مقالات

7 مهارت که هر حسابدار برای استخدام باید داشته باشد

حسابداری از مشاغل مهم برای هر کسب‌و‌کار به‌شمار می‌رود. به‌ویژه کسب‌و‌کارهای رو به رشد و در حال پیشرفت اهمیت حسابداری را به خوبی درک می‌کنند. زیرا اطلاعاتی که بخش حسابداری جمع‌آوری کرده و گزارش‌هایی که بر اساس این اطلاعات تهیه و در اختیار مدیران قرار می‌دهد، اساس و پایه بسیاری از تصمیم‌های استراتژیک مدیران و صاحبان مشاغل است. به دلیل اهمیت این سمت کاری و تنوع در وظایف و مسئولیت‌های حسابداران، مدیران اغلب به‌هنگام استخدام حسابدار ویژگی‌ها و مهارت‌های خاصی را برای حسابدار شرکت خود در نظر می‌گیرند. در این مقاله سعی داریم مهم‌ترین ویژگی‌ها و مهارت‌هایی که برای موفقیت در شغل حسابداری نیاز است را معرفی کنیم.

برای حسابدار و یا به‌طور کلی بخش مالی و حسابداری چه وظایفی تعریف شده‌است؟

حسابدارهای یک مجموعه اطلاعات مالی فعالیت‌های آن مجموعه را شناسایی، جمع‌آوری و ثبت می‌کنند. این اطلاعات برای تهیه و ارائه گزارش‌های مالی مختلف مانند دارایی و بدهی، درآمد و هزینه‌های یک دوره مالی استفاده می‌شوند که مخاطبان چنین گزارش‌های مالی مدیران شرکت، صاحبان سرمایه و سازمان‌های مربوط مانند سازمان امور مالیاتی هستند.

در واقع علاوه بر ثبت اطلاعات مالی، بخش حسابداری به قانونی بودن روند فعالیت‌های شرکت و اقتصادی بودن فعالیت‌های تعریف شده برای رسیدن به اهداف شرکت، نظارت می‌کنند. برای آشنایی بیشتر با وظایف حسابدار پیشنهاد می‌کنیم به مقاله «معرفی رشته حسابداری، شرح وظایف حسابداری در هر گرایش» در وبلاگ فناوری اطلاعات پارمیس مراجعه کنید. در این مقاله به طور کامل وظایفی که برای رشته‌های مختلف حسابداری تعریف شده‌اند، تشریح شده‌اند.

پس از آشنایی کلی با وظایف بخش حسابداری، در ادامه موضوع اصلی این مقاله یعنی مهارت‌های لازم برای حسابداران را بررسی می‌کنیم.

لیستی کامل از مهارت‌ها و تخصص‌های لازم برای موفقیت در رشته حسابداری

مهارت لازم برای حسابدار

برای ورود به حوزه کاری حسابداری و پذیرش مسئولیت سنگین مدیریت امور مالی یک شرکت، قبل از هر چیز باید اصول و استانداردهای حسابداری برای ثبت داده‌ها را به خوبی بدانید. یک حسابدار باید قدرت تحلیل بالا و توجه ویژه‌ به جزئیات داشته‌باشد. امروزه نرم افزارهای حسابداری مهم‌ترین ابزار برای حسابدارها هستند، به همین دلیل حسابدار باید به طور کامل به نرم افزار حسابداری شرکت مسلط باشد و مهم این است که این نرم افزار بر اساس استانداردهای حسابداری تهیه و طراحی شده‌باشد. در کنار این موارد، لازم است یک حسابدار به دنبال تقویت مهارت‌های زیر در خود باشد تا بتواند راحت‌تر در مسیر سخت موفق شدن گام بردارد.

  • تسلط بر دانش حسابداری

برای شروع هر کاری باید دانش پایه و اصول اولیه آن را به خوبی بدانید. در حسابداری که با اطلاعات مالی سر‌و‌کار دارید، باید به تمام اصول و قوانین مربوط به نحوهۀ ثبت جریان‌های مالی مسلط باشید. زیرا اشتباهی کوچک به هنگام ثبت اولیه اطلاعات، می‌تواند منجر به بروز اختلاف حساب‌ و در نتیجه مغایرت در گزارش‌های مالی شود. به‌همین دلیل قبل از هر چیز باید دانش قوی در زمینه اصول و قوانین حسابداری داشته باشید و مفاهیمی مانند حساب‌های دریافتنی و پرداختنی، حساب پیش‌پرداخت و پیش‌دریافت، حسابداری تعهدی، حساب کل و معین، دفاتر مالی و موارد دیگر را به درستی درک کرده‌باشید.

  • مهارت‌های نرم افزاری

همان طور که در بالا گفتیم، نرم افزار حسابداری مهم‌ترین ابزار کار حسابدار است. از نرم افزار به عنوان ابزاری برای ثبت تمام فرایندهای مالی شرکت بر اساس اصول و استانداردهای حسابداری استفاده می‌شود. از آنجا که تمام اطلاعات مالی شرکت در نرم افزار حسابداری جمع‌آوری و نگهداری می‌شوند، تهیه گزارش‌های مالی مختلف مانند صورت سود و زیان، صورت جریان وجوه نقد، ترازنامه و اظهارنامه مالیاتی توسط آن انجام می‌شود. بخشی از وظایف مهم حسابدار تهیه گزارش‌های مالی دقیق و شفاف است که اغلب در پایان دوره مالی تهیه و به مخاطبان هدف ارائه می‌شود. در کنار آن و بسته به سطح شرکت گاهی لازم است حسابدار و یا مدیر مالیِ مجموعه با دیگر نرم افزارهای تحلیلی آشنا باشد تا بتواند اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق آنها استخراج نماید.

  • قدرت تحلیل بالا

قدرت تحلیل بالا مهم‌ترین ویژگی و مهارتی است که باید حسابدار در دنیای پیچیده امروز به دنبال آن باشد. در واقع فضای پر رقابت کسب‌و‌کار امروز، انتظاری فراتر از ثبت و ضبط داده‌ها از حسابداران دارد. اعداد و ارقام حاصل از اطلاعات مالی به تنهایی به رشد کسب‌و‌کار کمک نمی‌کند. بلکه تحلیل و بررسی این اعداد و ارقام است که می‌تواند اطلاعاتی ارزشمند را در اختیار مدیران قرار دهد. هرچه توانایی حسابدار در تجزیه و تحلیل این اطلاعات بیشتر باشد، نقش موثرتری در تعیین استراتژی شرکت در مسیر رسیدن به اهداف آن خواهد‌داشت. بنابراین قدرت تحلیل بالا و مهارت عددی می‌تواند به هموار کردن مسیر موفقیت در حوزه حسابداری به شما بسیار کمک کند.

قدرت تجزیه و تحلیل برای حسابدار

  • مهارت ارتباطی و کلامی قوی

به‌واسطه شرح وظایف تعیین شده برای حسابداری، این بخش باید با تمام واحدها و تیم‌های فعال در شرکت ارتباط داشته‌باشد. گاهی بخشی از اطلاعات لازم را از طریق همکاری واحدهای دیگر جمع‌آوری می‌کند که درنهایت نتایج گزارش‌های مالی و تحلیلی خود و پیش‌بینی نتایج حاصل از انجام برخی فعالیت‌ها را باید به صورت کتبی و یا شفاهی در اختیار مدیران قرار دهد. همچنین حسابدار در سطوح بالاتر که مسئولیت مدیریت مالی مجموعه را برعهده می‌گیرد، وظیفه تامین مالی برای اجرایی کردن پروژه‌ها را برعهده دارد. به‌همین دلیل است که مهارت در ایجاد ارتباط مناسب با دیگر افراد، گروه‌ها و شرکت‌ها برای حسابدار لازم و ضروری است. بنابراین، امروزه برای حسابدار لازم است که مهارت ارتباطی برای انجام وظایف به صورت کار گروهی و مهارت کلامی برای انتقال درست و صریح اطلاعات جمع‌آوری شده به دیگران را به خوبی فرا‌گرفته‌باشد.

  • آگاهی از فضای کسب‌و‌کارها

یک حسابدار باید فضای کسب‌و‌کار و تاثیر شرایط اجتماعی، اقتصادی و سیاسی بر آن را به خوبی درک کند. از آنجا که حسابدار و اطلاعات مالی وی، بخشی از فرایند تصمیم‌گیری مدیران برای بهبود شرایط و موقعیت شرکت است؛ این آگاهی می‌تواند به حسابدار برای تحلیل درست اطلاعات مالی و نتیجه‌گیری بهتر کمک نماید.

  • خلاقیت

در کنار آگاهی از تغییر و تحولات در فضای کسب‌و‌کار، حسابدار باید خلاقیت لازم برای ارائه ایده‌ها و راه‌حل‌های بهینه و درست برای حل مشکلات موجود و یا بهبود موقعیت شرکت در بازار رقابتی را داشته‌باشد. از آنجا که امروزه بخش حسابداری به مهره موثری در فرایند تصمیم‌گیری تبدیل شده‌است، باید در کنار دانش بتواند با استفاده از قدرت تحلیل و خلاقیت خود راهکارهای موثری را پیدا کند.

اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، هوش تجاری برای حسابداران امروز از مهم‌ترین توانمندی‌ها و مهارتها است.

  • اعتبار و برند شخصی

به‌طور معمول برای انتخاب کردن هر چیزی، اغلب فاکتورهای متعددی بررسی و بر اساس درجه اهمیت آنها تصمیم نهایی اتخاذ می‌شود. هر فرد برای موفق شدن در مسیر کاری خود باید اعتبار مخصوص به خود را کسب و آن را بهبود دهد. برای رشته حسابداری با توجه به سر و کار داشتن با اطلاعات مالی و دسترسی به حساب‌های بانکی، اعتماد و حسن انجام کار مهم‌ترین برند شخصی برای فرد به‌حساب می‌آید. این اعتبار و اطمینان در طول سال‌ها و با قبول مسئولیت برای فرد ایجاد می‌شود و تا حد زیادی به حسن انجام کار وابسته است.

 

به طور کلی لازم است بگوییم کاربرد حسابداری، همراه با رشد و توسعه تکنولوژی در فضای کسب‌و‌کارها تغییر کرده‌است. در قدیم ثبت داده‌های مرتبط به تراکنش‌های مالی شرکت در دفاتر مالی حسابداری و ارائه گزارش صورت سود و زیان و ترازنامه از وظایف بخش حسابداری بوده‌است. اما امروزه همراه با رشد تکنولوژی، حسابداری اهمیت بیشتری از قبل پیدا کرده‌است. در واقع ورود نرم افزار حسابداری به فضای مشاغل برای افزایش دقت در ثبت و ذخیره داده‌ها و استفاده بیشتر از دانش و تخصص حسابداران است. بنابراین تکنولوژی کمک کرده‌است، وظایف و مسئولیت‌های حسابدار تخصصی‌تر شده و بیشتر برای تحلیل و ارزیابی اطلاعات و شرایط موجود و بهبود فرایند تصمیم‌گیری از مهارت و دانش حسابداران استفاده شود. به همین دلیل امروزه بسیار تاکید می‌شود افرادی که به عنوان حسابدار مشغول به فعالیت هستند، قدرت تحلیل و دانش تخصصی خود را افزایش دهند تا بتوانند سریعتر مسیر پیشرفت و رشد در آینده کاری خود را طی کنند.

نوشته های مشابه

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!