کنیم که می تواند به عنوان راهنما برای افرادی باشد که به تازگی کار حسابداری را آغاز نموده اند.

 • هرگز از یاد گرفتن فاصله نگیرید

کنجکاو بودن مهم ترین اصل در یادگیری و رشد است. همیشه برای یاد گرفتن کنجکاو و فعال باشید. به یاد داشته باشید جهان پیرامون ما پیوسته در حال تغییر است، پس هرگز یاد گرفتن را کنار نگذارید. مهم نیست چند سال سابقه و تجربه دارید، برای بهترین بودن به آموزش مستمر نیاز دارید.

 • همانند یک کارآفرین بیندیشید

شاید یکی از مهم­ترین مسائلی که نه در دانشگاه و نه محل کار به یک حسابدار گفته می شود این است که باید همانند یک کارآفرین باشد.

بنابراین به عنوان حسابدار همواره مانند کارآفرین فکر و رفتار کنید. مهم ترین مهارت برای شما به دست آوردن مشتریان جدید و کسب رضایت آنها از همکاری با شما است.

 • مسیر شغلی منحصر به خودتان را تعریف نمایید

رشد و پیشرفت در دنیای امروز بسیار متفاوت از جهان دیروز است. امروز افراد هوشمند نیازی به طی کردن مسیرهای آزموده شده قبلی ندارند. به کمک تکنولوژی امروز می­ توان از طریق بازاریابی به صورت آنلاین کار مناسب را به دست آورد.

 • همواره قلم به همراه خود داشته باشید

به عنوان یک حسابدار بدون قلم و دفترچه یادداشت نباشید.

 • شنونده خوبی باشید

یک حسابدار قبل از هر کاری باید به خوبی گوش دهد، زیرا قرار است اطلاعاتی را که کارفرما نیاز دارد در اختیار وی قرار دهد. حسابدار هر چه بیشتر گوش دهد، راحت تر متوجه نیاز کارفرما شده و در­نتیجه خدمات بهتر را عرضه خواهد کرد.

 • تغییرات را دنبال کنید

هر آنچه از حسابداری به هنگام تحصیل آموخته اید، قدیمی خواهدشد. دنیای ما پیوسته در حال تغییر است و باید به عنوان یک حسابدار این تغییرات را پیگیری نمایید.

 • خود را محدود نکنید

یک حسابدار باید در رابطه با نقشی که در شرکت دارد و خدماتی که می تواند ارائه دهد، گسترده بیندیشد. به منظور ایجاد ارتباطی موثر با صاحبان مشاغل بهتر است سطح آگاهی و دانش خود از کسب­ و­ کار و صنعت فعال در آن را بالا ببرید.

 • مهارت های ارتباطی و کلامی خود را بهبود بخشید

در کنار مهارت و تخصص های فنی مربوط به حسابداری، سعی کنید برای تقویت مهارت های ارتباطی کلامی و نوشتاری خود وقت صرف نمایید. برای یک حسابدار مهارت ارتباطی قوی نقشی مهم در پیشرفت شغلی وی دارد.

 • مهارت تفکر انتقادی خود را بهبود دهید

 در کنار تمام مهارت های لازم برای حسابداری، تفکر انتقادی از اهمیت بالایی برخوردار است. این مهارت به حسابدار کمک می­ کند، تغییرات محیطی و نیازهای در­ حال­ توسعه کسب­ و­کار را به خوبی پیش­ بینی نماید و علاوه بر تحلیل داده­ های مالی و عملیاتی، بررسی نیازهای کسب­ و­کار و ریسک­ های موجود بتواند این عوامل را در یک رویکرد استراتژیک برای پیشرفت کار به مدیران ارائه دهد.

 

 

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!