• 29 دی 1395

  • 0 نظر

تفاوت علی الحساب و پیش پرداخت در حسابداری چیست؟

در صورتی که وجه کل هزینه ای را قبل از رخدادی به صورت کامل بپردازیم عمل پیش پرداخت اتفاق افتاده است و به موجب آن باید مبلغ پرداخت شده را در حسابی به عنوان حساب پیش پرداخت به ثبت می رسانیم و پس از رخداد موضوع موردنظر یعنی زمانی که مدت آن سپری شد باید مقدار مبلغ را از حساب پیش پرداخت خارج و به حساب هزینه منظور کنیم. برای مثال هزینه بیمه را تا مدت 1 سال به صورت یکجا پرداخت کنیم بنابراین چون هنوز هزینه ای اتفاق نیفتاده باید به صورت ذکر شده عمل کنیم.

 

 

تفاوت علی الحساب و پیش پرداخت چیست - فناوری اطلاعات پارمیس

 

 

به عبارت دیگر پیش پرداخت مبلغی است که قبل از ارائه یا دریافت خدمات پرداخت می کنیم. پیش پرداخت در حسابداری دولتی یک نوع دارایی دائمی محسوب می شود. طبق مقررات موجود پیش پرداخت از محل اعتبارات  و بر اساس حکم و قراردادهای پیش از انجام تعهد منظور می گردد.

پیش پرداخت، حل و فصل بدهی یا پرداخت قسط قبل از تاریخ رسمی آن است. پیش پرداخت هم می تواند برای متعادل سازی مسئولیت و یا برای پرداخت های آینده مورد استفاده قرار گیرد که پیش از تاریخ پرداخت می شود.

 

 

تفاوت علی الحساب و پیش پرداخت چیست - فناوری اطلاعات پارمیس

 

 

نکته: مانده حساب پیش پرداخت جزء دارایی های جاری به شمار می آید و یک حساب دائمی می باشد.

علی الحساب در مواقعی صورت می گیرد که مقداری از کار انجام شده است و کسی که خدمات موردنظر ما را انجام می دهد در ازای دریافت مبلغی به عنوان علی الحساب کار را ادامه خواهد داد، که در این حالت مبلغ پرداختی به عنوان علی الحساب منظور می گردد.

علی الحساب به معنای پرداخت مبلغی بر طبق مقررات و به منظور ادای قسمتی از تعهد می باشد.

 

 

تفاوت علی الحساب و پیش پرداخت چیست - فناوری اطلاعات پارمیس

 

 

نکته: مبلغ پرداختی پیش پرداخت قبل از انجام کار پرداخت می شود و مبلغ پرداختی علی الحساب در قبال کار انجام شده پرداخت می گردد.

برابر ماده 28 و 29 قانون محاسبات عمومی کشور تعریف پیش پرداخت و علی الحساب بشرح زیل بیان شده است :

  • ماده 28 _ پیش پرداخت عبارت است از ، پرداختی که از محل اعتبارات مربوط بر اساس حکم و قراردادها طبق مقررات پیش از انجام تعهد صورت میگیرد .
  • ماده 29 _ علی الحساب عبارت است از ، پرداختی که به منظور ادای قسمتی از تعهد با رعایت مقررات صورت میگیرد .

در کل علی الحساب در ازای خدماتی که انجام شده پرداخت می گردد ، ولی پیش پرداخت جهت خدماتی که در آینده دریافت خواهد شد پرداخت می گردد.

  • آخرین بار تغییر یافته چهارشنبه, 29 دی 1395 16:36

  • 0 نظر

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!