مالیات و تاثیر پرداخت آن بر جامعه

مالیات و تاثیر پرداخت آن بر جامعه - 5.0 out of 5 based on 2 votes
مالیات و تاثیر پرداخت آن بر جامعه

به مقدار پول یا مالی که طبق قانون،شهروندان موظف به پرداخت آن به دولت خود هستند مالیات گویند تا دولت در جهت اداره امور کشور،تامین کالاها،خدمات عمومی و ضروری،تضمین امنیت و دفاع همگانی و عمرانی و آبادانی آنها را مورد بهره برداری قرار می دهد.میتوان گفت همکاری آحاد جامعه در پرداخت مالیات،توسعه و آبادانی یک منطقه یا یک شهر را به دنبال خواهد داشت.پرداخت مالیات سبب می شود تا افراد جامعه در ازای کسر بخشی از حقوق شخصی خود خدمات رفاهی از قبیل مدرسه،بیمارستان و ... را دریافت می کنند بنابراین این امر از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا به سبب جایگاه مالیات در افزایش توان انجام وظایف حکومتی و تاثیر مستقیم آن بر زندگی و معیشت عمومی جامعه موضوع روشنی به شمار می آید.ریشه بسیاری از خدمات اجتماعی در جامعه مالیات است.تحقق مبارزه با فقر و بی عدالتی،توسعه نظام آموزشی و سلامت با پرداخت مالیات میسر می شود از جمله موارد استفاده مالیات در جامعه میتوان به ترمیم خیابان ها و معابر شهری،تجهیز و نوسازی حمل و نقل عمومی،توسعه زیر ساخت های شهری،ایجاد فضاهای تفریحی نام برد.

اعتماد و باور عمومی از مهم ترین پشتوانه های اجرای سیاست های اقتصادی است که باعث می شود مالیات پرداختی علاوه بر کارکرد اقتصادی و درآمد سازی برای دولت در فرهنگ ومشروعیت و مقبولیت مردمی جایگاه ویژه ای را کسب کند زیرا بدون حمایت مردم نمیتوان به کارایی و اثربخشی مطلوب سیاست های اجرایی امیدوار بود.

دولت اسلامی ایران بر اساس احکام و قوانین اسلامی باید با رونق بخشیدن به کسب و کار تولید،ضمن تحقق توسعه اقتصادی،سهمی از درآمد داشته باشد و تحت عنوان درآمد مالیاتی از آن استفاده کند.

نتیجه ای که میتوان از اهمیت پرداخت مالیات بدست آورد این است که عدم پرداخت آن در جامعه باعث کاهش درآمدهای مالیاتی دولت و اختلال در بودجه بندی شده و مانع تحقق اهداف دولت می گردد.

هنگامی افراد جامعه به پرداخت مالیات به عنوان وظیفه دینی و مسولیت اجتماعی نگاه می کنند که در جامعه مواردی همچون اعتماد،ترویج روح جمعی،بهره گیری از شیوه های اخلاقی و فرهنگی گسترش یابد بنابراین بر اساس این دیدگاه فرار از پرداخت آن را معصیت و گناه می شمارند و به روند عدم پرداخت مالیات به عنوان یک امر ناپسند می نگرند و سرپیچی از پرداخت مالیات را با خیانت ملی و تجاوز به حقوق دیگران می انگارند.

آخرین بار تغییر یافته دوشنبه, 11 مرداد 1395 14:58


ارسال نظر

نام شما *
ایمیل*
نظر *
نیاز به توضیحات بیشتر دارید؟
کارشناسان پارمیس آماده پاسخگویی به شما هستند...
با ما تماس بگیرید
خبرنامه
خبرنامه پارمیس
با عضویت در خبرنامه آخرین اخبار و اطلاعیه های پارمیس را در ایمیل خود دریافت نمایید.

افتخارات پارمیس

جوایز و افتخارات پارمیس