اخبار حسابداری

گواهی سوء پیشینه از پیش نیازهای مجوز کسب و کار حذف می شود

معمولا برای راه اندازی کسب و کار ملزومات و پیش نیازهایی لازم است که هم از جانب خود شخص و هم از جانب مسئولان و مراجع قضایی باید برطرف شود. یکی از این پیش نیاز ها دریافت گواهی سوء پیشینه برای کسب و کارهای جدید بود که تنها به کسب و کارهایی که این گواهی را داشتند مجوز کسب و کار داده می شد. اما با توجه به شرایط حاکم بر جامعه و نیاز به راه اندازی کسب و کارهای تازه، دولت برای تسهیل امور کسب و کار، گواهی سوء پیشینه را از پیش شرط های دریافت مجوز حذف کرده است و برخی تأیید و تحقیق‌ها را به سایر ارگان‌ها سپرده است.

به گزارش فارس، مصطفی پورمحمدی در چهارمین اجلاس اتاق اصناف ایران در تهران به این نکته اشاره کرد که جامعه پیشرفته جامعه‌ای است که طبقه متوسطش بزرگ باشد و امروز یکی از دلایلی که کشور ما رو به پیشرفت است، همین مسئله است.
وی به نقش بازاریان در تاریخ انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: نقش بازار همواره تعیین‌کننده بوده و نقش مؤثری در ثبات سیاسی ایران داشته است.
به گفته وزیر دادگستری، با توجه به شرایط به وجود آمده در کشورهای همسایه به ویژه روسیه و کشورهای CIS ظرفیت صادرات به ۲۰۰ میلیون جمعیت برای کشور ما ایجاد شده است.
وی افزود: باید تولیدات خود را استانداردسازی کرده، شناسنامه دار کنیم و نرخ آن را هم متعادل کنیم، چرا که ما خود را برای صادرات محصولات تولیدی عام آماده نکرده‌ایم، در حالی که این کشورها خواستار کالاهای کوچک، محصولات و لوازم خانگی هستند که اصناف می‌توانند نقش قابل توجهی را در این زمینه ایفا کنند.
پورمحمدی همچنین به پرونده‌های تعزیرات اشاره کرد و گفت: در حوزه تعزیرات، بنای پیش گیری داریم و در سال ۹۳ پرونده‌های تعزیرات ۳۰ درصد نسبت به سال ۹۲ کاهش یافته است که در سال ۹۴ نیز این روند طی می‌شود و بنای ما در مرحله اول تذکر و سپس برخورد است.
وی به حذف موانع برای کسب و کارهای شناسنامه‌دار از سوی وزارت دادگستری اشاره کرد و گفت: زمانی برگه سوءپیشینه پیش‌شرط شروع یک کسب و کار بود، اما با تصمیم دولت، گواهی صدور سوءپیشینه از پیش‌شرط‌ های مجوز اولیه کسب و کار حذف خواهد شد و برخی تأیید و تحقیق‌ها را به سایر ارگان‌ها می‌سپاریم.
وی بر این نکته هم تاکید کرد که بازار باید بازار اسلامی بوده که در آن ثبات و سلامت مشاهده شود و امیدواریم پس از تحریم، گشایش جدی در حوزه کسب و کار ایجاد شود و کارآفرینان و سرمایه داران به ایجاد کسب و کارهای جدید مشغول شوند؛ تا فرصت های شغلی بیشتری برای جوانان فراهم شود و به این ترتیب چرخه اقتصادی و گردش سرمایه در کشور، بیش از پیش در جریان باشد.

نوشته های مشابه

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!