مقالات

درآمد منفعل چیست؟ | چگونه در خواب نیز درآمد داشته باشیم

به دلیل هزینه های بالای زندگی مدرن امروز، اکثر مردم به دنبال شغل های دوم هستند تا از این طریق منبع درآمد دیگری برای تأمین هزینه های جاری زندگی به دست آورند.

یکی از مدل های کسب درآمد، درآمد منفعل است که فرد به صورت فعال در آن دخالتی ندارد و از طریق کارهای ساده ای می تواند درآمد کسب نماید. در این مطلب سعی داریم با درآمد منفعل آشنا شده و چند روش ساده برای داشتن درآمد را به شما معرفی نماییم.

 

تعریف درآمد منفعل

درآمد منفعل به آن بخش از درآمدها گفته می شود که فرد برای به دست آوردن آن به شکل فعالی دخالت ندارد. مانند درآمدهای حاصل از اجاره دادن ملک یا سرمایه گذاری در بازارهای سرمایه و خرید سهام.

مسلماً تمام افراد به دنبال درآمدهای بیشتر و صد البته راحت تر برای داشتن زندگی بهتر هستند. برای رسیدن به این نوع از درآمدها، شناسایی منابع درآمدی مناسب با شرایط فرد و انجام درست کارها از اهمیت بالایی برخوردار است.

وارن بافت که از معروف ترین شخصیت ها در دنیای اقتصاد و سرمایه گذاری است، معتقد است که: 

اگر به هنگام خواب نیز نتوانید پولی به دست بیاورید، تا زمان مرگ باید فقط کار کنید.

طبق تعریف درآمدهای منفعل، به دارایی هایی همچون املاک و مستغلات، کالای فیزیکی و پول نقد نیاز است که به دست آوردن این دارایی ها خود نیازمند زمان زیادی است.

 

با فرض بر این که منابع لازم برای درآمد منفل را دارید، در ادامه با انواع درآمد منفعل که می توان کار را با آنها شروع نمود، آشنا می شویم.

 استراتژی های کسب درآمد منفعل

4 روش کلی برای کسب درآمد منفعل

روش های مختلفی برای کسب درآمد با عنوان درآمد منفعل وجود دارد که می توان آنها را در چهار دسته کلی تقسیم بندی نمود. در این بخش با روش های مختلف درآمد منفعل آشنا می شویم:

الف.خرید دارایی جریان نقد

این روش در واقع کسب درآمد از پول و وجه نقدی است که فرد در اختیار دارد. برای داشتن درآمدهای جانبی بدین روش می بایست وجه نقد خود را از طریق خرید سهام، یا خرید املاک سرمایه گذاری کنید.

قبل از خرید سهام، می بایست اطلاعات مالی آن شرکت به درستی بررسی شود تا موقعیت شرکت هدف از نظر مالی و جایگاه اقتصادی و سرعت رشد مشخص شود. صورت های مالی ارائه شده توسط شرکت مانند صورت سود و زیان و ترازنامه تمامی اطلاعات مورد نیاز را در اختیار افراد قرار می دهد.

ب.ایجاد دارایی

گاهی فرد می تواند کالا یا محصولی را تولید کند که برای وی ارزش اقتصادی به همراه دارد. به عنوان مثال در دنیای دیجیتالی امروز راه اندازی یک وبسایت که خدمات تبلیغاتی ارائه می دهد یا تولید محصولات دیجیتالی مانند کتاب های الکترونیکی یا دوره های آموزشی می تواند در کسب درآمد بسیار مؤثر باشد.

البته لازم است اشاره کنیم اغلب راه اندازی و ایجاد چنین دارایی هایی زمان بر است ولی اگر استراتژی مناسبی برای آن تعریف شده باشد، تا مدت ها می تواند درآمدزایی داشته باشد.

ج.فروش یا به اشتراک گذاشتن دارایی ها

یکی از روش های معمول برای کسب درآمد فروش و یا اجاره دادن دارایی هایی است که متعلق به خود فرد بوده ولی دیگر به آنها نیازی نداشته و از آنها استفاده نمی کند. با این روش به جای اشغال فضای اضافی در خانه و خاک خوردن برخی وسایل می توان به درآمدهای نسبتاً مناسبی دست یافت.

د.درآمد منفعل معکوس

یکی روش ساده برای افزایش درآمد که هر فردی قادر به اجرای آن است، کاهش هزینه های جاری در طول ماه است. درآمد منفعل معکوس یکی از بهترین راه ها در افزایش درآمد است، به ویژه اینکه در این روش برخلاف دیگر روش های کسب درآمد، مالیات تعلق نمی گیرد.

اجازه دهید از جمله معروف آموزگار سرمایه گذاری (وارن بافت) برای تأیید این روش استفاده کنیم:

این درست نیست که هر چه از درآمدتان باقی می‌ماند را پس‌ انداز کنید. بلکه باید هر چقدر که بعد از پس انداز کردن باقی می‌ماند را خرج کنید.

 درآمد منفعل معکوس

چند پیشنهاد ساده برای داشتن درآمد منفعل

در ادامه چند نمونه ساده برای شروع کسب و کار جدید و ایجاد درآمد منفعل را معرفی می کنیم. اگر شما هم به دنبال بهره بیشتر از درآمد و توانایی های خود هستید با ما همراه باشید.

 

  • سرمایه گذاری در بورس

همان طور که گفتیم یکی از رایج ترین روش های استفاده از وجه نقد، سرمایه گذاری در بازار سهام است. امروزه خرید سهام و سرمایه گذاری در بازارهای مختلف مورد توجه عموم قرار گرفته است. البته صرفاً خرید سهام نمی تواند تضمین کننده ایجاد درآمد بیشتر برای افراد باشد. ورود به بازار سهام نیازمند اطلاعات جامع در این زمینه است.

 

  • ارائه تخصص و دانش حرفه ای

امروزه لزوم برخورداری از سطح مشخصی مهارت و تخصص در هر زمینه ای برای موفقیت بیشتر و کسب منافع در آن بر همه آشکار شده است. به ویژه به کمک تکنولوژی جدید و فضای مجازی امکان انتشار دانش فنی و تخصص بسیار آسان شده است.

با توجه به اینکه در جامعه امروز همه به دنبال افزایش دانش در زمینه مورد علاقه خود هستند، خلق محتوای آموزشی و انتشار آن می تواند یکی از راه های موثر برای داشتن درآمد منفعل باشد.

تنها کافیست محتوای آموزشی با کیفیت خود را به صورت کتاب الکترونیکی، ویدئو و یا حتی فایل های صوتی تولید و در اختیار مخاطبان خود قرار دهید.

برای انتشار محتوای آموزشی می توانید از وبسایت شخصی و یا شبکه های اجتماعی خود و یا حتی وبسایت های دیگر در این زمینه استفاده کنید.

بد نیست اشاره کنیم برخی پلتفرم های انتشار ویدئو به ازای تعداد دیده شدن یک ویدئو برای تولیدکننده آن مبلغی پول در نظر می گیرد.

مطالعه بیشتر : حسابداری چیست؟ | وضعیت بازار کار حسابداری در ایران

 

  • فروش دست سازه ها

انجام بسیاری از کارها به کمک دنیای مجازی بسیار ساده شده است. این فضا به ویژه برای افرادی که هنر خاصی داشته و می توانند آثار هنری ارزشمندی را خلق کنند، بسیار مناسب است.

افراد زیادی هستند که از طریق شبکه های اجتماعی و سایت های فروشگاهی معروفی مانند دیجیکالا تواسته اند، آثار هنری و دست سازه های خود را به فروش برسانند. تنها کافی است عکس محصول تولید شده خود را در پلتفرم مد نظر منتشر کنید و فروش را به فضای مجازی بسپارید.

 روش های کسب درآمد منفعل

  • تبلیغات در وبسایت شخصی

اگر شما نیز صاحب یک وبسایت شخصی هستید و با انتشار محتوای خاص توانسته اید توجه مخاطبان زیادی را به خود جلب کنید، می توانید از این فرصت برای درآمد بیشتر استفاده کنید.

دنیای امروز، دنیای تبلیغات است و اگر صاحب وبسایتی با ترافیک مناسب هستید چرا با انتشار تبلیغات در آن، منبع درآمد جدیدی برای خود ایجاد نکنید.

 

  • زندگی بدون بدهی

همان طور که در بالا گفتیم، درآمد منفعل معکوس پولی است که ماهیانه از درآمد و بدون در نظر گرفتن بدهی پس انداز می شود. امروزه تقریباً همه افراد در زندگی خود بدهی مربوط به خرید یا تعمیر ماشین و یا ملک، آغاز یک کسب وکار جدید و یا خرید وسایل مورد نیاز برای زندگی را دارند.

بهتر است ابتدا بدهی و اقساط قبلی را از هزینه های ماهیانه حذف کنید و بعد به سراغ وام جدید بروید.

پیشنهاد می کنیم برای مدیریت بهتر اقساط و هزینه های خود از نرم افزار حسابداری شخصی استفاده کنید. این نرم افزار به شما در مدیریت صحیح هزینه ها و درآمدها کمک می کند.

 

  • حذف رفت و آمدها

یکی از راهکارهای مناسب برای افزایش پس انداز ماهیانه، کاهش هزینه های روزانه و جاری تا حد امکان است. بسته به شرایط زندگی هزینه های رفت و آمد به محل کار می تواند بخش قابل توجهی از هزینه های روزانه را به خود اختصاص دهد. به همین دلیل اگر شرایط کاری شما اجازه می دهد، می توانید از شرایط دورکاری و کار در خانه نیز بهره ببرید.

مطالعه بیشتر : ماژول راه دور پارمیس، بستری برای دورکاری شما

 

  • اجاره کردن یا خریدن

یکی دیگر از روش های مهم در پس انداز کردن و در نتیجه ایجاد درآمد منفعل معکوس، اجاره کردن برخی وسایل مورد نیاز در مقابل خریدن آنها و نیز اجاره دادن وسایلی است که دیگر نیازی به آنها ندارید.

امروزه پلتفرم های مختلفی با هدف اجاره کالا و یا خرید و فروش وسایل مستعمل فراهم شده است. با استفاده از امکانات این پلتفرم ها و اجاره دادن یا فروش وسایل خود می توانید درآمد منفعل برای خود ایجاد نمایید.

همان طور که بیان شد، امروزه به کمک امکانات فضای مجازی داشتن درآمد منفعل کار سختی نیست و تنها لازم است از همین الان تصمیم بگیرید و از امکانات و توانایی های خود برای ایجاد منبع درآمد بهره لازم را ببرید.

 

مدیریت درآمدها و هزینه ها به کمک حسابداری شخصی پارمیس همراه

پارمیس همراه

کنترل هزینه ها و درآمدها نه تنها برای کسب و کارها که حتی برای افراد نیز امری مهم و ضروری است. زیرا به کمک کنترل جریان های نقدی در زندگی شخصی، فرد می تواند با دید دقیق تری برای رسیدن به اهداف شخصی خود تصمیم بگیرد.

مدیریت هزینه های شخصی به فرد کمک می کند شناخت درستی از تمامی هزینه های خود داشته و متناسب با درآمد خود برای تخصیص بودجه به منابع هزینه تصمیم گیری نماید.

نرم افزار حسابداری شخصی پارمیس همراه با هدف پاسخ به رسالت اجتماعی شرکت فناوری اطلاعات پارمیس طراحی و به بازار عرضه شده است. پارمیس همراه با در نظر گرفتن اصول حسابداری طراحی شده است و در نتیجه دستیار مناسبی برای مدیریت هزینه ها و تخصیص منابع درآمدی به شمار می رود.

در نرم افزار حسابداری شخصی پارمیس همراه، امکان دسته بندی انواع هزینه ها وجود دارد. شما می توانید هر یک اعضای خانواده را به عنوان یک مرکز هزینه تعریف کرده و کلیه مخارج مربوط به وی را در بخش مخصوص به خود ثبت نمایید.

همچنین در بخش اقساط و چک ها می توانید تاریخ و مبلغ چک ها و اقساط را با جزئیات کامل ثبت کنید. 

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!