حسابداری خرید یا حسابداری فروش | نرم افزار صندوق فروش فروشگاهی

منتشر شده در مقالات
چهارشنبه, 15 دی 1395

موسسه بازرگانی چیست؟

موسسه بازرگانی یک واحد اقتصادی یا تجاری است که در جهت یافتن سود به خرید و فروش کالاها می پردازد.

حسابداری شرکت بازرگانی خرده فروش چیست؟

تعریف عمده درباره شرکت های بازرگانی بدین صورت است که این شرکت ها به جای ارائه خدمات، کالاها را خرید و فروش می کنند. که در این بین شرکت های بازرگانی که به صورت مستیقیم با مشتری یا مصرف کننده در ارتباط هستند و به آنها کالا می فروشند را شرکت های بازرگانی خرده فروش می گویند.

حسابداری شرکت بازرگانی عمده فروش چیست؟

با توجه به تعریف شرکت بازرگانی در مطالب بالا، شرکت های بازرگانی عمده فروش شرکت هایی هستند که کالاها را شرکت های خرده فروش می فروشند.

حسابداری درآمد و هزینه ها در شرکت های بازرگانی: هزینه های موجود در شرکت های بازرگانی بر خلاف شرکت های خدماتی به دو دسته یا گروه تقسیم می شوند که عبارت است از:

  • قیمت کالای فروخته شده
  • هزینه های عملیاتی

نکته: هزینه های عملیاتی در یک شرکت بازرگانی مانند هزینه هایی است که در یک شرکت خدماتی یافت می شود.

خرید و فروش کالا چیست؟

در ابتدا به مبحث درآمد فروش می پردازیم و در ادامه به اصطلاحات موجود در این زمینه اشاره می کنیم.

درآمد فروش زمانی ثبت می گردد که کسب شده باشد و این روند بر طبق اصل شناسایی درآمد است و این اتفاق زمانی می افتد که کالاها از فروشنده به خریدار منتقل شده باشد که در این صورت است که معامله فروش کامل شده و بهای فروش ساخته می شود.

در زمانی که معامله فروشی صورت می گیرد باید حساب دارایی را بدهکار کنیم و در این زمان حساب درآمد و حساب فروش را به همان میزان بستانکار کنیم. در صورتی که فروش به صورت نقدی انجام شده باشد باید حساب نقد را بدهکار کنیم و در صورتی که فروش اعتباری داشته باشیم در این صورت باید حساب های دریافتنی را بدهکار کنیم.

نکته مهم: در صورتی که فروش از نوع اعتباری داشته باشیم ممکن است مقدار بدهی تا دوره بعدی وصول نگردد به همین دلیل است که درآمد فروش بدست آمده در یک دوره خاص تفاوت عمده ای با نقد دریافتی بابت فروش در همان دوره دارد.

کالا: جنس یا اجناسی که برای ارائه و فروش به مشتریان از تولیدکنندگان و یا عمده فروشان آن جنس خریداری می گردد.

خرید نسیه: خریدار کالا تعهد می دهد که پس از دریافت کالا بهای آن را ظرف مدت مقرر به فروشنده تحویل بدهد.

فروش نقدی: فروش نقدی به معنای پرداخت به موقع بهای تمام شده کالا در هنگام خرید کالا و یا دریافت خدمات از فروشنده

فروش نسیه: بهای تمام شده کالا ظرف مدت از قبل تعیین شده پس از خرید کالا از خریدار توسط فروشنده پرداخت می گردد.

تخفیفات: فروشنده کالا بخشی از بهای تمام شده کالا را به عنوان تخفیف از بهای تمام شده نهایی کسر می کند. تخفیفات شامل تخفیف توافقی، تخفیف تجاری، تخفیف نقدی و برگشت کالا و تخفیفات می باشد.

برگشت از فروش و تخفیفات به معنای این است که در مواردی که کالای فروخته شده مشکلی داشته باشد مثلا معیوب و یا ناقص باشد و یا اینکه از کیفیت پایینی برخوردار باشد و یا مثلا بر اساس درخواست مشتری نباشد ممکن است شرایطی به وجود بیاورد که مشتری کالاهای دریافت شده را به صورت اعتباری پس بدهد یعنی زمانی که کالاها به صورت اعتباری فروش رفته باشند و در غیر این صورت یعنی زمانی که مشتری بهای تمام شده کالاها را به صورت نقدی پرداخت کرده باشد در صورت تسویه با وی این معامله را به صورت برگشت از فروش ثبت می نماییم.

در وضعیتی دیگر ممکن است مشتری کالا را در صورت کسر بخشی از بهای تمام شده کالا توسط فروشنده در نزد خود نگهداری می کند به این نوع معامله که با نام تخفیفات فروش شناخته می شود صورتی دیگر از برگشت از فروش گویند کسر بخشی از قیما کالای فروش رفته به علت کیفیت پایین آن است.

نکته مهم: در مقابل حساب درآمد که به صورت واحد ثبت می شود تخفیفات و برگشت از فروش به صورت یکجا و باهم ترکیب می شوند.

در این سو برگشت از خرید و تخفیفات در دفاتر حسابداری فروشنده ثبت می شوند که در واقع همان برگشت از فروش و تخفیفات هستند که این مفهوم در مقابل حساب خرید قرار می گیرد و به طور ذاتی ماهیتی بستانکاری دارد.

هزینه حمل: ممکن است خریدار به دلیل فاصله فروشنده کالا تا مقصد خود هزینه هایی را با عنوان هزینه حمل کالا متحمل شود که این هزینه ها به عهده خریدار می باشد نه فروشنده.

در واقع هزینه های حمل بخشی از ثیمت خرید هستند که نیازمند این است که تعیین شود کدام طرف معامله هزینه حمل را متحمل شود همان طور که در مطالب بالا ذکر شد هزینه حمل با خریدار است اما دو اصطلاح فوق مبدا به معنای این است که خریدار باید بهای حمل کالا را بپردازد و فوق مقصد به معنای این است که فروشنده هزینه حمل کالا را بپردازد.

موجودی در دست اصطلاحی است برای تعیین قیمت موجودی هایی که به صورت فیزیکی وجود دارند و شامل مراحلی است که در زیر ذکر می شود.

در ابتدا باید تعداد واحد های موجود را محاسبه کنیم، سپس و قیمت تمام واحدهای موجود را در هریک از گروه های موجود اعمل کنیم. برای اینکه بتوانیم بهای واحد را تعیین کنیم نیازمند روش هایی برای بها یابی موجودی هستیم.

حال به نحوه حسابداری شرکت های بازرگانی می پردازیم:

شرکت های بازرگانی یا واحدهای اقتصادی می توانند جهت ثبت در دفاتر قانون از ابتدای سال مالی شروع کنند و هم چنین می توانند از روش های ادواری و یا دائمی جهت ثبت استفاده کنند، نکته مهم این است که حسابداری شرکت های بازرگانی به گونه ای است که حق تغییر را بر اساس ثبات رویه در طول سال مالی را ندارند.

نکته مهم: در روش دائمی اصطلاحاتی نظیر موجودی کالا وجود دارد که به معنای کالای خریداری شده است، همچنین در هنگام فروش کالا، بهای تمام شده فروش کالا در دفاتر حسابداری نیز ثبت می شود.

نکته مهم: در روش دومدر هنگامی که کالایی خریداری می شود از کلمه خرید استفاده می کنیم و بهای تمام شده کالا زمانی در دفاتر حسابداری ثبت می شود که بخواهیم حساب های موقت را در پایان سال مالی ببندیم، یعنی بهای تمام شده کالایی که به فروش رفته است در دوره ثبتی در دفاتر نباید ثبت شود.

تاریخ تعلق مالیات بر ارزش افزوده

بر اساس ماده 11 قانون مالیات بر ارزش افزوده، تاریخ تعلق مالیات بر ارزش افزوده به صورت زیر است:

عرضه کالا که شامل سه مورد است:

  1. تاریخ صورت حساب، تاریخ تحویل کالا یا تاریخ تحقق معامله کالا که مقدم باشد و حسب مورد
  2. در موارد مذکور در تبصره ماده 4 این قانون، تاریخ ثبت دارایی در دفاتر یا تاریخ شروع استفاده هر کدام که مقدم باشد یا تاریخ شروع استفاده هرکدام که مقدم باشد یا تاریخ برداشت، حسب مورد
  3. در مورد معاملات موضوع ماده 9 این قانون، تاریخ معاوضه

ارائه خدمات که شامل دو مورد است:

  1. تاریخ صدور صورتحساب یا تاریخ ارائه خدمت، هرکدام که مقدم باشد حسب مورد
  2. در مورد معاملات موضوع ماده 9 این قانون تاریخ معاوضه

صادرات و واردات که شامل یک مورد است:

1. در مورد صادرات، هنگام صدور و در مورد واردات تاریخ ترخیص کالا از گمرک در خصوص خدمت ، تاریخ پرداخت ما به ازاء

تبصره: در صورت استفاده از ماشین های صندوق، تاریخ تعلق مالیات، تاریخ ثبت معامله در ماشین میباشد.

  • آخرین بار تغییر یافته چهارشنبه, 05 مهر 1396 12:06

  • 0 نظر

محبوب ترین مقالات

اگر سوالی دارید با ما در میان بگذارید

نام و نام خانوادگی

ایمیل

موبایل (در صورت ثبت پاسخ برای شما پیامک میشود)

نظر شما

کد امنیتی

نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت نمایش داده می شود.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!