اخبار حسابداری

راهکارهایی برای مدیریت ارز تک نرخی

کوروش پرویزیان مدیر عامل بانک پارسیان در گفت‌وگویی در پاسخ به این سؤال که از نگاه کارشناسی چقدر امکان تک‌نرخی کردن ارز در کشور وجود دارد، خاطر نشان کرد: برای تک ‌نرخی شدن ارز، نیاز است تا تمهیدات ویژه‌ای اندیشیده شود. .وی افزود: یک عدد محاسباتی از نرخ دلار در بودجه پیشنهادی به قیمت ۲۹۹۷ تومان وجود دارد که علامت درستی به بازار نمی‌دهد، چرا که اکنون ارز مبادلاتی که به فعالان اقتصادی داده می‌شود، عدد متفاوتی است.

مدیر عامل بانک پارسیان تصریح کرد: از طرف دیگر نرخ ارز در بازار ۳۵۰۰ تا ۳۶۰۰ تومان و نرخ ارز در اتاق مبادله از ۳۰۵۰ تا ۳۰۳۴ تومان خرید و فروش می‌شود که تفاوت حدود ۲۰ درصدی را به همراه دارد.

وی پیشنهاد داد، تا با استفاده از نظام ارزی شناور مدیریت ‌شده تفاوت بین ارز بازار آزاد و مبادله‌ای را به حداقل رساند و اظهار داشت: خوشبختانه با مدیریت صحیح ارز و انتظارات از سال ۹۲ به بعد فاصله بین ارز مبادله‌ای و ارز آزاد در بازار کم‌تر شده است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران به فرمول‌های محاسبه‌ای نرخ ارز اشاره کرد و گفت: روش‌ها و مدل‌های مختلفی برای محاسبه نرخ ارز وجود دارد که محاسبات در دولت، بانک مرکزی و مراجع دانشگاهی با استفاده از این روش‌ها نرخ‌های یکسانی را به ما نمی‌دهد.

وی در پاسخ به این سؤال که برخی معتقدند، نرخ تورم ۴۰ و ۲۰ درصدی دو سال اخیر در نرخ ارز محاسبه نشده و باید این اتفاق بیفتد، این‌گونه پاسخ داد که تورم اعلامی طی دو سال اخیر به مراتب کمتر و فعلا بین  ۱۴ و ۱۳ درصد است.

پرویزیان بیشترین حجم مصرف ارز را طرح‌های کلان دولت، کالاهای اساسی، ماشین آلات و کالاهای مصرفی عنوان کرد و گفت: اگر ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به درستی برگردد، بهتر می‌توان نیاز ارزی کشور را مدیریت کرد.

وی در مورد مدیریت تقاضای ارزی گفت: اگر فشار کمتری از سوی دولت و سایر متقاضیان به ذخایر ارزی بانک مرکزی وارد شود، بانک مرکزی با خاطری آسوده‌تری می‌تواند تک‌ نرخی کردن ارز را دنبال کند.

پرویزیان استفاده از ابزارهای مالی بین‌المللی برای تراز ارزی و استفاده از روش‌های بانک‌داری بین‌الملل را راهکاری برای ایجاد فضای تک ‌نرخی کردن ارز دانست و اضافه کرد: فرض کنید در مقام مقایسه قبل و بعد از برجام واردکننده‌ای که کالایش را با ۱۰۰درصد وجه نقد وارد می‌کرد، با وارد کننده‌ای که وارداتش را با  ۱۰ درصد به‌صورت نقد و ۹۰ درصد به صورت اعتباری مثلاً ۶ ماهه وارد کند، معلوم است که در حالت دوم  فشار کمتری از لحاظ  تامین صددرصد در زمان گشایش و یا  ۱۰درصد در زمان گشایش به وارد کننده و  بانک مرکزی برای  تأمین مصارف ارز کشور وارد می‌شود.

پرویزیان گفت: در آن سال‌هایی که نرخ ارز مبادلاتی ۲۴۵۰ تومان برآورد شد، برخی از فعالان اقتصادی اعداد به‌مراتب متفاوت و بعضاً کمتری را اعلام می‌کردند. در هر حال اگر ما شرایط پایداری را برای صادرات غیرنفتی کشور و جذب سرمایه‌های خارجی فراهم کنیم، تصمیمات برای تک‌ نرخی کردن ارز با اطمینان بیش‌تری گرفته می‌شود.

وی همچنین به رابطه بانک مرکزی با نهادهای مالی بین الملل و سایر بانک‌های منطقه‌ای و جهانی دنیا اشاره کرد و گفت: این موضوع بر تک ‌نرخی شدن نرخ ارز و برنامه ریزی برای ایفاء تعهدات بین المللی بی‌تأثیر نیست. علاوه بر این با تنظیم مناسبات با دیگر شرکا و بهره گیری از صندوق‌های مالی و سرمایه گذاری خارجی و نیز بهره گیری از ابزارهای مالی بین‌المللی امکان تنظیم تعهدات خارجی بیش از گذشته فراهم می‌شود.

 

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران افزود: از آنجا که در کشور ما فرصت‌های سرمایه گذاری و همچنین بازده سرمایه‌گذاری نسبت به خیلی از کشورها بالاتر است، می‌توان از این ظرفیت به خوبی و متناسب با سیاست‌های اصولی کشور و از جمله اقتصاد مقاومتی بهره برداری نمود، تا شفافیت اقتصادی و سلامت به اقتصاد کشور بازگردد. بعد از برجام می‌باید از ظرفیت تأمین مالی  نهادهایی مانند بانک جهانی بانک توسعه آسیایی و صندوق بین‌المللی پول و غیره نیز استفاده کرد.

وی گفت: در این شرایط می‌توان از این فضا برای مدیریت ارز تک نرخی استفاده کرد. اگر اتکا بودجه به ارز کمتر و از پیش‌بینی منابع آتی درآمدی کشور اطمینان وجود داشته باشد و عملکرد ما به‌گونه‌ای باشد که اطمینان را در فضای بین‌المللی ایجاد کنیم، این مساله به تک نرخی شدن ارز و پایداری نرخ ارز در داخل کشور بیش‌تر از گذشته کمک خواهد کرد.

در همین زمینه میتوانید دیدگاه بانک های بزرگ در باره شاخص دلار را نیز بخوانید...

منبع خبر: فارس

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!