مقالات

حسابداری چیست؟ | وضعیت بازار کار حسابداری در ایران

 حسابداری ازجمله رشته هایی است که می توان ادعا کرد مدیران کسب و کارها و صاحبان مشاغل به آن بسیار توجه دارند؛ و در نتیجه همین توجه افراد زیادی به دلیل بازار کار خوب حسابداری، این رشته را برای تحصیل در دانشگاه انتخاب می کنند. آشنایی کامل با حسابداری و انواع گرایش های آن انتخاب درست حوزه کاری و موفقیت در آن را باعث می شود. در این مقاله قصد داریم به طور کامل با حسابداری و شاخه های آن، وضعیت بازار کار حسابداری و آینده شغلی آن آشنا شویم تا بتوانیم تصمیمی درست برای انتخاب گرایش حسابداری چه برای تحصیل و اشتغال و چه استخدام حسابدار مناسب برای کسب وکار خود را اتخاذ نماییم.

تعریف حسابداری به زبان ساده

برای آشنایی با هر مبحثی نیاز است که در ابتدا یک تعریف کلی از آن را بدانیم. حسابداری نیز از این قاعده مستثنی نیست و با توجه به اهمیت آن در دنیای کسب وکار امروز، آشنایی با حسابداری و تعریف دقیق آن به ویژه برای صاحبان مشاغل و افرادی که تمایل دارند در این حوزه تحصیل کرده و مشغول به کار شوند، لازم است.

برای حسابداری می توان تعاریف متعددی بیان کرد که مهم ترین نکته در تعریف حسابداری ضرورت درنظر گرفتن سمت کاری حسابدار برای تمامی مشاغل است. زیرا امروزه بدون حسابداری اصولی و حرفه ای امکان موفقیت کسب وکار و رشد هرچه بیشتر در حوزه فعالیت غیرممکن می شود.

حسابداری چیست؟

حسابداری شامل تمام فرآیندهای ثبت امور مالی مرتبط به کسب وکار است. می توان حسابداری را سیستمی تعریف کرد که در آن جمع آوری و طبقه بندی، ثبت و خلاصه کردن اطلاعات و درنهایت تهیه گزارش های مالی در قالب شکل و مدل های خاص انجام می شود.

ثبت اطلاعات : اولین و اصلی ترین عملکردی که برای حسابداری تعریف می شود، ثبت معاملات مختلفی است که در شرکت انجام می شود.

خلاصه کردن اطلاعات : نتیجه معاملات ثبت شده در شرکت، داده های خامی است که اهمیت چندانی ندارند و به همین دلیل نمی توان از آنها برای تصمیم گیری های مهم بهره برد. برای ارزشمند کردن این داده ها، حسابدار آنها را پس از تحلیل در دسته بندی های مخصوص ثبت می کند.

تهیه گزارش : صاحبان یک کسب وکار و سهامداران آن تنها از طریق گزارش های مختلف می توانند از وضعیت کسب وکار و هر آنچه در آن اتفاق افتاده است آگاهی یابند. بنابراین یک حسابدار باید گزارش های مالی مختلفی را در بازه های زمانی تعیین شده و به ویژه در پایان سال به تصمیم گیرندگان ارائه دهد.

تجزیه و تحلیل اطلاعات : در حسابداری ثبت جریان های مالی و ارائه گزارش های مختلف به تنهایی معنایی ندارد. در کنار این ها، حسابدار باید قدرت تجزیه و تحلیل اطلاعات حاصل از گزارش های مالی مختلف را داشته باشد تا بتواند از طریق تحلیل اطلاعات، نحوه عملکرد شرکت در بازه زمانی مشخص را تعیین و در تصمیم گیری بهتر برای رسیدن به اهداف سازمانی به مدیریت کمک نماید.

 

اطلاعات جمع آوری شده در حسابداری علاوه بر اینکه در اختیار مدیران سازمان برای تصمیم گیری برنامه های آتی قرار می گیرد، باید به ذی نفعان برون سازمانی و مقامات مالیاتی نیز ارائه شود.

اغلب گزارشات حاصل از حسابداری در قالب صورت های مالی و در بازه های زمانی حداکثر یک ساله تهیه و ارائه می شوند. این گزارشات خلاصه ای از معاملات مالی سازمان در طول دوره مالی، عملکرد سازمان، وضعیت مالی و جریانات نقدی آن را نشان می دهد.

بنابراین حسابداری با اعداد و ارقام مالی یک سازمان یا شرکت در ارتباط است و به همین دلیل کسی که مسئولیت حسابداری را برعهده می گیرد باید در کنار علاقه به مباحث ریاضی، توانایی تجزیه و تحلیل منطقی حساب ها و جریان مالی را داشته باشد.

مروری کوتاه بر تاریخچه حسابداری 

جالب است بدانید در اولین نوشته های کشف شده از دوران باستان، گزارش های مالیاتی ثبت شده بر لوح های سفالی از مصر و بین النهرین وجود دارد که قدمت آن به 3300 تا 2000 سال پیش از میلاد مسیح برمی گردد. بنابراین می توان ادعا کرد حسابداری در زندگی بشر قدمتی دیرین دارد.

از نظر بسیاری بحث حسابداری به روش اصولی و نوین به سال 1494 میلادی برمی گردد؛ آن زمان که لوکا پاچیولی محقق و استاد ریاضی ایتالیایی کتاب summa را منتشر کرد. یکی از فصل های این کتاب به حسابداری اختصاص داده شده که در آن نویسنده برای اولین بار واژه "سیستم حسابداری دو طرفه" را به عنوان روش ونیزی توصیف می کند. شاید به همین دلیل است که پاچیولی را با عنوان پدر حسابداری مدرن معرفی می کنند.

همان طور که می دانید سیستم حسابداری دو طرفه یک حساب دفتری است که شامل ثبت در ستون بدهکار و ستون بستانکار برای معاملات است.

وی برای اولین بار در کتاب خود در فصل حسابداری به تعریف واژه ترازنامه و توضیح این نکته که در یک حساب باید اعتبار در سمت راست و بدهی در سمت چپ قرار بگیرد را بیان کرده است.

اگر تا حدودی با حسابداری آشنا باشید حتما اصطلاحات دارایی، بدهی، درآمد، حقوق صاحبان سهام و حساب های مربوط به هزینه ها را شنیده اید و می دانید که از مهم ترین مباحث در حسابداری هستند. پاچیولی در کتاب خود این موارد را در ترازنامه جایگذاری کرد و نگهداری این گونه اسناد را در ترازنامه مفید اعلام کرد.

حسابداری به مرور زمان به دلیل اهمیت زیاد و تاثیر چشمگیری که بر عملکرد کسب وکارها دارد شاهد تغییر و تحولاتی بوده است. پیشرفت تکنولوژی به حسابداری نیز راه پیدا کرده و با هدف بهبود دقت و سرعت ثبت اسناد مالی نرم افزارهای مختلف حسابداری طراحی شدند که بسیار مورد توجه جامعه حسابداران قرار گرفتند.

در این بین نرم افزار حسابداری یکپارچه و قدرتمند به دلیل دارا بودن ویژگی هایی چون کاهش خطای انسانی در ثبت جریان های مالی مختلف، امکان ردیابی و ضبط فعالیت های کاربران خود، افزایش امنیت در نگهداری داده های مالی شرکت ها، ارائه گزارش های مالی دقیق و مختلف و برآورده کردن بسیاری از نیازهای مدیران محبوبیت ویژه ای را کسب کرده اند.

لازم به ذکر است با وجود تغییرات و پیشرفت های گسترده در زمینه های اجتماعی و اقتصادی، همچنان اصول حسابداری دوطرفه که توسط پاچیولی ارائه شد، بدون تغییر باقی مانده و حسابداران از آن استفاده می کنند. این عدم تغییر و ثبات در حسابداری با وجود گذشت زمانی طولانی از معرفی آن، از ساده بودن اصول، انعطاف پذیری و قابلیت ثبت و انتقال و حتی گزارش اطلاعات مالی سرچشمه می گیرد.

 آشنایی با رشته حسابداری

با رشته حسابداری بیشتر آشنا شویم

حسابداری یکی از رشته های پرطرفدار جامعه امروز است. شاید یکی از دلایل استقبال از رشته حسابداری درآمد نسبتا بالایی است که یک متخصص در اصول حسابداری می تواند به دست آورد. اما باید اشاره کنیم که موفقیت در این رشته تحصیلی مانند هر رشته دیگری به مقدمات و توانایی های به خصوصی نیاز دارد.

همان طور که در بخش تعریف حسابداری بیان شد، یک حسابدار مسئولیت ثبت و مدیریت جریان های مالی کسب وکار را برعهده دارد. با توجه به اهمیت موضوع مالی برای هر شرکت و ادامه فعالیت آن به شرط کنترل دقیق جریان مالی، حسابدار باید فردی متعهد و مسئولیت پذیر باشد.

در کنار تعهد، لازم است حسابدار از ذهنی منطقی با قدرت تحلیل بالا برخوردار باشد. زیرا وظیفه ارزیابی فعالیت های اقتصادی شرکت از نظر سودآور بودن، تعیین شرایط و نحوه بهینه و اصولی پرداختی های شرکت، شرایط سرمایه گذاری در زمینه های مختلف بر عهده حسابدار است.

لازم است بدانید حسابداری به منزله قلب یک کسب وکار معرفی شده است. زیرا گزارشات ارائه شده توسط بخش حسابداری یک شرکت نشان دهنده چگونگی عملکرد آن شرکت در زمینه فعالیت های خود است؛ و داده های مرتبط با سود و زیان، هزینه و درآمد، میزان بدهی ها و دیگر اطلاعات مالی میزان موفقیت شرکت در دستیابی به اهداف تعیین شده برای دوره مشخص را گزارش می دهد.

شاید رشته حسابداری برای برخی رشته ای سخت به نظر برسد. زیرا لازمه انجام امور حسابداری، نشستن بر روی صندلی برای ساعت های متمادی و سروکار داشتن با اعداد و ارقام مختلف و گاه بسیار سنگین و ثبت تمام رویدادهای مالی در نرم افزار حسابداری است. بنابراین توصیه می کنیم اگر واقعا به اعداد و ارقام و امور حسابداری علاقه دارید به سمت تحصیل در این رشته بروید.

رشته حسابداری مستلزم دقت بسیار بالا در ردیابی هزینه های مختلف و ثبت درست آنها در دفاتر حسابداری است. زیرا کوچکترین اشتباه در ثبت اسناد مالی مختلف می تواند هزینه های بسیار سنگینی را به آن شرکت تحمیل کند.

میزان مسئولیت و سختی کار در رشته حسابداری به سطح فعالیت شرکت و اندازه آن نیز بستگی دارد. هرچه یک شرکت در زمینه فعالیت خود رشد و پیشرفت بیشتری داشته باشد، به تعداد کارکنان بیشتر، واحدها و بخش های متنوع تر و نیز فرآیندهای مالی گسترده تری نیاز دارد. بسته به اندازه شرکت ممکن است بخش حسابداری به چندین حسابدار نیاز داشته باشد که در این صورت مدیر مالی و حسابرس نیز در سمت های لازم برای بخش حسابداری تعریف می شوند.

حسابرس و مدیر مالی کیست؟

حسابرس فردی است که وظیفه کنترل و نظارت بر کار بخش حسابداری شرکت را برعهده دارد. در واقع حسابدار وظیفه ثبت امور مالی و ارائه گزارش های مختلف مالی را برعهده دارد، درحالیکه حسابرس با چک کردن تمام حساب های شرکت و فعالیت های حسابدار صحت گزارش های حسابداری را تایید می کند. در واقع وظیفه حسابرس پیدا کردن اختلاف های احتمالی در حساب ها و دفاتر ثبت شده حسابداری است.

مدیر مالی را مسئول سلامت مالی یک شرکت معرفی می کنند. وظیفه مدیر مالی، نظارت دقیق بر مسائل مالی سازمان به منظور اطمینان از رعایت اصول و قوانین، تهیه صورتحساب های مالی و گزارش های فعالیت های تجاری شرکت، تحلیل وضعیت بازار و موقعیت شرکت در بازارهای رقابتی و ارائه راهکارهایی برای رشد و پیشرفت شرکت در زمینه فعالیت و درنهایت کمک به مدیران برای تصمیم گیری بهتر در مسیر دستیابی به اهداف شرکت است.

به همین دلیل مدیر مالی به تجربه و دانش کافی در امور حسابداری نیاز دارد، باید اطلاعات دقیق و به روزی از تکنولوژی و زمینه فعالیت شرکت داشته باشد و درنهایت از قدرت تحلیل بالایی برای پیش بینی نتایج تصمیمات اتخاذ شده برخوردار باشد.

 بازار کار حسابداری

فرصت های کاری برای دانش آموختگان رشته حسابداری

حسابداری فرآیندی است که از شناسایی رویدادهای تجاری و اقتصادی موجود در یک سازمان یا شرکت شروع شده و پس از تعیین چگونگی اندازه گیری آنها، تمامی رویدادهای شناسایی شده در دفاتر حسابداری ثبت و ضبط می شوند. با توجه به اینکه اطلاعات جمع آوری شده توسط حسابدار به صورت گزارش های مالی مختلفی به مدیران ارائه می شود؛ می توان گفت هدف نهایی تعریف شده برای حسابداری کمک به مدیران برای تصمیم گیرندگان کسب وکارها است.

بنابراین هر کسب وکاری برای کنترل هزینه ها و محاسبه میزان سود حاصل از فعالیت های خود به یک حسابدار نیاز دارد. به عنوان شاهد این ادعا می توان تعریف معروف حسابداری که آن را زبان تجارت معرفی کرده اند را گواه گرفت. پس اگر رشته حسابداری را به عنوان رشته تحصیلی خود در دانشگاه انتخاب کرده اید و یا به آن علاقه دارید، مطمئن باشید که درصورت کسب دانش مورد نیاز حسابداری، آینده کاری خوبی پیش رو خواهید داشت.

با توجه به تحولات مداوم تکنولوژی در عصر جدید، حسابداری نیز تغییرات مختلفی را به خود دیده است و  این تغییرات بر کار و به ویژه مهارت های مورد نیاز برای یک حسابدار تأثیر گذاشته است. شاید این سوال برای برخی مطرح شود که با وجود تغییرات در دنیای حسابداری و طراحی و تولید نرم افزارهای حسابداری پیشرفته، بازار کار حسابداری در آینده تغییری خواهد داشت یا خیر؟

در گزارشی اعلام شد که در ماه اکتبر سال 2019 تنها 16200 آگهی استخدامی با عنوان حسابداری در  امریکا ثبت شده است و نیز ادعا شد که تا سال 2028 بازار کار حسابداری و حسابرسی رشدی در حدود 6درصد خواهد داشت. البته به استناد چنین اعداد و ارقامی نمی توان گفت هر فردی که در رشته حسابداری تحصیل کند، می تواند آینده کاری درخشانی برای خود تصور نماید. زیرا تغییرات گفته شده در حسابداری باعث تغییر مهارت های مورد نیاز برای یک حسابدار شده است.

اغلب حسابدار  به عنوان فردی که اطلاعات مالی را دفاتر حسابداری ثبت و حساب های شرکت را کنترل می کند، معرفی می شود. در حالی که امروزه با ورود نرم افزارهای حسابداری پیشرفته، حسابدار به عنوان نوعی مشاور برای کمک به مدیران در تصمیم گیری های مهم معرفی می شود.

براساس تغییر وظایف حسابدار باید فردی که رشته حسابداری را برای خود در نظر می گیرد، مهارت تجزیه و تحلیل داده های حاصل از گزارش های ارائه شده توسط نرم افزارهای حسابداری را داشته باشد و به واسطه مهارت های ارتباطی و هوش هیجانی مناسب با برقراری ارتباط مناسب با مدیران بتواند بهترین راهنمایی ها را ارائه دهد.

بنابراین افرادی که به دنبال موفقیت در زمینه حسابداری هستند خوب است در کنار فراگیری اصول و دانش حسابداری، مهارت هایی مانند توانایی تجزیه و تحلیل داده ها، تفکر استراتژیک، مهارت برقراری ارتباط مؤثر با دیگران و مدیریت افراد را نیز در خود تقویت نماید. 

آموزش حسابداری برای یک حسابدار نیازی همیشگی است

حسابداری نیز مانند هر رشته دیگری به دانش و تخصص نیاز دارد و حتی می توان گفت افراد با چند سال سابقه کار در زمینه حسابداری نیز نیاز به آموزش حسابداری و به روز کردن اطلاعات خود دارند. دوره های آموزشی مختلفی برای رشته حسابداری و ارتقاء سطح دانش جامعه حسابداران مانند دوره های تخصصی ACCA و IFRS وجود دارند که شرکت در دوره های تخصصی مختلف می تواند برای افراد با سطوح تجربه مختلف کاربردی باشد.

ازجمله موارد مهمی که در آموزش حسابداری مطرح می شود کار کردن با نرم افزارهای حسابداری است که امروزه این نرم افزارها ابزار اصلی کار حسابداران در ثبت رویدادها و جمع آوری اطلاعات مالی شرکت ها و درنتیجه ارائه گزارش های مالی مختلف است. گفتنی است با توجه به نیاز کسب وکارهای مختلف در ثبت داده های مالی خود نرم افزارهای حسابداری شرکتی و بازرگانی مختلفی طراحی شده است که توسط امکاناتی همچون نرم افزار حقوق و دستمزد، نرم افزار انبارداری، نرم افزار تولید و بهای تمام شده به کار حسابداری دقت و سرعت بالایی افزوده است.

شرکت فناوری اطلاعات پارمیس از طریق برگزاری وبینارهای مختلف با هدف آموزش حسابداران با نرم افزارهای حسابداری در کنار بیان اصول اولیه حسابداری به آموزش کار با نرم افزارهای حسابداری پارمیس پرداخته است.

 شاخه ها و گرایش های حسابداری

آشنایی بیشتر با شاخه ها و گرایش های حسابداری

حسابداری نیز مانند تمام رشته های تحصیلی دیگر گرایش های مختلفی دارد که در هر گرایش دانش تخصصی خاصی آموزش داده می شود. حسابداری را می توان به شاخه های مختلفی تقسیم نمود که منظور از انواع حسابداری همین شاخه ها و گرایش های مختلف حسابداری است. در این بخش تعریفی مختصر از انواع حسابداری بیان می شود.

  • حسابداری مالی

این نوع از حسابداری به فرآیندهای لازم برای تهیه و تدوین صورت های مالی میان دوره و سالانه مرتبط می شود. حسابداری مالی نتایج حاصل از معاملات مالی یک شرکت را در یک دوره حسابداری در قالب ترازنامه، صورت سود و زیان و جریان وجوه نقد گزارش می کند؛ درنتیجه می توان آن را حسابداری گزارشگری نیز نامید.

در صورت های مالی ارائه شده در حسابداری مالی پنج گروه از داده های مالی یعنی هزینه، درآمد، دارایی، بدهی و حقوق صاحبان سهام گزارش می شوند. در صورت های سود و زیان، درآمد و هزینه ها و درنهایت سود خالص شرکت ذکر می شود.

در ترازنامه نیز داده های مالی مرتبط با دارایی و بدهی و حقوق صاحبان سهام لیست می شود. در حسابداری مالی به کمک ترازنامه منافع اقتصادی یک شرکت گزارش می شود.

مالیات بر درآمد با هدف تأمین عدالت اقتصادی در اوایل قرن نوزدهم در کشورهای صنعتی اروپا شکل گرفت و به تدریج جزئی از قوانین مالیاتی تمام کشورها شد. مالیات بر درآمد براساس سود خالص محاسبه می شود که این مستلزم تنظیم و نگهداری صورت های مالی شرکت است. درنتیجه صورت های مالی شرکت ها که توسط حسابدار مالی تهیه می شود، مورد توجه دولت ها قرار گرفت. به گونه ای که می توان آنها را در گروه اصلی ترین استفاده کنندگان صورت های مالی شرکت ها و موسسات قرار داد.

  • حسابداری دولتی

دولت موظف است جهت تامین بودجه مورد نیاز برای اجرای برنامه های سالیانه خود، تمامی هزینه ها و درآمدهای سال آتی خود را پیش بینی و در قالب طرحی مدون به مجلس ارائه کند. بر همین اساس دولت نیازمند سیستم حسابداری دقیق و متخصص است تا بتواند برآورد درستی از بودجه مورد نیاز داشته باشد.

درنتیجه حسابداری دولتی را می توان نظامی تعریف کرد که تمامی اطلاعات مالی مربوط به فعالیت های سازمان های دولتی را  جمع آوری و برای تخصیص منابع به این فعالیت ها تصمیم گیری می کند.

  • حسابداری مدیریت

وظیفه اصلی در حسابداری مدیریت ارائه اطلاعات و تجزیه و تحلیل فعالیت های مختلف به مدیران است تا اطلاعات و گزارش های ارائه شده به آنها در اتخاذ تصمیمات بهتر کمک نماید.

امروزه حسابداری مدیریت بسیار مورد توجه قرار گرفته است و به دلیل نوع وظایف و مسئولیت هایی که برای آن تعریف شده است، به افراد کمک می کند تا با تقویت تخصص و مهارت های خود به مدیر مالی قدرتمندی تبدیل شوند. البته لازم به یادآوری است به دلیل نوع مسئولیت هایی که برای این سمت کاری تعریف شده است، حقوق و مزایای بیشتری نیز برای افراد در نظر گرفته می شود.

گزارش هایی که حسابداری مدیریت به مدیران ارائه می دهد، اطلاعاتی در رابطه با قیمت تمام شده محصولات، هزینه و بهای فروش کالا و خدمات مختلف، میزان تولید محصولات شرکت و نیز بررسی ظرفیت منابع مختلف موجود در شرکت را شامل می شود.

با توجه به اینکه حسابداری مدیریت در برنامه ریزی دقیق تر برای انجام عملیات های تعریف شده، تصمیم گیری درست برای انجام فعالیت های مهم در راستای رسیدن به اهداف، سودآوری بیشتر از فرآیندهای موجود در سازمان و شناسایی مشکلات موجود و ارائه راهکارهای مدیریتی برای برطرف کردن این مشکلات بسیار تأثیرگذار عمل می کند، می توان گفت مناسب ترین نوع حسابداری برای کسب وکارهای کوچک و بزرگ است.

  • حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی که با نام حسابداری بهای تمام شده نیز معرفی می شود، یکی دیگر از شاخه های حسابداری است که وظیفه اصلی آن محاسبه بهای تمام شده محصولات تولید شده در شرکت است. حسابداری صنعتی اولین بار بعد از انقلاب صنعتی اروپا و با هدف تعیین قیمت تمام شده محصولات معرفی شد.

شاید به همین دلیل است که اغلب تصور می شود حسابداری صنعتی مناسب شرکت ها و کارخانجات تولیدی است؛ در حالیکه این شاخه از حسابداری برای بانک ها، شرکت های بیمه، شرکت های حمل و نقل، دانشگاه ها، عمده فروشی ها و بیمارستان ها نیز بسیار مؤثر عمل می کند.

در حسابداری صنعتی هدف محاسبه هزینه های استاندارد و هزینه های واقعی عملیات موجود در شرکت، محاسبه و تعیین هزینه های مربوط به مراحل تولید و میزان سودآوری حاصل از تولید محصولات است.

در کارخانه ها و شرکت های تولیدی که فعالیت آنها از نوع تولید محصولات مختلف است؛ مهم ترین نیاز مدیریت برای تصمیم گیری های دقیق و درست، اطلاعات مالی مربوط به بهای تمام شده تولیدات است. به کمک مدیریت درست اقلام تشکیل دهنده بهای تمام شده می توان میزان سودآوری شرکت را افزایش داد.

با در نظر گرفتن تمام آنچه درباره حسابداری صنعتی گفته شد، می توان آن را از نظر ارائه اطلاعات بین حسابداری مالی و مدیریت حسابداری در نظر گرفت. زیرا با ارائه اطلاعات در رابطه با قیمت تمام شده محصولات و محاسبه سود و زیان حاصل از تولید و فروش آنها به حسابداری مالی و از جهت کمک به مدیران برای تصمیم گیری بهتر در زمینه تولید و ادامه عملیات شرکت به مدیریت حسابداری نزدیک است.

  • حسابداری مالیاتی

این شاخه از حسابداری به دلیل اهمیت مالیات به یکی از مهم ترین شاخه های حسابداری تبدیل شده است که در آن حسابداری بر مالیات و حسابداری امور مالیاتی تمرکز دارد. با توجه به اهمیت امور مالیاتی می توان گفت حسابداری مالیاتی به یک تخصص تبدیل شده است و به همین دلیل برای فعالیت در این شاخه از حسابداری به سطح مشخصی از دانش و تجربه در زمینه حسابداری نیاز است. علاوه براین، افراد مشغول در این سمت باید تا حدودی به مسائل حقوقی و قوانین مالیاتی نیز مسلط باشند.

به طور کلی هدف از حسابداری مالیاتی نظارت بر ورود و خروج وجوه نقد و غیرنقد به شرکت، پیگیری معافیت مالیاتی، رسیدگی مالیات بر درآمد، محاسبه هزینه های استهلاک و قابل قبول مالیاتی، تشویق ها و جرائم مالیاتی و دیگر موارد است.

  • حسابداری فروشگاهی

امرزوه فروشگاه ها نیز مانند هر کسب وکار دیگری به حسابداری دقیق موجودی اجناس خود، کنترل حساب ها، چک ها و دریافت و پرداختی ها نیاز دارند. آنچه در این نوع از حسابداری اهمیت دارد، دقت بسیار بالا در حسابداری و انجام حساب و کتاب های مرتبط در کمترین زمان ممکن با هدف کاهش خطای انسانی در محاسبات و زمان انتظار مشتریان در پای صندوق است.

 نرم افزار حسابداری

جایگاه نرم افزارهای حسابداری در دنیای حسابداری امروز

رشته حسابداری نیز مانند هر رشته تخصصی دیگری برای انجام وظایف خود به ابزاری مناسب و دقیق نیاز دارد. ابزار حسابداری در طول تاریخ و همگام با پیشرفت تکنولوژی تغییر و تحولات چشمگیری به خود دیده است؛ ابزارهای حسابداری تغییرات گسترده ای از چرتکه های قدیمی و دفتر یادداشت معاملات روزانه تا نرم افزارهای بسیار پیشرفته حسابداری با امکانات گسترده و متنوع را شاهد بوده است.

نرم افزارهای حسابداری انواع مختلفی دارند که هر کدام از آنها در راستای پاسخ به نیازهای متنوع واحدهای تجاری و با هدف کمک به حسابداران در ثبت دقیق فعالیت های مالی شرکت و ارائه گزارش های بهینه به مدیران برای کمک به تصمیم گیری طراحی شده اند. بنابراین می توان گفت یکی از ملزومات حسابداری، نرم افزار حسابداری متناسب با نیاز شرکت است؛ درنتیجه یک حسابدار باید توانایی کار کردن با نرم افزار حسابداری را داشته باشد. در ادامه کمی بیشتر با انواع نرم افزارهای حسابداری آشنا خواهیم شد.

بررسی انواع نرم افزارهای حسابداری موجود در بازار

فعالیت واحدهای تجاری را می توان به سه دسته تولیدی، بازرگانی و خدماتی تقسیم نمود. با توجه به نوع فعالیت واحد می توان فرآیندهای مختلفی را برای آن تعریف نمود و همین باعث می شود هر واحد نیازهای مختلفی از نرم افزار حسابداری برای ثبت دقیق فعالیت های مالی خود داشته باشد. درنتیجه هر نوع از نرم افزارهای حسابداری برای پاسخ به این نیازها طراحی شده اند که شرکت موظف است برای ثبت دقیق فعالیت ها و کنترل هزینه ها و درآمدها و نهایتاً سود و زیان خود بهترین نرم افزار حسابداری را برای خود انتخاب نماید.

نرم افزار حسابداری شرکتی

یک شرکت بنا به نوع فعالیت خود می بایست امور جاری خود مانند خرید و فروش، حقوق و دستمزد کارکنان را به صورت دقیق ثبت  و صورت های مالی مورد نیاز خود را تهیه نماید. به کمک نرم افزار حسابداری شرکتی می توان در کنار ثبت دقیق جریان های مالی، گزارشات مختلف مالی و حسابداری مانند صورت های سود و زیان و ترازنامه را تهیه نمود، تمامی اسناد مالی شرکت را یکپارچه کرده و نیز فاکتورها و حواله های ثبت شده را مدیریت نمود.

نرم افزار حسابداری تولیدی

همان طور که گفته شد حسابداری صنعتی با هدف محاسبه بهای تمام شده کالا و محصولات تولیدی یک واحد تجاری تعریف شده است و می توان گفت نرم افزار حسابداری تولیدی نیز با هدف تسهیل حسابداری صنعتی طراحی شده است. نرم افزار تولیدی به کمک امکاناتی چون ثبت و ارزیابی هزینه کالاهای خریداری شده و یا به فروش رفته، ثبت هزینه های مستقیم و غیرمستقیم، ارائه گزارش از میزان تولیدات واحد تجاری، ارزیابی میزان کالای موجود، تعریف و تغییر فرمول ساخت و بسیاری دیگر به ثبت و کنترل جریان های مالی واحدهای تولیدی کمک می کند.

نرم افزار حسابداری فروشگاهی

یک فروشگاه با توجه به فعالیت خود که فروش کالاها و محصولات متنوع است، برای کنترل هزینه ها و درآمدهای خود به ثبت دقیق کالاهای موجود، کالای خریداری شده و کالای به فروش رفته نیاز دارد. نرم افزار حسابداری فروشگاهی به مدیریت دقیق کالاها، ارائه فاکتور فروش و ثبت دقیق میزان خرید در هر فاکتور، امکان تعریف محصولات مختلف با قیمت آنها، اتصال به پوزهای بانکی و بارکدخوان های مختلف کمک می کند.

با توجه به اینکه در فروشگاه کالاهای زیادی به فروش می رسد، ثبت تک تک کالاهای موجود در فروشگاه و کالاهای به فروش رفته به صورت دستی با درصد زیادی از خطای انسانی همراه است، نرم افزار حسابداری فروشگاهی در کنار سرعت بخشیدن به محاسبه فاکتور مشتری، خطای انسانی را کاهش داده و گزارش های مالی دقیق تری را ارئه می دهد.

نرم افزار حسابداری ابری

یکی از مهم ترین دستاوردهای فناوری که بسیار مناسب با نیاز دنیای امروز است، رایانش ابری است که نرم افزارهای حسابداری نیز برای تأمین نیاز کاربران خود از این تکنولوژی بهره برده اند. نرم افزار حسابداری ابری یا آنلاین بسیاری از محدودیت های زمانی و مکانی را در رابطه با دسترسی به اطلاعات موجود در نرم افزارهای حسابداری برداشته است؛ درنتیجه به کمک این نوع از نرم افزارها کاربران و به ویژه مدیران می توانند در هر زمان و بدون نیاز به حضور فیزیکی در شرکت به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند.

نرم افزار حسابداری آنلاین اطلاعات مالی واحد تجاری را بر روی سرورهای شرکت ارائه دهنده نرم افزار نگهداری می کند و می توان ادعا کرد امنیت داده های مالی در این نوع نرم افزارها بسیار بیشتر از نرم افزارهای حسابداری دیگر است. 

نرم افزار حسابداری یکپارچه

در شرکت ها و سازمان های متوسط و بزرگ برای تسهیل در انجام فعالیت ها و فرآیندهای تعریف شده، واحدهای مختلفی تعریف می شود. با در نظر گرفتن تعریف حسابداری، بخش حسابداری شرکت می بایست به تمامی فرآیندهای واحدها و جریان های مالی آنها دسترسی داشته باشد. درنتیجه نیاز مهم این دست از شرکت ها و سازمان ها، نرم افزار یکپارچه مالی است که دسترسی به تمامی اطلاعات را امکانپذیر می نماید.

در نرم افزار حسابدری یکپارچه زیرسیستم های مختلفی مانند نرم افزار انبار، نرم افزار خزانه، نرم افزار تولید و بهای تمام شده، نرم افزار بازرگانی، نرم افزار فروشگاه ساز اینترنتی، نرم افزار حقوق و دستمزد، نرم افزار پخش مویرگی تعریف می شود که یک شرکت با توجه به نیاز خود می تواند زیرسیستم های مناسب کسب وکار خود را تهیه نماید.

 

 

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!