مقالات

شروع کسب و کار در بحران اقتصادی

شروع کارهای اقتصادی در شرایط عادی اقتصادی به خودی خود کار مشکلی است و در شرایط دشوار اقتصادی سخت تر هم خواهد شد. دلیل این امر نیز بسیار ساده است، در بازارهای بی ثبات اقتصادی، رکود جاری است و تامین اعتبار به خصوص برای کسب و کارهای کوچک بسیار مشکل خواهد بود. در همین راستا اگر شما فردی هستید که میخواهید کسب و کار جدیدی را شروع کنید بهتر است به نکاتی که در زیر به آن اشاره شده است حتما دقت فرمایید:

1-مشورت با افراد خبره:

قبل از آغاز هر کاری ابتدا با افرادی که در گذشته و یا حال کسب و کار مورد نظر شما را راه انداخته اند مشورت کرده و طرح کسب و کارتان را به آنها نشان دهید تا مشکلات احتمالی آن کشف و برطرف شود.

2-تامین منبع مالی:

برای شروع یک کسب و کار جدید مهمترین فاکتور تامین مالی کسب و کار است. اگر برای میزان تامین مالی خود تخمین دقیقی نسنجید ممکن است برای خرید بعضی از موارد ضروری خود دچار مشکل شوید. برای تامین سرمایه نیز میتواند از وام و یا پس انداز و اندوخته قبلی خودتان استفاده کنید ولی این نکته را فراموش نکنید که بهتر است به طور دقیق مقدار سرمایه خود را اندازه گیری کنید و قسط های وام را در برنامه ماهیانه خود محاسبه نمایید.

3-استخدام حسابدار یا خرید یک نرم افزار حسابداری خوب:

یکی از مهمترین عناصر یک کسب و کار موفق حسابداری خبره است و این امر کاملا به شما بستگی دارد که میخواهید از یک حسابدار کمک بگیرید یا یک نرم افزار حسابداری خوب تهیه کنید و بی نیاز از حسابدار خودتان بتوانید کارهای حسابداری و اندازه گیری سود و زیان و گزارش کسب و کار خود را انجام دهید.

اگر انتخاب شما گزینه ی نرم افزار حسابداری است، با همکاران ما در بخش فروش تماس گرفته تا برای رسیدن به بهترین انتخاب شما را راهنمایی نمایند. میتوانید اطلاعات تماس را از این لینک دریافت نمایید. همچنین میتوانید دموی آنلاین ما را از این لینک مشاهده و تست فرمایید. و نکته ای که بسیار مهم است این است که اگر اولین بار است که از نرم افزار حسابداری استفاده میکنید، همکاران ما در نرم افزار حسابداری پارمیس به شما تمام اموزش های لازم برای کار کردن با نرم افزار های ما را خواهند داد.

4-بازاریابی هوشمندانه:

بازاریابی یک هنر است و دو شیوه اساسی دارد. یکی از این شیوه ها این است که منتظر بمانیم تا مشتری ها ما را بیابند و از ما خرید کنند یا خدمتی دریافت کنند و شیوه دیگر این است که ما به دنبال مشتری رفته و آن ها را بیابیم و با آنها تماس برقرار نماییم. شیوه دوم معمولا بازده بیشتری خواهد داشت زیرا امروزه به این علت که تکنولوژی به صورت گسترده ای پیشرفت کرده است، فروشندگان زیادی سعی در گرفتن سبقت از یکدیگر داشته و میتوانند مشتریان را جذب کنند و شما نیز باید سعی کنید که مشتزیان بالقوه خود را یافته و آنها را به مشتریان ثابت خود تبدیل کنید. همچنین میتوانید باانجام نظرسنجی از آنها بپرسید که میخواهند چه خدماتی را دریافت کنند؟ و نحوه دریافت آنها بهتر است به چه صورت باشد. با این اطلاعات میتوانید روز به روز بیشتر در کار خود پیشرفت نمایید.

5-شروع از مقیاس کم:

برای شروع هر کسب و کاری بهتر است در ابتدا از مقیاس کم شروع کرده و کم کم کسب و کار را توسعه دهید. این کار از دو جهت حائز اهمیت است: اول آنکه بازار فروش را امتحان میکنید و به مرور مشتریان ثابت خود را پیدا خواهید کرد و حتی اگر بازار خوبی در پیش روی شما وجود ندارد میتوانید روی مشتریان ثابت خود حساب کنید. دومین دلیل هم اینکه به خودتان زمان رشد در بازار و یادگیری علوم و فنون موجود در بازار را خواهید داد.

شروع کسب و کار در بحران اقتصادی با نرم افزار حسابداری پارمیس

6-استفاده از تکنولوژی:

امروزه کمتر کسب و کار متوسط و یا کوچکی وجود دارد که از تکنولوژی برای ادامه حیات خود در بازار استفاده نکند! هر روزه شاهد این هستیم که فروش اینترنتی بیشتر و بیشتر شده و هر روزه مردم بیشتر به خرید اینترنتی روی می آورند. در این بین کسب و کارهایی که میتوانند بیشتر در بازار رشد کنند به احتمال خیلی قوی تری کسب و کار اینترنتی خود را گسترش داده اند! پس به شما هم توصیه میکنیم که با گسترش خدمات الکترونیکی خود، یک گام به مشتریان خود نزدیکتر شوید!

7-اتصال به شبکه همکاران:

در هر صنفی از کسب و کارها، اتحادیه ای جهت برقراری شبکه بین کسب و کارها وجود دارد که صاحبان کسب و کار میتوانند با مراجعه و شرکت در جلسات اصناف مربوط به خود، با همکاران خود در اتحادیه آشنا شده و با همکاری و ایده گرفتن از آنها، خلاقیت و نوآوری های جدیدی را در کار خود پیاده سازی کنند.

8-کاهش هزینه ها:

با کاهش هزینه های روزانه میتوانید در ابتدای کار بیشتر کسب و کار خودتان را توسعه دهید و همچنین حتما باید مبلغی را به عنوان پس انداز در نظر گرفته که در هنگام نیاز از آن استفاده کنید.

9-بررسی مشتریان:

یکی از نکات دیگری که قبل از شروع به آن نیاز دارید، در نظر گرفتن بازار هدف و مشتریان است. اینکه مشتریان چه چیزهایی را میپسندند و دوست دارند کدام خدمات را دریافت کنند و یا شاید اینکه میخواهند خدماتی که دریافت میکنند به چه صورت باشد، از نکاتی است که باید مد نظر داشته باشیم. البته بعد از شروع کسب و کار نیز باید با استفاده از نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری، با مشتریان خود در ارتباط باشیم و همچنین اقدام به وفادار سازی مشتریان خود نماییم.

برای اطلاع از نرم افزار ارتباط با مشتری پارمیس به این لینک مراجعه فرمایید.

10-خرید و فروش نقدی:

هنگامی که شرایط اقتصادی ثبات کافی را برای چند ماه آینده ندارد بهتر است هم خودتان به کارکردن نقدی عادت کنید و هم مشتریان خود را به خرید نقدی عادت دهید. البته اگر میتوانید بهتر است به صورت غیر نقدی خرید کنید البته ممکن است کسی که از آن خرید میکنید، برای خرید نقدی تخفیف ویژه ای در نظر گیرد که در این صورت ممکن است بهتر باشد به صورت نقدی خرید نمایید.

11-استخدام تیم حرفه ای:

استخدام تیم خوب یکی از مهمترین فاکتورهای موفقیت شماست. ممکن است هنگامی که دارید تیم خود را استخدام میکنید وسوسه شوید که اشخاصی را استخدام کنید که حقوق کمتری دریافت میکنند و کار متوسطی تحویل میدهند اما اینکار را نکنید!!! یک تیم حرفه ای شاید در نگاه اول حقوق بالایی دریافت کنند ولی مطمئنا میتوانند در مدت کوتاه تری شما را به موفقیت رسانده و باعث بازگشت سرمایه اولیه شوند. البته ممکن است شخص جوانی که در ابتدای مسیر است دارای استعداد چشمیگیری در کار باشد که خوب است از آن نیز استفاده شود ولی اگر شما هم جزو آن افرادی هستید که افراد کم تجربه را با حقوق های کم استخدام میکنید، بهتر است پس از اثبات توانایی های این دسته از افراد، حقوق آنها را افزایش داده و به آنها نیز ثابت کنید که قدر انها را میدانید و نگذارید بی انگیزه و بی تلاش شوند.

12-بهترین باشید:

بازار همیشه پر از اجناس بی کیفیت یا با کیفیت پایین است. اینکه بتوانید محصولی ارائه دهید که از محصول رقبای خود بهتر باشد بسیار مهم است زیرا امروزه بسیاری از مردم به دنبال کالا ها یا خدمات خوب هستند به جای کالاها یا خدمات ارزان. البته قیمت برای مصرف کننده نیز اهمیت دارد و باعث جذب مشتری خواهد شد ولی نه به قیمت پایین آمدن کیفیت! همینکه بتوانید بهترین (یا حداقل جزو بهترین ها) باشید، به اندازه زیادی میتواند به معروف شدن و یا برندینگ شما کمک نماید.

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!