اخبار فناوری اطﻼعات

تولید باتری های Sodium‪-‬ion با ترکیب فلزی جدید و ارزان قیمت

باتری های لیتیوم یا لیتیوم-یون امروزه به شکل گسترده ای برای تامین انرژی گجت های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. اما این ماده در طبیعت چندان فراوان نیست و به همین دلیل قیمت بالایی دارد. محققان دانشگاه علوم توکیو برای حل این مساله به دنبال استفاده از باتریهای سدیم-یون هستند که از ترکیب فلزی جدیدی برای الکترود بهره می برد.

Shinichi Komaba و تیمش با ترکیب اکسید آهن، اکسید سدیم و اکسید منگنز توانسته اند باتری سدیمی تولید کنند که تقریبا همانند یک باتری لیتیوم‫-‬یون شارژ نگه داشته و ماده اولیه آن هم بسیار فراوان تر است‫.‬ برای ساخت این باتری، تیم تحقیقاتی مواد مذکور را به صورت پودر با یکدیگر مخلوط کرده و برای ۱۲ ساعت در دمای ۹۰۰ درجه سانتی گراد قرار دادند. نتیجه این فرایند ماده ای با فرمول Na2/3[Fe1/2Mn1/2]O2 بود که به عنوان الکترود مثبت باتری استفاده شده و در الکترود منفی هم فلز سدیم قرار گرفته است.

این باتری ها به جای عناصر گرانقیمتی همچون نیکل و کبالت از آهن استفاده می کنند‫.‬ البته باتری سدیمی فعلی این محققان تنها تا ۳۰ بار شارژ قابل استفاده است و این نکته نشان می دهد که باتری سدیم‫-‬یون هنوز راه زیادی تا اسمارت فون، تبلت یا ماشین الکتریکی (EV)‬ شما دارد‫.‬

البته این تنها راه حلی نیست که برای ارزان کردن باتری گجت ها پیگیری می شود. کریس جوهانسون از لابراتوار ملی Argonne واقع در ایالیت ایلی نویز آمریکا، در حال کار بر روی باتری عجیب و غریب دیگری با الکترود مثبت پنتاکسید وانادیوم و الکترود منفی سدیم است که می تواند تا ۲۰۰ بار شارژ شود. البته این محقق اعتقاد دارد که باتری های سدیمی حداقل به ۱۰ سال زمان برای ورود به بازار نیاز دارند.

پیش بینی شما در خصوص منبع تامین انرژی گجت های ریز و درشت آینده چیست؟ چه راه حلی می تواند نیروی طولانی مدت و پاک تری را برای ابزارهای آینده تدارک ببینید؟

 

برگرفته از سایت نارنجی

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!