مقالات

بهترین نرم افزار حقوق و دستمزد برای کسب و کارها

 نیروی انسانی بدون در نظر گرفتن اندازه یک شرکت یا کسب و کار به عنوان مهم ترین بخش و سرمایه یک شرکت در پیشبرد اهداف اصلی آن معرفی می شود و درنتیجه بخش مهمی از هزینه های جاری شرکت را نیز به خود اختصاص خواهد داد. بنابراین دقت در محاسبه کارکرد کارکنان و تعیین میزان حقوق و دستمزد ماهیانه آنها از مهم ترین وظایف بخش حسابداری به حساب می آید که گاهاً اشتباهی کوچک در پرداخت حقوق و پاداش کارکنان می تواند دردسرهای بزرگی را برای صاحبان مشاغل به وجود آورد. امروزه در پاسخ به این نیاز مهم حسابداری، نرم افزارهای حقوق و دستمزد طراحی شده اند که متناسب با نیازهای حسابدار در محاسبه حقوق و پاداش، ویژگی ها و فاکتورهای جدیدی به آنها اضافه می شود.

با در نظر گرفتن همین اهمیت می توان گفت یکی از نیازهای اساسی هر کسب و کار از همان روزهای اولیه شکل گیری، تعریف سیستمی دقیق برای ثبت ساعت های کاری کارکنان و محاسبه حقوق و دستمزد آنها با توجه به شرایط قید شده در قرارداد کاری است. در نتیجه انتخاب نرم افزار حقوق و دستمزد مناسب با نیازهای شرکت ازجمله اقدام های اولیه شروع کسب و کار جدید است که در ادامه با ویژگی های این نوع از نرم افزار بیشتر آشنا می شویم.

نرم افزار حقوق و دستمزد

مهم ترین ویژگی هایی که نرم افزار حقوق و دستمزد باید داشته باشد

ازجمله کارهایی که حسابدار در پایان هر ماه باید انجام دهد، محاسبه مجموع کارکردهای هر یک از کارکنان در طول ماه جاری، ثبت دقیق مرخصی ها، دیرکردها و اضافه کاری های افراد و درنهایت محاسبه حقوق و دستمزد فرد بر اساس شرایط قرارداد است.

در چند سال گذشته حسابداران تمام این محاسبات را به کمک برنامه اکسل انجام می دادند که به واسطه امکان فرمول نویسی و محاسبات دقیق آن، تا حد قابل توجهی از فشار کاری حسابداران در پایان ماه کم می کرد و برای انجام محاسبات حسابداری گزینه بسیاری مناسبی بود. اما همگام با گذشت زمان، تکنولوژی های پرداخت و نرم افزار حسابداری نیز تغییر کردند و همین امر باعث شد برنامه اکسل کارایی خود را تا حدودی از دست بدهد.

توسعه نرم افزار حقوق و دستمزد

نرم افزارهای حقوق و دستمزد مناسب با فناوری جدید حرکت کرده و در کنار بهبود سرعت و دقت در بسیاری از امور حسابداری حقوق و دستمزد کارکنان، پرداخت حقوق و بیمه کارکنان را نیز سهولت بخشیده است.

با توجه به مطالب بالا نیاز هر کسب و کار بسته به نوع فعالیت و شرایط استخدام کارمندان و نیز اندازه آن که تعداد کارکنان را مشخص می کند، عاملی موثر در انتخاب نرم افزار حقوق و دستمزد مناسب شرکت است. علاوه براین لازم است با ویژگی های نرم افزارهای حقوق و دستمزد آشنا باشید تا بتوانید با توجه به نیاز و بودجه بهترین نرم افزار حقوق و دستمزد را خریداری نمایید.

 

فاکتورهای بهترین نرم افزار حقوق و دستمزد

لیستی از بهترین ویژگی و فاکتوری که باید نرم افزار حقوق و دستمزد داشته باشد:

  • صدور فیش حقوقی توسط نرم افزار حقوق و دستمزد

اولین دلیلی که باعث می شود صاحب کسب و کار به فکر تهیه نرم افزار حقوق و دستمزد بیفتد، محاسبه حقوق کارکنان و صدور فیش حقوقی برای آنها است. بنابراین زمانیکه تعداد کارکنان افزایش یافته و ثبت اطلاعات کارکرد و محاسبه حقوق با توجه به شرایط مختلف قراردادی زمانبر می شود، نیاز به تهیه نرم افزار حقوق و دستمزد شکل می گیرد.

ویژگی بارز سیستم حقوق و دستمزد امکان فرمول نویسی برای محاسبه دقیق حقوق هر کارمند با توجه به مزایا، پاداش و کسورات مد نظر برای هر فرد است.

  • تهیه لیست مالیات حقوق توسط نرم افزار حقوق و دستمزد

ازجمله مباحث مهم در حسابداری حقوق و دستمزد، محاسبه مالیات حقوق افراد با توجه به میزان حقوق و نرخ مالیات تعیین شده توسط اداره امور مالیاتی است.

به همین دلیل مهم است نرم افزار حقوق و دستمزد بتواند لیست مالیات حقوق و دستمزد کارکنان را همزمان با محاسبه و صدور فیش حقوقی تهیه نماید. به ویژه اینکه برای پرداخت مالیات حقوق کارکنان، حسابدار موظف است میزان مالیات حقوق را محاسبه و از حقوق کارکنان کسر نماید. از آنجا که مسئولیت پرداخت مالیات حقوق با حسابداری است و امکان پرداخت مالیات به صورت آنلاین وجود دارد؛ ویژگی مهم در این زمینه برای نرم افزار حقوق و دستمزد ارائه گزارش و لیست مالیات حقوق با قالب درست برای آپلود کردن در سایت tax.gov.ir است.

پیشنهاد مطالعه : مالیات چیست؟ تقسیم بندی انواع مالیات در ایران
  • تهیه لیست بیمه یا فایل بیمه از طریق سیستم حقوق و دستمزد

ازجمله شرایط استخدامی که هر شرکت ملزم به رعایت کردن آن است، پرداخت حق بیمه برای تمامی کارکنان است. بنابراین به ازای هر ماه کارفرما موظف است لیست بیمه کارکنان خود را تهیه و حق بیمه را بر اساس آن پرداخت نماید. همان طور که می دانید میزان بیمه متناسب با میزان حقوق افراد متغیر است که باید به درستی محاسبه و پرداخت شود. امروزه پرداخت لیست بیمه نیز به صورت آنلاین امکان پذیر است که باید لیست بیمه یا فایل بیمه به صورت گزارش استخراج و در سایت samt.tamin.ir بارگذاری شود.

تهیه لیست بیمه و مالیات حقوق در نرم افزار حقوق و دستمزد

  • تهیه فایل بانک در نزم افزار حقوق و دستمزد

مهم ترین پرداخت در بحث حقوق و دستمزد کارکنان، واریز حقوق به حساب کارکنان است که بخش عمده ای از هزینه ها و جریان های مالی شرکت را متناسب به اندازه شرکت در بر می گیرد. به ویژه برای شرکت هایی که تعداد کارمندان زیادی دارد، امکان پرداخت اینترنتی حقوق و دستمزدها و عدم نیاز به مراجعه حضوری به بانک اهمیت بسیاری دارد. یکی دیگر از ویژگی های کاربردی نرم افزار حقوق و دستمزد امکان تهیه فایل بانک و پرداخت حقوق از طریق درگاه اینترنتی آن بانک است.

  • مدیریت اقساط پرسنل در سیستم حقوق و دستمزد

یکی از مزیت هایی که برخی از شرکت ها برای کارکنان خود در نظر می گیرند، امکان تسهیلات و وام دادن به افراد با توجه به فیش حقوقی و دیگر شرایط است. بنابراین حسابداری می بایست در فیش حقوقی افرادی که از طرف شرکت وام دریافت کرده اند و زمان پرداخت اقساط آنها فرارسیده است، مبلغ هر قسط را نیز در نظر بگیرد. بنابراین یک سیستم حقوق و دستمزد کامل امکان مدیریت اقساط پرسنل را به حسابدار داده و این آیتم نیز در فرمول نویسی فیش حقوقی وجود دارد.

ویژگی های نرم افزار حقوق و دستمزد

  • صدور احکام حقوقی به صورت شناور در نرم افزار حقوق و دستمزد

شرایط کاری کارکنان در هر شرکت و با توجه به نوع سمت کاری می تواند مفید باشد. برخی کارها به صورت تمام وقت و برخی دیگر به صورت نیمه وقت تعریف می شوند. گاهی یک شرکت با برخی از کارکنان خود به صورت پروژه ای قرارداد می بندد و یا به دلیل بروز شرایطی خاص در جامعه مانند شیوع ویروس کرونا بسیاری از کارکنان به صورت دورکاری با شرکت همکاری می کنند. از ویژگی هایی که لازم است برای نرم افزار حقوق و دستمزد در نظر بگیرید، صدور احکام حقوقی به صورت شناور است که متناسب با شرایط کاری یا تعریف شیفت کاری می توان برای هر فرد کارکرد ماهانه را ثبت و بر اساس آن حقوق و دستمزد را محاسبه نمود.

  • پیوست تمام مدارک و اسناد پرسنل در نرم افزار حقوق و دستمزد

بایگانی کردن تمامی اسناد و مدارک در زمان فعالیت هر شرکتی بسیار مهم است. زیرا ممکن است به هر دلیلی در آینده به برخی از این اسناد نیاز پیدا کند. از مزیت مهم نرم افزار حقوق و دستمزد ثبت تمامی فیش های حقوقی با تمام جزئیات پرداخت است که این اطلاعات در نرم افزار ذخیره می شود و اگر به هر دلیلی مانند شکایت کردن کارکنان از عدم پرداخت کامل حقوق توسط کارفرما، به این اطلاعات نیاز پیدا شود به سهولت قابل دسترسی هستند.

همچنین برخی از نرم افزارها امکان پیوست تمام اسناد و مدارک و قرارداد پرسنل را در نظر گرفته اند که در این صورت بایگانی جامع و کاملی برای کارفرما فراهم می آورد.

بهترین نرم افزار حقوق و دستمزد  

محاسبه دقیق حقوق کارکنان به کمک نرم افزار حقوق و دستمزد پارمیس

فناوری اطلاعات پارمیس سال ها است که در زمینه طراحی نرم افزار حسابداری مناسب کسب و کارهای مختلف فعالیت دارد و به دلیل تجربه چندین سال فعالیت خود توانسته است به درک درستی از نیازهای مشاغل مختلف در امور حسابداری دست یابد. یکی از محصولات مهم پارمیس، نرم افزار حقوق و دستمزد است که در راستای پاسخگویی به نیازهای حسابداری در بحث پرداخت حقوق توانسته است تمام ویژگی های ضروری برای نرم افزار حقوق و دستمزد را به کاربران خود ارائه دهد.

علاوه براین، پارمیس به منظور تأمین نیازهای سازمان های بزرگ، نرم افزار حسابداری یکپارچه خود ارائه داده است که نرم افزار حقوق و دستمزد در کنار دیگر نرم افزارها مانند نرم افزار مالی و حسابداری، نرم افزار بازرگانی، نرم افزار تولید و بهای تمام شده، نرم افزار انبار، نرم افزار پخش مویرگی، نرم افزار مدیریت و ارتباط با مشتری قرار گرفته است.

از ویژگی های مهم این محصول از فناوری اطلاعات پارمیس امکان تهیه فایل بانک ملت و صادرات برای واریز حقوق پرسنل پس از محاسبه دقیق فیش حقوقی با توجه به فرمول نوشته شده برای محاسبه حقوق است. همچنین می توان لیست بیمه و لیست مالیات حقوق را نیز به صورت گزارش خروجی از این نرم افزار دریافت و برای انجام کارهای قانونی مربوطه آنها را در سایت بیمه و مالیات بارگذاری نمود.

نرم افزار حقوق و دستمزد پارمیس برای صدور فیش حقوقی قابلیت مدیریت اقساط و صدور احکام حقوقی شناور را نیز برای کاربران خود در نظر گرفته است. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با بخش فروش تماس حاصل نمایید.

 

نوشته های مشابه

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!