اخبار حسابداری

تدوین نقشه راه برای انطباق استانداردهای حسابداری ملی با معیارهای بین المللی

 
وزیر امور اقتصادی و دارایی طی سخنانی در همایش استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی (IFRS) خواستار تدوین نقشه راه برای انطباق استانداردهای گزارشگری مالی بنگاه های داخل کشور با معیارهای بین المللی شد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصاد و دارایی (شادا)، سیدشمس الدین حسینی با بیان این مطلب، بخش عمده این وظیفه را بر عهده نهادهایی چون وزارت اقتصاد، سازمان حسابرسی، سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان امور مالیاتی کشور دانست و افزود: علاوه بر سازمان های حاکمیتی، حضور و تلاش جامعه حسابداران رسمی و انجمن حرفه ای حسابداران و حسابرسی کشور نیز در این راستا بسیار مفید خواهد بود.

وی در تشریح ویژگی های نقشه راه مورد نظر خود برای استانداردسازی گزارشگری مالی مدنظر مسئولان اقتصادی کشور گفت: در این نقشه، باید علاوه بر ارزیابی شکاف و موارد عدم انطباق با استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی در ایران، آثار و پیامدهای بکارگیری استانداردهای جهانی نیز مورد بررسی قرار گیرند و برای چالش های احتمالی راهکارهای لازم پیشنهاد شده باشد. همچنین باید برنامه زمانی پیشرفت کار تدوین شده و در راستای آموزش و ترویج به کارگیری استانداردها، برگزاری گردهمایی ها و کارگاه های آموزشی لازم، به صورت ادواری، در دستور کار قرار گیرد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: خوشبختانه از آنجا که در ایران، از ابتدای امر، برای تدوین استانداردهای حسابداری، توجه ویژه ای به استانداردهای بین المللی صورت گرفته، تفاوت استانداردهای ملی حسابداری ما با استانداردهای بین المللی چندان زیاد نیست، اما این نباید به معنای آسودگی خاطر ما باشد.

حسینی با بیان اینکه می توان فهرستی از عدم انطباق های استاندارد حسابداری مالی در کشور با استانداردهای بین المللی تهیه کرد، افزود: این عدم انطباق ها آنجا بیشتر نمایان می شود که احساس نیاز برای جلب سرمایه های خارجی، چه در قالب FDI و یا FPI افزایش می یابد.

وی گفت: این عدم تطابق، زمانی که سازمان بورس و اوراق بهادار ایران و سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران، در تکاپوی یافتن شرکا و سرمایه گذاران خارجی یا عرضه بنگاه ها در بورس های بین المللی و نیز استفاده از ظرفیت های مالی خارجی برای خصوصی سازی افتادند، بیشتر بروز کرد.

وزیر اقتصاد افزود: همین امر سبب شد که هم اکنون سازمان های یاد شده، پی گیر انطباق استانداردهای ملی با استانداردهای بین المللی و حتی الزام دربکارگیری این استانداردها از سوی بنگاه ها باشند.

حسینی تصریح کرد: مشکل عدم انطباق استانداردها، هنگام حضور در بازارهای پولی بین المللی و اخذ منابع قرضی یا وام از موسسات مالی بین المللی و جهانی نیز نمایان می شود.

وی افزود: البته سطح انطباق، نزد بنگاه های مختلف، متفاوت است. به عبارتی، آنهایی که ناگزیر به حضور در بازارهای مالی بین المللی بوده اند، از انطباق بیشتری برخوردار هستند.

وزیر اقتصاد یادآور شد: همین امر ضرورت تدوین یک برنامه عمل کارآ و دقیق که شکاف عمل و در عین حال شکاف در حوزه گروه های خاص، فعالیت و بنگاه ها را تحلیل و ارزیابی کرده و پوشش دهد، بیشتر نمایان می کند. اگر چه تصریح می کنم، تعریف و ترویج اهمیت موضوع، پیشران اصلی برنامه عمل خواهد بود.

وی افزود: شاهد عملی این موضوع، تلاش سازمان بورس و اوراق بهادار است که از دو سال پیش، این امر را در حوزه شرکت های بورسی به جد دنبال کرده و حاصل این تلاش، مصوبه ای از سوی هیأت عامل سازمان حسابرسی است که مقرر می دارد، آن گروه از شرکت ها و نهادهای مالی ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار که توسط سازمان بورس مشخص می شوند و به تبع آن، شرکت های فرعی و وابسته مربوط، باید در تهیه صورت های مالی خود از استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی استفاده کنند.

حسینی با بیان اینکه وقفه تشخیص، اغلب طولانی تر از وقفه تصمیم و یا وقفه در عمل است، تصریح کرد: باید تلاش کرد تا ضرورت مسأله، سریع تر برای بنگاه های ایرانی معرفی و شناسایی شود.

وی افزود: ما شرکت های ایرانی بزرگی داریم اما آنها برای جهانی شدن، ناگزیر به حضور بیشتر در بازارهای پولی، مالی کالا و خدمات جهانی هستند، بنابراین در این شرایط، بکارگیری استانداردهای بین المللی حسابداری، یک زیر ساخت است و این امر باید بیشتر مورد توجه بنگاه ها و نهادهای مربوط قرار گیرد.

وزیر اقتصاد گفت: مطابق سند چشم انداز، ایران در افق ۱۴۰۴ کشوری فعال و دارای تعامل سازنده و موثر با جهان است، کشوری که به جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه چشم دوخته است ، بنابراین ناگزیر به ارتباط با جهان اقتصادی و مالی بین المللی است که برای تسهیل این ارتباط، نیازمند یکنواخت سازی استانداردهای مالی هستیم.

وی تأکید کرد: باید زبان گزارشگری مالی بنگاه های کشور بین المللی شود تا در شکار فرصت ها و جذب شرکا موفق باشیم، هزینه های مبادلاتی را کاهش داده و از رقبا پیش بیافتیم.

حسینی تصریح کرد: البته سرعت ودقت در به کارگیری استانداردهای یاد شده در گرو عوامل متعددی است، چه بسا نخستین عامل، شناخت و درک این مهم که استفاده از این استانداردها عامل موثری برای قابل رقابت ساختن بنگاه ها در جذب منابع مالی بین المللی و حضور در گستره اقتصاد جهانی است، کما اینکه این امر می تواند مقاومت سنتی در قبال تغییر را به رقابت خودجوش برای پذیرش تغییر و یکنواخت سازی استانداردها در سطوح مختلف تبدیل کند.

وزیر اقتصاد افزود: اگر این امر محقق شود، آن گاه غلبه بر موانع همگرایی از تفاوت چارچوب های حقوقی و قانونی گرفته تا رویه های حسابداری آسان می شود، چرا که انطباق و بکارگیری استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی یک پیش نیاز و نه یک اجبار تلقی می شود.

 

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!