اخبار حسابداری

بورس با چه روندی به پیشواز ماه رمضان می رود؟

در رفتارهای سرمایه گذاران و حرکت های منطقی معاملات بورس طی سال های قبل، همواره وضع به این منوال پیش رفته که بازار سهام تا پایان تیر ماه و اتمام فصل برگزاری مجامع عادی سالیانه روندی رو به رشد و مثبت در اختیار داشته و پس از آن نوسان مثبت در بازار سهام پس از گذشت چهار ماه ابتدایی هر سال اندکی کاهش یافته و شیب صعودی بورس رو به کندی می گراید.

.

در رفتارهای سرمایه گذاران و حرکت های منطقی معاملات بورس طی سال های قبل، همواره وضع به این منوال پیش رفته که بازار سهام تا پایان تیر ماه و اتمام فصل برگزاری مجامع عادی سالیانه روندی رو به رشد و مثبت در اختیار داشته و پس از آن نوسان مثبت در بازار سهام پس از گذشت چهار ماه ابتدایی هر سال اندکی کاهش یافته و شیب صعودی بورس رو به کندی می گراید.

.

براساس گزارش بورس نیوز، حرکت های سنتی در معاملات در خصوص ماه مبارک رمضان نیز به نوعی مطرح است، بطوریکه هر ساله با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان بورس با رکود نسبی مواجه شده و سرمایه گذاران با کاهش میزان فعالیت خود در بورس، حجم معاملات را اندکی کاهش می دهند.

.

اما پایان فصل برگزاری مجامع صاحبان سهام امسال در حالی با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان مصادف شده که طی این چهار ماه ابتدایی سال جاری بازار رونق چندانی را شاهد نبوده و بورس معاملاتی کم رمق را پشت سر گذاشته است.

.

در این رابطه می توان به معاملات بورس طی چهار ماهه ابتدایی سال ۹۰ اشاره کرد که طی آن بازار سهام بازدهی مثبت ۱٫۱۵ درصدی را به دست آورد. اما این رقم در مدت مشابه سال جاری به ۱٫۳۶ درصد منفی بدل گشته و بورس با این روند طی هفته آتی به پیشواز ماه مبارک رمضان می رود.

.

بر همین اساس گفتگویی ترتیب دادیم با دو تن از کارشناسان و فعالان بازار سرمایه تا پیش بینی های آنها را از چند و چون معاملات بورس در این ماه مبارک جویا شویم که شرح آن در ادامه آمده است.

.

محمد غفارپور در ارتباط با دوره کنونی بورس و روند احتمالی آن به دنبال نزدیک شدن به پایان فصل مجامع و نیز آغاز ماه مبارک رمضان در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: به نظر بنده، این انتظار که پس از برگزاری مجامع شرکت ها و تقسیم سود نقدی میان صاحبان سهام طی مدت زمان کوتاهی قیمت سهام در بازار ثابت مانده و در برخی موارد حتی کاهش نیز می یابد و همچنین روال سنتی در کاهش آمار معاملات روزانه طی ماه مبارک رمضان اتفاق می افتد، مواردی است که به سال های گذشته برمی گردد.

.

وی افزود: در بیان این مطلب می توان گفت در سالیان قبل که عمق بازار سرمایه کمتر از شرایط فعلی بود و به نوعی اینگونه مسایل و فاکتورها بر معاملات آثار بیشتری را اعمال می کرد، بازار سهام با کاهش قیمت ها و حجم معاملات مواجه می شد.

.

این کارشناس باسابقه بازار سرمایه خاطر نشان کرد: در حال حاضر افزایش عمق بازار سهام و رفتار حرفه ای تر و هوشمندانه تر سرمایه گذاران بورسی، موجب می شود از این پس چنین روالی کمتر مشاهده شود.

.

افزون بر اینکه در حال حاضر قیمت سهام اکثر شرکت های ارزنده در محدوده بسیار جذابی بوده و برای سرمایه گذاری مطلوب به نظر می رسد.

.

بر همین اساس به نظر می رسد چنین فاکتورهایی آثاری به نسبت کمتر از سال های گذشته را بر بورس اعمال کنند.

.

وی در خاتمه سخنان خود روند معاملات بازار سهام طی ماه مبارک رمضان را با تأکید بر مطالب یاد شده مثبت ارزیابی کرد و گفت: این بازار پر عمق طی مرداد ماه سال جاری و آغاز ماه مبارک رمضان می تواند با کوچک ترین اخبار مثبت و امیدوار کننده، به دنبال اتمام فصل مجامع صاحبان سهام پر رونق تر از سال های گذشته باشد و با پتانسیل رشد موجود در شرکت های فعال بورسی با افزایش حجم معاملات و رشد قیمت سهم ها همراه شود.

.

نسخه امسال بورس متفاوت از سال های قبل است.

رشید بیگی کارشناس ارشد بازار سرمایه در همین ارتباط به خبرنگار بورس نیوز گفت: شرایط حاکم بر وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور در سال جاری نسبت به سال های گذشته قابل قیاس نبوده و تفاوت چشمگیری با دوره مشابه سال های قبل دارد.

.

وی افزود: با توجه به مسائل و عوامل اثرگذار بر بورس طی سال جاری از جمله آثار ناشی از تحریم های بین المللی، انجام مذاکرات سیاسی با مقامات سایر کشورها از جمله گروه ۱+۵ و نیز سپری کردن سال آخر دوره جاری ریاست جمهوری از جمله عواملی هستند که بر مبنای آن نمی توان برای بورس طی ماه مبارک رمضان امسال نسخه ای مشابه با سال های قبل را پیچید.

.

وی تأکید کرد: با توجه به جمیع مسایل و عوامل به میان آمده نمی توان راجع به روند ماه آتی بازار سهام پس از پایان دوره برگزاری مجامع شرکت ها و تقسیم سود نقدی میان سهامداران به طور قطع نظر دارد.

.

این کارشناس بازار سرمایه با اذعان به اینکه همواره در بازار سهام نوسان قیمتی سهام امکان پذیر است، خاطر نشان کرد: مهمترین نکته ای که طی سال جاری پیرامون معاملات بورس مطرح است، اینکه امسال سال پایانی فعالیت این دوره از ریاست جمهوری می باشد و جدا از آثار سایر متغیرها از جمله آثار متغیرهای سیاسی و اقتصادی نشأت گرفته از موضوع تحریم ها و دیگر عوامل مترتب بر بازار، به نظر می رسد این موضوع به عنوان پارامتری مهم در مقابل رشد صعودی و قابل توجه بازدهی ها در بورس ایستادگی کند.

.

رشیدبیگی در خاتمه سخنان خود اظهار داشت: در چنین شرایطی کلیت بازار و تمامی فعالان بورسی منتظر هستند تا با به روی کار آمدن دولت جدید با سیاست های آن آشنا شده و بر مبنای آن اقدام به تصمیم گیری اقتصادی نمایند. از این رو به نظر می رسد سرمایه گذاران نه تنها در ماه مبارک رمضان امسال که همواره و طبق روال سنتی با رکود نسبی در معاملات بازار سهام همراه است، بلکه در طول سال جاری با رعایت جانب احتیاط منتظر آشنایی با سیاست های کلان دولت جدید خواهند ماند.

.

نوشته های مشابه

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!