مقالات

نحوه کار با ماشین حساب حسابداری

پارمیس : ماشین حساب حسابداری، یکی از پرکاربردترین ابزارها در میان دانشجویان و شاغلان در حوزه حسابداری است. این ابزار دارای کاربردهای بسیار زیادی است و شما می توانید با استفاده از این ابزار ساده و در عین حال کاربردی، به جواب سوالاتتان در محاسبات مختلف و تخصصی خود برسید.
اما شاید بسیاری از شما با کاربرد دقیق این ابزار آشنا نباشید و نتوانید به خوبی از آن استفاده کنید. زیرا امروزه استفاده از نرم افزار حسابداری و انجام بسیاری از محاسبات از این طریق باعث شده است تعداد کمی به سراغ ماشین حساب بروند.
در این پست تعدادی از دکمه های پرکاربرد و مهم ماشین حساب حسابداری را به شما معرفی کردیم که می تواند در کار با این ابزار به شما کمک کند.
در ابتدا توصیه می کنیم که قبل از خواندن این پست، یکبار دکمه های ماشین حساب را به همراه نام آن ها، بررسی کنید تا موارد گفته شده بهتر به خاطرتان بماند.

1-دکمه C یا CE:

این دکمه برای پاک کردن اخرین عدد وارد شده در ماشین حساب به کار میرود.

2-دکمه AC:

این دکمه محاسبات قبلی وارد شده را از حافظه موقت ماشین حساب پاک میکند. توجه کنید که برای محاسبات جدید و یا فاکتور جدید حتما باید از این دکمه استفاده شود و نباید اشتباها از دکمه C استفاده گردد زیرا این دکمه فقط اخرین عدد وارد شده را پاک خواهد کرد.

۳-دکمه GT:

این دکمه که مخفف کلمه Grand Total میباشد جمع تمام محاسبات قبلی انجام شده با ماشین حساب را نشان میدهد. برای استفاده از این امکان ابتدا با استفاده از دکمه AC محاسبات قبلی را از حافظه کوتاه ماشین حساب پاک میکنیم و محاسبات مورد نظر را وارد میکنیم.برای مثال میخواهیم جمع مبلغ فاکتوری را محاسبه کنیم، فاکتور شامل محاسبات زیر است:
۲*۳=۶
۶*۳=۱۸
این محاسبات رو پشت سر هم انجام میدهیم و بین آنها هیچ دکمه ای را فشار نمیدهیم. پس از پایان محاسبات دکمه GT را فشار داده و جمع نتایج محاسبات قبلی را مشاهده میکنیم. در این مثال بعد از دکمه GT عدد ۲۴ نمایش داده خواهد شد.

۴-کلید TAX+ و TAX-:

این کلید برای افزودن یا کم کردن مالیات به مبلغ پایانی فاکتور استفاده خواهد شد. برای استفاده از این کلید، پس از محاسبه فاکتور نهایی با فشردن این دکمه ها به صورت اتومات مبلغ مالیات از مبلغ نهایی فاکتور کم شده و یا اضافه میشود. لازم به ذکر است که مبلغ مالیات به صورت درصد در حافظه ماشین حساب قابل ذخیره سازی است.

۵-کلید SET:

برای ذخیره کردن میزان مالیات از دکمه SET استفاده میکنیم به این صورت که نرخ مالیات را وارد میکنیم مثلا برای ۹ درصد مالیات عدد ۹را وارد کرده و کلید TAX- و یا TAX+ را بسته به اینکه میخواهیم مالیات را کم یا اضافه کنیم، میفشاریم. اگر نیاز به تغییر نرخ داشتیم نیز همین مراحل را طی میکنیم. و البته باید توجه داشته باشیم که فقط یک نرخ برای مالیات میتوانیم ذخیره نماییم.

 

دانلود نرم افزار حسابداری رایگان پارمیس همراه برای مدیریت حساب های شخصی

 

۶-کلید MU:

این کلید محاسبه ی علاوه ی چند درصد را بر عهده دارد. به طور مثال میخواهیم به عدد ۱۰۰ بیست درصد از خودش را اضافه کنیم در این صورت پس از وارد کردن عدد ۱۰۰، دکمه MU و سپس عدد ۲۰ را وارد کرده و عدد حاصل همان ۱۲۰ خواهد بود.
کاربرد دیگر این کلید برای این مورد است که مثلا میخواهیم بدانیم که چه عددی است که پس از کسر ۵درصد از آن عدد ۱۰۰ حاصل میشود. برای محاسبه این مورد باید اول دکمه MU سپس عدد ۵ سپس دکمه / و سپس عدد ۱۰۰ را وارد کنیم و جواب حاصل خواهد شد. برای تست کردن درستی جواب، از عدد بدست آمده ۵٪ کم کرده و به عدد ۱۰۰ خواهیم رسید.

۷-کلید TM:

این دکمه برای وارد کردن ساعت به فرمت :ساعت/دقیقه/ثانیه است و میتوان بر روی این ساعت اعمال جمع یا تفریق انجام داد.

۸-کلید FEED:

این کلید برای ماشین حساب هایی است که به چاپگر متصل میشوند و با استفاده از این خصوصیت میتوان پس از فشردن این دکمه رول کاغذ چاپگر را یک خط بالاتر برد.

۹-کلید -M، +M و MRC:

این سه کلید مکمل برای جمع یا تفریق چندین عبارت به کار میروند. مثلا میخواهیم دو عبارت را با هم جمع و سومی را از مجموع آنها کسر نماییم. برای اینکار پس از محاسبه دو عبارت اول دکمه M+ و پس از عبارت سوم دکمه M- را وارد میکنیم و در پایان با زدن کلید MRC نتیجه را مشاهده میکنیم.

۱۰-کلید correct:

ممکن است برای شما هم پیش آمده است که پس از محاسبات فراوان و وارد کردن متوالی اعداد در ماشین حساب، یکی از اعداد را اشتباهی وارد کنید و فکر کنید که باید از ابتدا همه محاسبات را انجام دهید در حالی که کلید correct در اینجا به کمک شما خواهد آمد. برای تصحیح عدد اشتباه وارد شده، ابتدا کلید correct را فشرده و سپس دکمه CE را میفشاریم تا عدد قبلی حذف شود و عدد صحیح را وارد میکنیم و پس از پایان دوباره کلید correct را میفشاریم.

۱۱- کلید IT:

وظیفه ی این دکمه شمارش تعداد اعداد وارد شده است و به ما میگوید که برای محاسبه ی عدد نهایی چند عدد وارد شده است.

نوشته های مشابه

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!