مقالات

تفاوت های پوز بانکی و کارتخوان را بشناسید

در دنیای مدرن امروز سرعت انجام کارها و افزایش دقت در محاسبه هزینه خدمات اهمیت بسیاری پیدا کرده است. همین امر دلیلی است بر ارائه خدمات بسیار متنوع در کسب وکارها و شکل گرفتن رقابتی سخت در زمینه کیفیت خدمات ارائه شده به مشتریان با هدف رسیدن به سطح بالاتری از رضایت مشتری.

یکی از مهم ترین خدماتی که امروزه می تواند برای هر کسب و کاری مناسب بوده و رضایت مشتری را به همراه داشته باشد، استفاده از خدمات پرداخت سریع صورتحساب ها است. با در نظر گرفتن همین هدف است که دستگاه های کارتخوان و صندوق های فروشگاهی به بازار عرضه شده و تولیدکنندگان هر روز به دنبال توسعه آنها و برطرف کردن نیاز های جدید مشتریان خود هستند.

با توجه به اینکه مدیریت صحیح جریان های مالی در کسب وکارها فاکتوری مهم در رشد و پیشرفت آنها است، تصمیم گرفتیم در این مطلب کمی با هم در رابطه با دستگاه های کارتخوان و صندوق های فروشگاهی صحبت کرده و با تفاوت های بین این دو بیشتر آشنا شویم. بنابراین می توانید به عنوان یک صاحب کسب وکار انتخاب درست تری برای رفع نیاز خود داشته باشید.

 

 

دستگاه کارتخوان چیست؟

کارتخوان یا همان ترمینال کارت اعتباری بیشتر مسئول انتقال پول از حساب مشتری به حساب فروشنده است که اگر سیستم عامل اندروید داشته باشد می تواند به نرم افزار حسابداری نیز متصل شود. جهت اشنایی کامل با دستگاه کارتخوان می توانید مقاله مرتبط را مطالعه نمایید.

پوز بانکی چیست؟

پوز بانکی به عنوان یک صندوق، رایانه ای کامل با یک مانیتور کوچک است که در ظاهر فیش جزئیات یک خرید را صادر کرده و از طریق کارت کشیدن پول را به حساب فروشنده منتقل می کند ولی در عمل علاوه بر این کارها، به عنوان یک پایانه فروشگاهی متصل به بانک می تواند کارهای بسیاری انجام دهد. در ساده ترین حالت مانند یک ماشین حساب اجناس و اقلام مختلف خریداری شده را حساب و قیمت کل را حساب می کند. به عنوان یک مثال بسیار ساده از کارایی ان می توان به پوز بانکی استفاده شده در یک میوه فروشی  اشاره کرد که با حساب کردن وزن هر محصول و قیمت واحد، قیمت کل محصولات خریداری شده توسط یک مشتری را محاسبه می کند.

دستگاه پوز با توجه به قابلیت هایی که دارد می تواند به صاحبان کسب وکارها در محاسبه و مدیریت جریان های مالی خود بسته به نوع کسب وکار کمک نماید. به منظور افزایش سرعت و دقت در وارد کردن کالاها و محاسبه قیمت آنها، دستگاه بارکدخوان استفاده می شود. در برخی از پوزهای بانکی نیز با توجه به نیاز کاربر کشوی پول و صفحه نمایشگر مشتری نیز درنظر گرفته شده است.

 

دستگاه کارتخوان چه مزیت هایی برای کاربران خود دارد؟

هدف از عرضه دستگاه های کارتخوان به بازار داغ خرید و فروش های متنوع امروزی، سرعت بخشیدن به عملیات های مربوط به انتقال پول و افزایش گردش مالی در سیستم بانکی است. دستگاه کارتخوان نیاز همیشگی به پول نقد را به طرز چشمگیری کاهش داد و برای خرید با مبالغ بسیار بالا نیاز به صف های طولانی در بانک و برداشت وجه نقد و جابه جا کردن این مبالغ را حذف نمود.

علاوه براین، دستگاه های سیار که قابلیت اتصال به وای فای یا شبکه داخلی را دارند، محدودیت مکانی برای فروش و ارائه خدمات بسیاری از کسب وکارها را از بین برد.

در کنار انتقال پول به حساب دارنده کارتخوان، برای کاربران خود امکان پرداخت قبض، دریافت وجه، خرید شارژ برای تلفن های اعتباری و دیگر موارد را فراهم ساخت. همچنین به دلیل حذف پول نقد در گردش های مالی عموم جامعه، توانست به طور چشمگیری در هزینه چاپ و نگهداری اسکناس صرفه جویی نماید.

در یک جمله کلی می توان گفت دستگاه های کارتخوان، همانند یک بانک کوچک قابل حمل، بسیاری از عملیات های ساده بانکی را انجام می دهند.

 

لیستی از کاربردهای صندوق پوز بانکی

 • کنترل تفکیکی و متمرکز صندوقها از طریق دسترسی های سرپرست
 • امکان کنترل خروجیهای صندوق به تفکیک بانک، فرمهای تنخواه، برداشتهای مدیریت و ...
 • استخراج گزارشات کنترلی صندوق
 • استخراج فروش واقعی روزانه ( به تفکیک فروش ناخالص، تخفیف مبلغ تعویضی( و...
 • استخراج گزارش کم فروش ترین و پر فروش ترین کالاها به تفکیک پارامترهای مختلف
 • کنترل ارسال و دریافت کالا به تفکیک تامین کنندگان و گیرندگان
 • کنترل ارسال و دریافت امانی کالاها و مباحث حسابداری مربوطه
 • استخراج گزارش تفکیکی موجودیهای کالا
 • استخراج گزارش کاردکس کالاها
 • صرفه جویی در هزینه ها
 • ردیابی جریان های تدارکاتی و عملیاتی
 • نگهداری سوابق جهت تنظیم برنامه ها، تصمیم گیری ها، تامین مالی و بودجه بندی
 • نگهداری سوابق میزان فروش کالاها و خدمات و...

 

برای انتخاب پوز فروشگاهی مناسب با کسب وکار خود باید موارد بسیاری را مد نظر داشته باشید. توصیه می کنیم قبل از اقدام به خرید حتما راهنمای انتخاب پوز فروشگاهی را مطالعه نمایید.

  

نوشته های مشابه

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!